«Թուրքիան ցավագին է տանում Հայոց ցեղասպանության յուրաքանչյուր ճանաչում»
«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը խթանելու համար ՀՀ իշխանությունները պետք է շարունակեն ակտիվ աշխատանքները միջազգային հարթակներում լուրջ դերակատարում ունեցող երկրներում, որոնք դեռևս չեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը առաջ մղելուն ուղղված ջանքերը»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերին և մեխանիզմներին` ասաց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը:
Նա նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը կարող են նպաստել նաև այդ երկրների իշխանական, կառավարող օղակների վրա ազդեցության լծակների ձեռք բերումը, և թուրքագետի կարծիքով, պարտադիր չէ, որ այդ երկրներում ստվար հայկական համայնքներ լինեն:
«Եթե նայենք Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների ցանկը, այնտեղ կան երկրներ, որտեղ հայկական համայնքը մեծ ազդեցություն չունի»,-նշեց Ա. Իսպիրյանը:
Նրա խոսքով` պետք է ակտիվորեն աշխատել տարբեր երկրների հասարակական սեկտորի հետ` թերթերի խմբագիրների, գիտնականների, վերլուծական շրջանակների, և հասնել նրան, որ օտարազգի այդ շրջանակներն իրենց հրապարակներում անդրադառնան Հայոց ցեղասպանությանը և դատապարտեն մարդկության դեմ գործած այդ հանցագործությունը:
«Օտարելեզու գրականության, տեղեկատվական դաշտում պետք է տեղ գտնեն տեղեկությունները Հայոց ցեղասպանության մասին և այդ երկրներում մեծ կշիռ ունեցող հասարակական-քաղաքական գործիչները պետք է հանդես գան դատապարտող հայտարարություններով ու կոչերով»,-ասաց բանախոսը:
Ըստ նրա, երբ ինչ որ նահանգ, շրջան ընդունում է Հայոց ցեղասպանությունը, Թուրքիան դա ընդունում է շատ ցավագին և այդ երկրում մեծ արձագանք է լինում:
Ա. Իսպիրյանը նշեց, որ պետք է մշակել նաև իրավական մեծ փաթեթ, որտեղ տեղ կգտնեն իրավական փաստեր Հայոց ցեղասպանության մասին:
«Պետք է տարբեր երկրներում դատարանների օգնությամբ հասնել Հայոց ցեղասպանության իրավական դատապարտմանը: Այդ փորձը կա ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգում»,-հավելեց բանախոսը:

Ispirian: Turkey reacts painfully to recognition of Armenian Genocide
In order to encourage the international recognition of the Armenian Genocide, the Armenian authorities should do active work in the countries which have a leading position in the international arena. Turkologist Andranik Ispirian expressed such an opinion during a talk with the correspondent of Aysor.am when discussing the measures and mechanisms aimed at the international recognition of the Armenian Genocide.
He said that levers of exerting pressure and influence on the ruling circles of countries, which have not yet recognize the Genocide, may also contribute to the Genocide’s recognition. The expert did not consider the existence of large Armenian communities in these countries as a necessary condition.
“Let’s take a look at the list of the countries that acknowledged the Armenian Genocide. Among them are also countries, in which the Armenian community is not very influential,” he stressed.
The Turkologist underlined the necessity to work actively with the public sector of various countries, including editors, scientists, analysts so that they could discuss the subject of the Armenian Genocide and denounce this crime against humanity.
“More information about the Armenian Genocide should be published in foreign periodicals and information field, while authoritative public and political figures should make statements and appeals for the condemnation of the Genocide,’ Ispirian noted.
According to him, Turkey reacts painfully to each case of the Armenian Genocide’s recognition by a country.
In his opinion, it is necessary to develop a legal package with documented facts about the Genocide.
“We should achieve a legal condemnation of the Armenian Genocide by going to various courts. Such experience already exists in California,” Ispirian said.