Միջազգային առաջատար պարբերականների անդրադաձը ապրիլի 24-ին
Միջազգային մի շարք պարբերականներ անդրադարձել են տարբեր երկրներում ապրիլի 24-ին կամ դրա նախօրեին Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցի կապակցության անցկացված միջոցառումներին:
«Pasadena Star» լրատվական գործակալությունը գրում է. «Չորեքշաբթի օրը Ամերիկայի հայկական համայնքը հարգանքի տուրք մատուցեց 1.5 միլիոն հայերի, որոնք մոտ մեկ դար առաջ սպանվել են Օսմանյան Թուրքիայի կողմից և կոչ արեց ԱՄՆ կառավարությանը` պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Չորեքշաբաթի օրը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման անդրադարձավ ջարդերին` օգտագործելով հայկական «Մեծ Եղեռն» տերմինը»:
«ABC Local» պարբերականը գրում է. «Չորեքշաբթի օրը երկու մեծ ցույցեր են տեղի ունեցել Լոս Անջելեսում: Դրանց մասնակիցները կոչ են արել Թուրքիային` ընդունել այս իրադարձությունների պատասխանատվությունը: Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Ջերի Բրաունը չորեքշաբթի օրը հանդես է եկել հռչակագրով, որում ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակման օր է հռչակել»:
«The Los Angeles Times»-ն էլ իր հերթին նշում է, որ «Չորեքշաբթի օրը հարյուրավոր հայերը հավաքվել էին Թուրքիայի հյուպատոսության առաջ` հիշատակելու 1.5 միլիոն հայերի ջարդերի 98-րդ տարելիցը»:
«The Daily Star» գրում է. «Բեյրութում հազարավոր մարդիկ չորեքշաբթի երթ են իրականացրել, կոչ անելով Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. մոտ մեկ դար առաջ 1,5 միլիոն հայերի համակարգված սպանդը»:
«Hollywood.patch» պարբերականը գրում է. «Հազարավոր մարդիկ երթ են իրականցրել Հոլիվուդում` Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Հոլիվուդի փողոցները չորեքշաբթի օր դարձել էին «մարդկության ծով»:
«Global Post»-ը գրում է, որ Հայոց ցեղասպանություն նշվել է նաև Ստամբուլում: «Առաջին անգամ Եվրոպայից հայկական սփյուռքի խմբեր են ներկա գտնվել արարողությանը»:
«Daily Nexus»-ը գրում է, որ մի խումբ ուսանողներ Կալիֆորնիայում երթ էին կազմակերպել` հասարակությանը ուշադրությունը հրավիրելով Հայոց ցեղասպանության հարցին:

Ведущие мировые СМИ обратились к теме Геноцида армян
По случаю 98-й годовщины Геноцида армян в Османской империи 1915г. ряд авторитетных мировых СМИ обратились к данной теме, рассказав о мероприятиях, которые состоялись в разных городах в канун 24 апреля и в день памяти жертв трагедии.
Так, «Pasadena Star» пишет: «В среду армянская община США выразила дань уважения 1,5 млн. армян, которые примерно век назад были убиты Османской империей. Армянская община потребовала от правительства Турции признать факт Геноцида армян. В среду президент США Барак Обама обратился к теме резни, вновь использовав выражение „Мец Ехерн”».
Издание «ABC Local» пишет: «В среду в Лос-Анджелесе прошли две крупные акции протеста. Участники этих акций призывали Турцию взять на себя ответственность за известные события. Губернатор Калифорнии Джерри Браун в среду выступил с декларацией, в которой 24 апреля объявил Днем памяти жертв Геноцида армян».
«The Los Angeles Times» отмечает, что «в связи с 98-й годовщиной Геноцида армян в среду сотни армян собрались перед консульством Турции, вспоминая 1,5 млн. жертв».
«The Daily Star» пишет: «В среду в Бейруте тысячи людей провели шествие, призывая Турцию признать факт Геноцида армян – организованное убийство 1,5 млн. армян в 1915 году».
«Hollywood.patch» отмечает: «Тысячи людей провели шествие в Голливуде, в связи с 98-й годовщиной Геноцида армян. На улицах Голливуда в среду было море людей».
«Global Post» пишет, что дань уважения жертвам Геноцида армян отдали также в Стамбуле: «Впервые на мероприятии присутствовали представили армянской диаспоры из европейских стран».
«Daily Nexus» отмечает, что в Калифорнии группа студентов организовала шествие, обращая внимание общественности на вопрос Геноцида армян.