Լրագրողներ պահանջում են պատժել ilur.am-ի լրագրողի վրա հարձակվողներին
Մի խումբ լրագրողներ հայտարարություն են տարածել iLur.am կայքի լրագրող Հակոբ Կարապետյան հետ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ: Ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«2013 թ. ապրիլի 23-ին, ժամը 17:30-ի մոտ iLur.am կայքի լրագրող Հակոբ Կարապետյանը Երևանի Նորքի 8-րդ զանգվածի բակերից մեկում լուսաբանելիս է եղել Տարոն Մարգարյանի քարոզարշավը, երբ մի քանի հոգի նրանից պահանջել են դադարեցնել նկարահանումները: Լրագրողը բացատրել է, որ իր մասնագիտական պարտականությունն է կատարում: Ըստ լրագրողի, Երևանի ավագանու ՀՀԿ-ական անդամ, ավագանու թեկնածու Աշոտ Պապայանը մոտեցել է իրեն և հայհոյելով սկսել է հարվածել լրագրողին: Նրան են միացել էլի մի քանի հոգի, սկսել են քաշքշել և նույնպես հարվածել: Միջադեպին ներկա և ականատես է եղել ոստիկանության մի մայոր, սակայն որևէ մեկը չի կասեցրել լրագրողի նկատմամբ գործադրվող բռնությունը: Այդ մարդիկ լրագրողի ձեռքից խլել են ֆոտոխցիկը: Քիչ անց մեկը վերադարձրել է ֆոտոխցիկը, որի միջից մաքրված են եղել բոլոր նկարահանած նյութերը:
Մենք, ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, դատապարտելով լրագրողի նկատմամբ կատարված այս հարձակումը և բռնությունը, պահանջում ենք իշխանություններից պատժել մեղավորներին և ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ` հետագայում նման վայրագությունները կանխելու նպատակով:
Չպատժելու որևէ արդարացում անընդունելի է, քանի որ ակնհայտորեն այս հանցագործության բացահայտելը որևէ դժվարություն իրենից չի ներկայացնում: Եթե այս հանցագործությունը անհետևանք մնա, ոստիկանության ղեկավարության բազմաթիվ հայտարարությունները իրենց քաղաքական չեզոքության մասին դատարկ խոսքերի շռայլում կհամարենք:

Журналисты требуют наказать лиц, напавших на корреспондента «iLur.am»
Ряд журналистских организаций Армении сегодня выступили с совместным заявлением в связи с инцидентом, произошедшим с журналистом информационного портала «iLur.am» Акопом Карапетяном.
«Мы, осуждая нападение и насилие в отношении журналиста, требуем от властей наказать виновных и предпринять соответствующие меры для предотвращения подобных случаев в дальнейшем. Какое-либо оправдание безнаказанности недопустимо, так как раскрытие данного преступления, как очевидно, не представляет какой-либо сложности. Если это преступление останется безнаказанным, мы посчитаем многочисленные заявления руководства полиции об их политической беспристрастности пустословием», - говорится в заявлении.
Под заявлением стоят следующие подписи: Левон Барсегян – Клуб журналистов «Аспарез»; Эрик Багдасарян – Общественная организация «Расследующие журналисты»; Борис Навасардян – Ереванский пресс-клуб; Нуне Саркисян – Общественная организация содействия СМИ «Интерньюс»; Ашот Меликян – Комитет по защите свободы слова; Сурен Дегерян – Общественная организация «Журналисты во имя будущего».
Напомним, ранее корреспондент информационного портала «iLur.am» Акоп Карапетян на своей странице в социальной сети Facebook рассказал о совершенном на него 23 апреля сего года нападении в ходе освещения им предвыборной встречи возглавляющего список Республиканской партии Армении, действующего мэра Еревана Тарона Маргаряна в 8-м массиве административного района столицы Нор Норк.
Как отметил журналист, несколько человек потребовали у него прекратить съемку. Однако он объяснил им, что выполняет свои профессиональные обязанности. По словам Акопа Карапетяна, член Совета старейшин Еревана Ашот Папян подошел к нему и, обругав, ударил, затем к нему присоединились еще несколько человек, которые также начали бить его. Присутствовавший на месте и наблюдавший за этим майор полиции не вмешался и не попытался предотвратить насилие. У Акопа Карапетяна отняли фотокамеру, из которой были изъяты все снятые материалы.