Կոնգրեսական Շերմանը կոչ է արել Օբամային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը կոչ է արել նախագահ Բարաք Օբամային կատարել իր 2008թ խոստումն ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին տեղեկացնում է ամերիկյան «Ասբարեզ» պարբերականը:
Կոնգրեսականն իր նամակում հիշեցնում է, որ սենատոր եղած ժամանակ Օբաման աջակցել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Ստորև ներկայացնում ենք նամակը.
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո Օսմանյան կայսրությունը փորձել է ոչնչացնել Արևելյան Անատոլիայում հայկական բնակչությանը: Ցավոք, շատերը հերքում են, որ 20-րդ դարում տեղի է ունեցել առաջին ցեղասպանություն, չնայած համաշխարհային, այդ թվում Թուրքիայի պատմաբանների այս իրադարձությունների ճանաչմանը: Քանի որ մոտեցել է այս իրադարձության 98-րդ տարելիցը, կոչ եմ անում ձեզ հռչակել, որ Հայոց ցեղասպանությունը փաստ է և ձեր տարեկան հաշվետվության մեջ այդ վայրագությունների տալ «ցեղասպանություն» անվանումը:
Ամերիկան չպետք է ասոցացվի ցեղասպանության ժխտման հետ: Հայոց ցեղասպանության զոհերը արժանի են ճանաչման: Ճանաչումն առաջին քայլն է ապագայում ցեղասպանությունների կանխարգելման համար:
Վաղուց արդեն ժամանակն է, որ Միացյալ Նահանգները հաստատի այն, ինչ պատմությունը ցույց է տվել, որ ճշմարիտ է: ԱՄՆ, այդ թվում և օտարերկյա տասնյակ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններ հայտարարել են, որ 20 - րդ դարում Օսմանյան կայսրությունում հայերի համակարգված սպանությունը ցեղասպանություն է: Ես կոչ եմ անում ձեզ, պարոն նախագահ, ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և վերջ դնել մերժման քաղաքականությանը»:

Representative Brad Sherman (D-Calif.) in a letter to the White House on Tuesday, urged President Obama to adhere to his promise of the 2008 presidential campaign and recognize the Armenian Genocide, according to "Asbarez" daily, Los Angeles.
Below is the complete text of Sherman’s letter:
"April 23, 2013
The Honorable Barack Obama
President of the United States
The White House
Washington, DC
Dear Mr. President:
During World War I and its aftermath, the Ottoman Empire attempted to destroy the Armenian population of Eastern Anatolia. Unfortunately, there are many who deny that the first genocide of the 20th Century actually took place, despite the acknowledgement of the events as such by historians from across the globe, including Turkish historians. As the 98th anniversary of this tragic event approaches, I urge you to proclaim that the Armenian Genocide is a fact and refer to these atrocities as “genocide” in your annual statement.
As a Senator, you strongly supported passage of the Armenian Genocide Resolution (H.Res.106 and S.Res.106). American should never be associated with genocide denial. The victims of the Armenian Genocide deserve our recognition. It is in our national interest to recognize and remember the past. We must learn from these crimes against humanity to ensure that they are never repeated.
The last act of any genocide is genocide denial, and the first act of preventing the next genocide is acknowledging past acts of genocide. It is long overdue that the United States be on the right side of this issue and affirm what history has shown to be true. Dozens of state and local governments in the Unites States, in addition to foreign governments, have declared the systematic killing of Armenians perpetrated by the Ottoman Empire in the early 20th Century to be genocide. I urge you, Mr. President, to recognize the Armenian Genocide and put an end to the denial.