Թուրք պետական գործիչները օրինակ պետք է վերցնեն թուրք մտավորականներից
«Ուշ թե շուտ Թուրքիան ճանաչելու է Հայոց Ցեղասպանությունը. չեն կարող անվերջ ստել ու կեղծել»: Այսօր Ծիծեռանակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրուցյում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա հիշեցրեց, որ 10-15 տարի առաջ Թուրքիայում ընդհանրապես չէին խոսում Ցեղասպանության մասին, իսկ այսօր խոսում են, մտավորականները հարցը շոշափում են:
Է. Շարմազանովը նաև կարծիք հայտնեց, որ Հայաստանը, Արցախը, Սփյուռքը չպետք է կենտրոնանան միայն 2015 թ-ի վրա. պայքարը պետք է լինի հանուն և ոչ թե ընդդեմ: Պետք է պայքարել հանուն մարդու իրավունքների, որպեսզի նման հանցագործություններ չկրկնվեն: Սակայն այսօրվա Թուրքիայի պահվածքը Է. Շարամազանովին լավատեսություն չի ներշնչում. Նա կարծում է, որ երկու տարի անց Թուրքիայի քաղաքական վերնախավի մտածողության մեջ ինչ-որ բան դժվար թե փոխվի:
ԱԺ փոխնախագահը շեշտեց, որ Թուրքիայի պետական գործիչները պետք է օրինակ վերցնեն թուրք մտավորականներից, ովքեր ձեռնարկել են ներողության շարժումը և ովքեր կարողացան հաշտվել իրենց պատմության մութ էջերի հետ:

Sharmazanov: Position of Turkey does not inspire optimism
“Turkey will recognize the Armenia Genocide sooner or later, they cannot lie endlessly,” the vice speaker of Armenian parliament Edward Sharmazanov told reporters at Tsitsernakaberd Memorial Complex.
In his words, only 15 years ago nobody in Turkey spoke about the Armenian Genocide, whereas today this issue is discussed by Turkish intelligentsia.
He underlined the necessity of fighting for human rights so that such crimes will not be committed anymore. “Yet the position of Turkey does not inspire optimism,” Sharmazanov said, adding that any changes in the thinking of the Turkish authorities will hardly occur within two years.
He expressed an opinion that Turkish statesmen should follow the example of their intelligentsia who accepted the dark pages of their history.