Կ. Մանոյան. Երեք մակարդակի հատուցման և իրավունքի հարց կա
«Այսօր հավանականությունը մեծ է, որ իսրայելական Կնեսեթում նորից քննարկվի ցեղասպանության ճանաչման հարցը, հաշվի առնելով, որ միաժամանակ Թուրքիա – Իսրայել բանակցություններն ընթանում են հարաբերությունները սերտացնելու ուղղությամբ: Կարծեք թե, այս անգամ ևս Իսրայելի Կնեսեթեշը հարցը կուղարկի մի այնպիսի հանձնաժողով, որտեղ քննարկումը հրապարակային չէ` Արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության հանձնաժողով»,- այսօր, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Դաշնակցության մոտեցումն այն է, որ մենք պետք է բարձրացնենք Ցեղասպանության հատուցման և Հայաստանի և հայ ժողովրդի իրավունքների ձեռքբերման հարցը»,- նշեց բանախոսը:
Նա տեղեկացրեց, որ այդ մասին շուտով կհրապարակվի մեկ մասնագիտական ուսումնասիրություն, որի նախագիծը 2010-ին հրապարակվել էր Լոս-Անջելեսում և Երևանում, այնուհետև՝ մանրամասնեց.
«Այդ ուսումնասիրությունում կա երեք մակարդակի հատուցման և իրավունքի հարց: Մեկը` տարածքային իրավունքն է: Հայաստան-Թուրքիա այսօրվա սահմանը մենք չենք համարում որպես իարվական սահման: Իրավական սահման համարում ենք ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի 1920 թվականի իրավարար վճռով ճշտված սահմանագիծը: Երկրորդ մակարդակը հավաքական կամ ազգային ունեցվածքի հարցն է` հիմնականում արտահայտված մեր եկեղեցիների իրավունքի հարցով: Իսկ երրորդ մակարդակն անհատական հատուցման խնդիրն է: Այստեղ արդեն որոշ անհատներ ինչ-ինչ քայլեր արել են»,- հավելեց Կ. Մանոյանը:
Անդրադառնալով միջացգային կոնվենցիաների միջոցով փոխհատուցման հասնելու խնդրին, նա ընդգծեց, որ Հայ առաքելական եկեցղեցին ունեցել է կալվածքներ, որոնք այժմ Թուրքիայում տարածքում են: Սակայն քանի որ դա ցեղասպանության կոնվենցիայով չի կարգավորվում, այդ առումով կարևոր չէ` ճանաչե՞լ է արդյոք Թուրքիան այդ կոնվենցիան թե` ոչ:

К.Маноян: Армения должна поставить вопрос о компенсации на трех уровнях
«Сегодня велика вероятность того, в Кнессете Израиля вновь будет обсуждаться вопрос о признании Геноцида армян, учитывая то, что одновременно идут переговоры в направлении сближения отношений между Турцией и Израилем. Кажется, в этот раз Кнессет направит вопрос в такую комиссию, где обсуждение не является публичным, а именно в комиссию по внешним сношениям и обороне», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян, комментируя вопрос признания Геноцида армян.
«Подход АРФД состоит в том, что мы должны поднять вопрос компенсации потерь во время Геноцида армян и приобретения прав армянского народа», - подчеркнул он.
Киро Маноян сообщил, что вскоре выйдет в свет профессиональное исследование, проект которого в 2010 году был опубликован в Лос-Анджелесе и Ереване.
«В этом исследовании поставлен вопрос о компенсации на трех уровнях и вопрос, связанный с правом. Одно – это территориальное право. Нынешнюю границу между Арменией и Турцией мы не считаем правовой. Правовой является граница, отмеченная в арбитражном решении Вудро Вильсона в 1920 году»,- подчеркнул Киро Маноян.
«Второй уровень – это вопрос коллективного или национального имущества, в основном отражается в форме права на наши церкви. А третий уровень состоит в адресной компенсации. Здесь уже некоторые лица предпринимали определенные шаги», - заявил он.
Киро Маноян подчеркнул, что необходимо поднять вопрос о компенсации и правах, не дожидаясь признания Геноцида Турцией.