Ջ. Մելիքյան. Ցեղասպանության ճանաչման հարցը Վրաստանում պետք է դնել հանրաքվեի
«Մարտի մեջ Վրաստանում ընդունվեցին սահմանադրական փոփոխությունները և դրանով նախագահի լիազորություններն ավելի հստակեցվեցին: Վրացական ընդիմությունը` Միախյիլ Սաակաշվիլիի «Ազգային միացյալ շարժումը» ավելի կենտրոնացավ ապրիլի 19-ին անցկացված ակցիայի վրա, որին, ըստ իմ ունեցած տվյալների, մասնակցել է ոչ ավելի, քան 5-7 հազար մարդ»,- այսօր, անդրադառնալով Վրաստանի ներքաղաքական զարգացումներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց վևրացական հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը:
«Սա ցույց է տալիս, որ այսօրվա դրությամբ Մ. Սաակաշվիլիի կուսակցությունը կորցրել է ժողովրդի աջակցությունը և իրենց կուսակիցները, որոնք քիչ չէին նախկինում, ևս չեն մասնակցել ակցիային»,- հավելեց նա:
Բանախոսը նշեց, որ օրերս աբխազական կայքերից մեկում տեղեկատվություն էր տարածվել, իբր` Աբխազիայի հայ համայնքի ղեկավար Տրապիզոնյանը, ով նաև վրաց աբխազական պատերազմից հետո Ախազիայի ազգային հերոսի կոչում էր ստացել, պետք է մասնակցեր ՀՀ նախագահի ինագուրացիային: Բանախոսի կարծիքով՝ Վրաստանի ընդդիմության և Աբխազիայի ղեկավարության միջև կոնսենսուս կա աբխազական երկաթգծի բացման հետ կապված` Սաակաշվիլու ընդդիմությունը և աբխազական իշխանությունները դեմ են երկաթգծի բացմանը և նրանք փորձում են արհեստական լարվածություն առաջացնել հայ-վրացական հարաբերություններում՝ խնդրի լուծումը ձգձգելու նպատակով:
Անդրադառնալով Վրաստանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին, Ջ. Մելիքյանը կարծիք հայտնեց, որ վրաց հասարակության ներսում տեղեկացվածության պակաս կա: Եվ հայկական կողմի խնդիրն է վրաց հասարակությանը ծանոթացնել նշված իրադարձություններին:
Բանախոսն ընդգծեց, որ ցեղասպանության ճանաչման մեծ խոչընդոտ է Վրաստանի կախվածությունը Թուրքիայից. «Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Թուրքիայում Վրաստանից մոտ հինգ հարյուր հազար արտագնա աշխատող կա: Եվ բացի այդ, մեծ քանակությամբ ապրանք է Վրաստանը ներկրում Թուրքիայից: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հետո մենք կարող ենք պատկերացնել, թե ինչ կլինի Վրաստանի վիճակը»:
Բայց, այնուամենայնիվ, Ջ. Մելիքյանն առաջարկեց ցեղասպանության ճանաչման հարցը Վրաստանում դնել հանրաքվեի:

Вопрос признания Геноцида армян должен пройти референдум в Грузии
«В марте в Грузии были приняты конституционные изменения, благодаря которым полномочия президента были еще более уточнены. Оппозиция Грузии, а именно партия президента Грузии Михаила Саакашвили «Единое национальное движение», больше сконцентрировала внимание на прошедшей 19 апреля акции, в которой, по имеющимся у меня данным, участвовали не более 5-7 тыс. человек», - заявил эксперт по Грузии Джонни Меликян, комментируя внутриполитические развития в Грузии.
«Это показывает, что на сегодняшний день партия Саакашвили потеряла доверие народа, и их однопартийцы, которых раньше было немало, также не приняли участие в акции»,– добавил Меликян.
По словам эксперта, на днях на одном из абхазских сайтов появилась информация о том, что якобы руководитель армянской общины Абхазии Галуст Трапизонян, которому после грузино-абхазской войны было присвоено звание героя Абхазии, должен был участвовать в церемонии инаугурации президента Армении. Д.Меликян подчеркнул, что между оппозицией Грузии и руководством Абхазии существует консенсус в связи с открытием абхазской железной дороги: оппозиция Саакашвили и абхазские власти выступают против открытия дороги и пытаются вызвать искусственную напряженность в армяно-грузинских отношениях с целью затягивания решения проблемы.
Говоря о вопросе признания Геноцида армян, Д.Меликян заявил, что в грузинском обществе существует недостаток информации. Он отметил, что препятствием для признания Грузией Геноцида армян является экономическая зависимость от Турции. Д.Меликян считает, что вопрос признания Геноцида армян должен быть поставлен в Грузии на референдум.