«Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում մեր անելիքները լավ չենք հասկանում»
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում մեր անելիքները Հայաստանում լավ չենք հասկանում՝ թե՛ պետականորեն, թե՛ նեղ մասնագետների մակարդակով: Ցեղասպանության ճանաչման քաղաքական խնդիրը լավ չի ընկալվում, զգացմունքային, զգայական և գիտական մակարդակից դեռևս այն կողմ չի անցնում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման խնդրին, նման տեսակետ հայտնեց Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Հայկազուն Ալվրցյանը:
Նրա համոզմամբ՝ հայ-թուրքական արձանագրույթուններից հետո փաստացի կասեցվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, քանի որ Հայաստանի իշխանությունները ստորագրելով արձանագրությունները, ըստ քաղաքագետի, համաձայնություն տվեցին, որ պատրաստ են ենթահանձնախմբի մակարդակով քննարկել ցեղասպանության հարցը:
«Ո՞ւմ ենք մեղադրում, երբ մենք այդպիսի արձանագրություններ ենք ստորագրել: Ցեղասպանության դատապարտում նախ նշանակում է հարցի ճանաչում: Սփյուռքում քանի տարի է հանձնախմբեր են աշխատում, պատրաստում են փաստաթղթեր, միջազգային իրավունքի տեսակետից ամրապնդում հարցի քաղաքական և իրավական հիմքը, սակայն Հայաստանում պետականորեն ես այդպիսի բան չեմ տեսնում»,- ընդգծեց բանախոսը:
Քաղաքագետի համոզմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության հարցը պետք է դառնա Հայաստանի, հայոց պետականության արտաքին քաղաքականության անկյունաքար:
«Աշխարհը մեզ լավ չի հասկանում՝ ի՞նչ եք ուզում: Մի կողմից ցեղասպանության ճանաչման մասին եք խոսում, մի կողմից լոբբինգ եք ծավալում, մյուս կողմից թուրքերի հետ համաձայնվում եք հարցը տեղափոխել մասնագետների քննարկման մակարդակ: Ուրեմն սա նշանակում է, որ հայոց պետականության կողմից հարցը չի ընկալվել»,- ասաց Հ. Ալվրցյանը:
Նա նաև հավելեց, թե որքան էլ ցանկալի է տերությունների կողմից ցեղասպանության փաստի ճանաչումը, միևնույն է, հարցի լուծումը գտնվում է Թուրքիայում, իսկ թուրք ժողովուրդը, ըստ բանախոսի, շատ լավ էլ տեղյակ է ցեղասպանության մասին: Քաղաքագետը կարևորեց թուրք մտավորականության հետ համատեղ աշխատանքը, ինչպես նաև հենց Թուրքիայում ապրող, ըստ բանախոսի, մոտ 2 մլն ծպտյալ հայության հետ կապերի հաստատումն ու նրանց խնդիրների բարձրաձայնումը:

Признание Геноцида армян должно стать краеугольным камнем внешней политики
«В Армении как на государственном уровне, так и на уровне узко квалифицированных специалистов не четко понимают предстоящие действия в связи с признания Геноцида армян. Политическая задача признания Геноцида армян не четко воспринимается и пока не переходит за рамки эмоционального или научного уровня», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор Научно-исследовательского центра по вопросам западных армян, политолог Айказун Алврцян, касаясь проблемы международного признания и осуждения Геноцида армян.
А.Алврцян выразил уверенность в том, что после процесса подписания армяно-турецких протоколов процесс признания Геноцида армян был фактически приостановлен, поскольку власти Армении, подписав протоколы, выразили готовность обсуждать вопрос Геноцида армян на уровне подкомиссии.
«Кого мы обвиняем, если мы сами подписали такие протоколы?! Осуждение геноцида прежде всего означает признание вопроса. В диаспоре на протяжении нескольких лет работают комиссии, подготавливаются документы, с точки зрения международного права закрепляются политические и правовые основания вопроса, однако на государственном уровне никаких подобных процессов в самой Армении не происходит», - отметил политолог.
По его мнению, вопрос признания Геноцида армян должен стать краеугольным камнем внешней политики Армении.
«В мире не очень хорошо понимают, чего мы хотим. С одной стороны мы говорим о необходимости признания Геноцида армян, проводим лоббинг, а с другой договариваемся с турками обсуждать вопрос с участием специалистов. Это означает, что вопрос пока не был воспринят в Армении», - подчеркнул Алврцян.
Политолог также заявил, что каим бы желательным ни было признание факта Геноцида армян крупными державами, тем не менее, вопрос находится в компетенции самой Турции, а турецкий народ прекрасно осведомлен о геноциде.
Айказун Алврцян отметил важность совместной работы с турецкой интеллигенцией, а также установления связей примерно с проживающими в Турции порядка 2 млн. крипто-армянами и озвучивание волнующих их проблем.