Ցեղասպանության ճանաչման համար պետք է աշխատել օտարալեզու լսարանի հետ
«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը ավելի արդյունավետ դարձնելու համար պետք է աշխատել օտարալեզու լսարանի հետ և հիմնական թիրախը դարձնել նրանց»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին՝ ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
Նա նշեց, որ տեսահոլովակները, երգերը, նյութերը, գրքերը պետք է տարածվեն ոչ թե հայերենով, այլ անգլերենով, ռուսերենով, պարսկերենով, արաբերենով և առաջին հերթին թուրքերենով:
«Նախօրեին ռուսական պետական հեռուստաընկերություններով նյութեր գնացին Հայոց ցեղասպանության մասին, սակայն ես կցանկանայի, որպեսզի ռուսական ալիքները վավերագրական ֆիլմեր ցուցադրեին ռուսերեն: Պետք է այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տանենք, վճարենք և պատվիրենք այդպիսի ֆիլմեր»,- ասաց բանախոսը:
Թուրքագետն ասաց, որ պետք է հնարավորինս լայն հնարավորություն տալ հասարակ թուրքերին իմանալու ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին, կարդալու, լսելու այդ դեպքերի վերաբերյալ:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե որ երկրների հետ պետք է աշխատանքներ տանել, որոնք կարող է ցանկություն հայտնեն ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը Շաքարյանը պատասխանեց, որ եթե աֆրիկյան մայրցամաքի մի շարք երկրներ` Մոզամբիկը, Զամբիան ընդունեն Հայոց ցեղասպանությունը, ինքը չի կարծում, որ դա որևէ էական նշանակություն կունենա Թուրքիայի վրա ազդելու հարցում:
«Մենք ունենք թիրախային երկրներ` Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ և Իսրայելը, որոնց ուղղությամբ ինչքան էլ աշխատենք, շատ դժվար է նրանց համոզել ընդունելու Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ մյուս պետությունների հետ աշխատանքը և նրանց կողմից ցեղասպանության փաստի ընդունումը կունենա բարոյական էֆեկտ»,- ասաց թուրքագետը:
Ըստ նրա, այն գումարները, որ պետք է ծախսվեն ոչ էական երկրներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վրա, կարելի է ծախսել ավելի արդյունավետ:
«Կարելի է գումարներ ծախսել Լոնդոնում, Նյու-Յորքում կամ Մոսկվայում Հայոց ցեղասպանության թանգարան կառուցելու համար»,- հավելեց Ա. Շաքարյանը:

А.Шакарян: Для признания Геноцида нужно работать с иноязычной аудиторией
«Чтобы сделать процесс международного признания Геноцида армян более эффективным нужно работать с иноязычной аудиторией и сделать ее основной мишенью», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Артак Шакарян, касаясь процесса международного признания Геноцида.
Он отметил, что книги, видеоматериалы, песни должны распространяться не на армянском, а на английском, русском, персидском, арабском и в первую очередь турецком языках.
«Накануне по российским каналам были показаны материалы о Геноциде армян, но я хотел бы, чтобы российские каналы показывали бы документальные фильмы о Геноциде армян на русском языке. Нам нужно вести работы в этом направлении, платить и заказывать такие фильмы», - сказал тюрколог. По его словам, необходимо также дать обычным туркам возможность узнать всю правду о Геноциде армян.
Касаясь вопроса работы со странами, которые могут изъявить желание признать Геноцид армян, А.Шакарян отметил, что если ряд государств Африканского континента – Мозамбик, Замбия – примут факт Геноцида, это не будет иметь существенного значения в вопросе давления на Турцию.
«Нашей целью должны быть такие страны как Великобритания, США и Израиль, с которыми сколько бы мы не работали, тем не менее, трудно уговорить признать факт Геноцида армян. А работа с другими странами и признание ими Геноцида армян произведет моральный эффект», - сказал А.Шакарян.
По его словам, те суммы, которые должны быть потрачены в этих странах, можно использовать более эффективно. «Можно потратить эти суммы на строительство музея Геноцида армян в Лондоне, Нью-Йорке или Москве», - отметил тюрколог.