Տիգրան Քոչարյան. Facebook-ում կա 80-100 հազար կեղծ օգտատեր
Այսօր Facebook սոցիալական ցանցում գրանցված է 80-100 հազար կեղծ` fake օգտատեր: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Տիգրան Քոչարյանը` ավելացնելով, որ ընդհանուր առմամբ այս սոցիալական ցանցի հայաստանցի օգտատերերի թիվը հասնում է 400 հազարի:
«Վերջին նախագահական ընտրությունները ցույց տվեցին, որ քաղաքական կուսակցությունները ևս գրանցվեցին Facebook-ում ու որոշակի ակտիվություն սկսեցին դրսևորել»,- ասաց Տիգրան Քոչարյանը:
Տ. Քոչարյանի խոսքով` սոցիալական ցանցում հատկապես ակտիվ են ՀՀԿ-ն ու «Ժառանգությունը»: Իրենց ակտիվությամբ այս երկու ուժերին հաջորդում են ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն, ավագանու ընտրություններին ընդառաջ ակտիվացել է նաև ՕԵԿ-ը:
Ըստ փորձագետի` մեր հասարակությունը գնալով ավելի է թվայնացվում.
«Մի օրինակ`ապրիլի 9-ին Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանրահավաքին կար մոտավորապես 15 հազար մարդ: Մինչդեռ հանրահավաքի ուղիղ եթերին հետևում էր մոտ 18 հազար մարդ: Սա վկայում է այն մասին, որ մարդիկ այսօր ավելի շատ նախընտրում են դիտել, կարդալ, մեկնաբանել, քան` մասնակից լինել իրադարձությանը»,- ասաց Տիգրան Քոչարյանը` ավելացնելով, որ այսօր ֆեյսբուքյան այս կամ այն ցուցանիշին, այնուամենայնիվ, պետք չէ լուրջ վերաբերվել.
«Facebook-ը չի արտահայտում Հայաստանի ողջ բնակչության կարծիքը: Կան գյուղեր, որոնց բնակիչները չեն օգտվում այս սոցիալական ցանցից»:

Т.Кочарян: В Facebook зарегистрировано 80-100 тысяч фальшивых аккаунтов
В Армении сегодня в социальной сети Facebook зарегистрировано 80-100 тысяч фальшивых, «fake» пользователей. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами специалист по информационной безопасности Тигран Кочарян.
Он отметил, что в целом, в число пользователей социальной сети в Армении достигает 400 тысяч.
«Последние президентские выборы показали, что политические партии также начали проявлять определенную активность в социальной сети Facebook», - сказал Тигран Кочарян.
Как отметил эксперт, в социальной сети наиболее активны Республиканская партия Армении и партия «Наследие». За ними по активности следуют «Процветающая Армения» и АРФ «Дашнакцутюн», а перед выборами в Совет старейшин Еревана активизировалась и партия «Оринац еркир».
По мнению Т.Кочаряна, армянское общество с каждым днем становится все более оцифрованным.
«К примеру, на митинге Раффи Ованнисяна 9 апреля было примерно 15 тысяч человек, в то время как в прямом эфире за этим следило около 18 тысяч человек. Это свидетельствует о том, что люди сегодня предпочитают больше смотреть, читать, комментировать, чем участвовать событиях», - отметил Т.Кочарян.
При этом эксперт заявил, что сегодня к тому или иному показателю социальной сети Facebook, тем не менее, не следует относиться серьезно.
«Facebook не отражает мнение всего населения Армении. Есть села, жители которых не являются пользователями Facebook», - сказал он.