Արմեն Մարտիրոսյան. Վկայություն տվեցի երկու քրեական գործով
Արմեն Մարտիրոսյանը քննչական վարչություն էր հրավիրվել ապրիլի 9-ին Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած դեպքի առիթով՝ որպես վկա: Այս մասին ՀՔՎ վարչության մոտ հավաքված լրագրողներին ասաց անձամբ Մարտիրոսյանը.
«Ինչ եղել էր այդ օրը, ևս մեկ անգամ ներկայացրեցի քննիչին: Շատ նորմալ հարցաքննություն ընթացավ: Որևէ խնդիր չկա, մնացածը կտեսնենք»,- ասաց «Ժառանգության» փոխնախագահը՝ ավելացնելով, որ դեպքի առիթով հարուցվել է երկու քրեական գործ, որոնք նույն քննիչի մոտ են: Երկու գործով էլ Արմեն Մարտիրոսյանը վկայություն է տվել:
«Այսուհետ նման միջոցառումների ժամանակ անադեկվատ պահվածքով ոստիկաններ չեն լինելու: Դրան կնպաստի քրեական գործեր հարուցելու այս օրինակը»,- ասաց Արմեն Մարտիրոսյանը՝ ավելացնելով, որ նման միջադեպեր տեղի են ունենում միայն այն դեպքում, երբ որևէ ակցիա կազմակերպում է ընդդիմությունը:
«Սա ընդդւմության նկատմամբ վերաբերմունք է ոստիկանության կողմից, որը, լինելով ապաքաղաքական կառույց, նմանատիպ պահվածք չպետք է դրսևորի»,- ասաց «Ժառանգության» փոխնախագահը:

Deputy chairman of Heritage Party testifies in two cases
The deputy chairman of Heritage Party Armen Martirosian was summoned to Armenia’s Special Investigation Service today to testify as a witness of the incident that happened on Baghramian Avenue of Yerevan on April 9. Armen Martirosian himself informed reporters about it outside the Special Investigation Service.
“I once again described the events of that day. The questioning passed off well, without any problems,” Martirosian said. According to him, two criminal cases were opened, and both are investigated by the same investigator. He added that he testified in both cases.
“No policemen who behave inadequately will be present at such events anymore. These criminal cases will contribute to it,” Martirosian noted. In his words, such incidents take place only when the opposition holds an action.
“This is the attitude of the police to the opposition, even though the police as a non-political organization must not exhibit such behavior,” Martirosian said.
We would remind you that Heritage Party’s deputy chairman Armen Martirosian received injuries in a scuffle with police on Baghramian Avenue on April 9 and taken to a police station.