Մ. Խաչատրյան. ՊԲ որոշ զորամասերում թերություններ կան
«Զինվոր» համակարգող խորհուրդը ՊԲ-ի գրեթե բոլոր զորամասերում անցկացրած 12 օրյա շրջայցի ժամանակ հայտնաբերել է թերություններ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց խորհրդի նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով` իրենք «հանձնարարականներ» են տվել որոշ թերությունները շտկելու համար, իսկ որոշների մասին տեղեկացրել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին:
«Թերություններ եղել են հիմնականում զինվորներին տրամադրվող սննդի, բուժօգնության, ինչպես նաև համազգեստի առումով: Օրինակ` առողջական խնդիր ունեցող զինվորը չէր ասել այդ մասին և մեր միջամտությունից հետո նա տեղափոխվեց հոսպիտալ: Զինծառայողները դժգոհել են ներքնաշորերի որակից, եղել են դեպքեր, երբ ծնողը սնունդ է ուղարկել զինվորին, իսկ այն ժամանակին չի հասել: Այս թերությունների պատճառն անտարբերությունն է, իրար հանդեպ ներողամտության պակասը»,- ասաց Մ. Խաչատրյանը:
Մ. Խաչատրյանը` դիմելով Կառավարության շենքի մոտ բողոքի ցույց անող զավակ կորցրած մայրերին՝ ասաց, որ ինքն էլ մի ժամանակ նրանց նման է պայքարել, սակայն 12 տարվա ընթացքում դրանով որևէ բանի չի հասել, միայն ասել են, որ իր որդին առաջին գծում է զոհվել` հակառակորդի գնդակից:

Violations revealed in military units of Defense Ministry
“The Coordination Council of Zinvor NGO revealed violations in almost all the military units of Armenia’s Defense Ministry in the course of 12-day checks,” Chairwoman of NGO’s Coordination Council Margarita Khachatrian said at the meeting with journalists today.
In her words, the commanders of military units received the respective instructions to solve problems on the spot, and the Armenian defense minister was informed about some violations.
“The shortcomings had to do mostly with the quality of food and medical care provided to servicemen, also to their uniform. In one case the serviceman did not complain of his health problems, and he was put in hospital only after our intervention. Servicemen complained of low-quality underwear. There have been cases when the food sent by servicemen’s parents did not reach their sons on time. The main reason is indifference,” M. Khachatrian stressed.
As for the protests that the mothers of solders who died in the army stage outside the Armenian government, Margarita Khachatrian said that at one time she also struggled this way, but in 12 years, she did not achieve anything, except for the answer that her son was killed on a frontline position by an enemy bullet.