Լրագրողներ պահանջում են պատժել ilur.am-ի լրագրողի վրա հարձակվողներին
Մի խումբ լրագրողներ հայտարարություն են տարածել iLur.am կայքի լրագրող Հակոբ Կարապետյան հետ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ: Ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«2013 թ. ապրիլի 23-ին, ժամը 17:30-ի մոտ iLur.am կայքի լրագրող Հակոբ Կարապետյանը Երևանի Նորքի 8-րդ զանգվածի բակերից մեկում լուսաբանելիս է եղել Տարոն Մարգարյանի քարոզարշավը, երբ մի քանի հոգի նրանից պահանջել են դադարեցնել նկարահանումները: Լրագրողը բացատրել է, որ իր մասնագիտական պարտականությունն է կատարում: Ըստ լրագրողի, Երևանի ավագանու ՀՀԿ-ական անդամ, ավագանու թեկնածու Աշոտ Պապայանը մոտեցել է իրեն և հայհոյելով սկսել է հարվածել լրագրողին: Նրան են միացել էլի մի քանի հոգի, սկսել են քաշքշել և նույնպես հարվածել: Միջադեպին ներկա և ականատես է եղել ոստիկանության մի մայոր, սակայն որևէ մեկը չի կասեցրել լրագրողի նկատմամբ գործադրվող բռնությունը: Այդ մարդիկ լրագրողի ձեռքից խլել են ֆոտոխցիկը: Քիչ անց մեկը վերադարձրել է ֆոտոխցիկը, որի միջից մաքրված են եղել բոլոր նկարահանած նյութերը:
Մենք, ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, դատապարտելով լրագրողի նկատմամբ կատարված այս հարձակումը և բռնությունը, պահանջում ենք իշխանություններից պատժել մեղավորներին և ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ` հետագայում նման վայրագությունները կանխելու նպատակով:
Չպատժելու որևէ արդարացում անընդունելի է, քանի որ ակնհայտորեն այս հանցագործության բացահայտելը որևէ դժվարություն իրենից չի ներկայացնում: Եթե այս հանցագործությունը անհետևանք մնա, ոստիկանության ղեկավարության բազմաթիվ հայտարարությունները իրենց քաղաքական չեզոքության մասին դատարկ խոսքերի շռայլում կհամարենք:

Journalists issue statement in connection with assault on H. Karapetian
Several journalistic organizations of Armenia issued today a joint statement in connection with the incident that occurred with Hakob Karapetian, a reporter of iLur.am.
“We denounce the violence committed against the journalist and demand that the authorities punish those guilty and take relevant measures to prevent such incidents in the future. Any justification of impunity is inadmissible as the detection of this crime is easy. If the crime goes unpunished, we will consider the numerous statements of the police chiefs about their political impartiality as idle talk,” says the statement signed by Levon Barseghian of Asparez Club of Journalists, Erik Baghdasarian of Investigative Reporters NGO, Boris Navasardian of Yerevan Press Club, Nune Sargsyan of Internews NGO, Ahot Melikian of the Committee for the Protection of Freedom of Speech, and Suren Deherian of Journalists for the Future NGO.
Let us remind you that earlier Hakob Karapetian described the April 23 incident on his Facebook page. Some persons attacked Karapetian who was covering a pre-election meeting of the current Yerevan Mayor Taron Margarian in Nor Nork 8th block of Yerevan. Taron Margarian tops the list of candidates of Republican Party of Armenia.
According to H. Karapetian, several men approached him and demanded that he should stop filing. He explained that he was performing his professional duties. The member of Yerevan Council of Elders Ashot Papian swore at the reporter and hit him, after which several other people joined him and began beating Karapetian. A policeman was present at the meeting. He did not intervene to stop the violence. The men seized Hakob Karapetian’s camera and removed footage.