Ջ. Մելիքյան. Ցեղասպանության ճանաչման հարցը Վրաստանում պետք է դնել հանրաքվեի
«Մարտի մեջ Վրաստանում ընդունվեցին սահմանադրական փոփոխությունները և դրանով նախագահի լիազորություններն ավելի հստակեցվեցին: Վրացական ընդիմությունը` Միախյիլ Սաակաշվիլիի «Ազգային միացյալ շարժումը» ավելի կենտրոնացավ ապրիլի 19-ին անցկացված ակցիայի վրա, որին, ըստ իմ ունեցած տվյալների, մասնակցել է ոչ ավելի, քան 5-7 հազար մարդ»,- այսօր, անդրադառնալով Վրաստանի ներքաղաքական զարգացումներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց վևրացական հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը:
«Սա ցույց է տալիս, որ այսօրվա դրությամբ Մ. Սաակաշվիլիի կուսակցությունը կորցրել է ժողովրդի աջակցությունը և իրենց կուսակիցները, որոնք քիչ չէին նախկինում, ևս չեն մասնակցել ակցիային»,- հավելեց նա:
Բանախոսը նշեց, որ օրերս աբխազական կայքերից մեկում տեղեկատվություն էր տարածվել, իբր` Աբխազիայի հայ համայնքի ղեկավար Տրապիզոնյանը, ով նաև վրաց աբխազական պատերազմից հետո Ախազիայի ազգային հերոսի կոչում էր ստացել, պետք է մասնակցեր ՀՀ նախագահի ինագուրացիային: Բանախոսի կարծիքով՝ Վրաստանի ընդդիմության և Աբխազիայի ղեկավարության միջև կոնսենսուս կա աբխազական երկաթգծի բացման հետ կապված` Սաակաշվիլու ընդդիմությունը և աբխազական իշխանությունները դեմ են երկաթգծի բացմանը և նրանք փորձում են արհեստական լարվածություն առաջացնել հայ-վրացական հարաբերություններում՝ խնդրի լուծումը ձգձգելու նպատակով:
Անդրադառնալով Վրաստանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին, Ջ. Մելիքյանը կարծիք հայտնեց, որ վրաց հասարակության ներսում տեղեկացվածության պակաս կա: Եվ հայկական կողմի խնդիրն է վրաց հասարակությանը ծանոթացնել նշված իրադարձություններին:
Բանախոսն ընդգծեց, որ ցեղասպանության ճանաչման մեծ խոչընդոտ է Վրաստանի կախվածությունը Թուրքիայից. «Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Թուրքիայում Վրաստանից մոտ հինգ հարյուր հազար արտագնա աշխատող կա: Եվ բացի այդ, մեծ քանակությամբ ապրանք է Վրաստանը ներկրում Թուրքիայից: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից հետո մենք կարող ենք պատկերացնել, թե ինչ կլինի Վրաստանի վիճակը»:
Բայց, այնուամենայնիվ, Ջ. Մելիքյանն առաջարկեց ցեղասպանության ճանաչման հարցը Վրաստանում դնել հանրաքվեի:

“Constitutional amendments were adopted in Georgia in March, thanks to which the president’s powers were specified. The Georgian opposition, namely, President Saakashvili’s United National Movement focused more on an action held on April 19, which, according to my information, was attended by no more than 5-7 thousand people,” the expert on Georgia Johnny Melikian said at a meeting with reporters today, when commenting on the recent internal political developments in Georgia.
“It shows that Mikhail Saakashvili’s party has now lost the trust of people and that many of their party members did not take part the action,” Melikian added.
In his words, there was information available recently on an Abkhazian website that the head of Armenian community in Abkhazia Galust Trapizonian, who received the title of Hero of Abkhazia after the Georgian-Abkhazian war, allegedly was going to attend the Armenian president’s inauguration. J. Melikian stressed that there is a consensus between the Georgian opposition and the Abkhazian leadership concerning the opening of Abkhazian railway: Saakashvili’s opposition and the Abkhazian authorities are against the railway’s opening and try to create artificial tension in Armenian-Georgian relations with the aim of delaying the problem’s resolution.
When speaking about the recognition of the Armenian Genocide, Johnny Melikian noted that Georgian society lacks information about the Genocide. He considered it important to inform that country’s society about the Armenian Genocide.
The speaker mentioned Georgia’s economic dependence on Turkey as another obstacle to the Genocide’s recognition. According to him, the number of Georgian migrant workers in Turkey has reached 500,000. Besides, Georgia imports a lot of goods from Turkey.
Despite this, Johnny Melikian proposed that Georgia should hold a referendum on the recognition of the Armenian Genocide.