Վարդան Սեդրակյանի գործը դատարան է ստացվել
«Վարդան Սեդրակյանի վերաբերյալ քրեական գործը ստացվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում:
Պաշտպանական կողմը դեռևս չի ստացել մեղադրական եզրակացությունը, ուստի առայժմ լրագրողներին հետաքրքրող հարցերի մասին պարզաբանումներ տալ չենք կարող»: Այս մասին տեղեկանում ենք Սիրունյան իրավաբանական գրասենյակի ֆեյսբուքյան էջից:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչության կողմից թվականի ապրիլի 16-ին, Վարդան Սեդրակյանին առաջադրվել է նոր մեղադրանք՝ Քրեական օրենսգրքի 34-38-305 հոդվածներով: Նախորդ մեղադրանքն առաջադրված է եղել Քրեական օրենսգրքի 34-305 հոդվածներով:

The court of general jurisdiction of Yerevan’s Kentron and Nork-Marash communities has already received the case against the former presidential candidate, epos expert Vardan Sedrakian, according to a statement on Facebook page of Sirunian legal advice office.
“The defense has not yet received the indictment so we cannot give explanations to questions of reporters, “the statement says.
We would remind you that Vardan Sedrakian is charged under articles 34, 38, and 305 of the Criminal Code. The charges against him were brought by the National Security Service of Armenia. Sedrakian is charged with organizing the attempted murder of another candidate, leader of AIM party Paruyr Hayrikian.