Միգրացիոն ծառայությունը տվյալներ չի հրապարակում. Պատկերը խայտառա՞կ է
«Հայկական ժամանակաը» գորւմ է, որ ՀՀ Միգրացիոն ծառայությունը դեռ չի հրապարակել այս տարվա առաջին երեք ամիսներին ՀՀ ժամանումների և ՀՀ-ից մեկնումների վիճակագրությունը: Այդ ցուցանիշը միշտ հրապարակվում էր տվյալ ժամանակաշրջանին հաջորդող ամսվա կեսին: Այսինքն` այդ վիճակագրությունը պետք է հրապարակված լիներ ապրիլի կեսին: ՀՀ Միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը թերթի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ Ազգային վիճակագրության ծառայությունը դեռ իրենց տվյալ չի տրամադրել:
Այնուհետ թերթը հավելել է. «Մի քանի օր առաջ տեղեկություններ էինք ստացել, որ ժամանումների և մեկնումների վիճակագրությունը չի հրապարակվում, քանի որ պատկերը խայտառակ է: Այդ վիճակագրությունից մոտավոր պատկեր է ստեղծվում, թե ևս քանի մարդ է անվերադարձ հեռանալու Հայաստանից: Եվ այդ ցուցանիշի հրապարակումը ձգձգելով մեր վիճակագիրները կամ փորձում են մի քիչ «պլպլացնել» ցուցանիշները, կամ էլ ձգել մինչև Երևանի ավագանու ընտրություններ: Այս տարվա առաջին երկու ամիսների տվյալներով մեկնածների և ժամանածների բացասական սալդոն նախորդ տարվա համեմատ աճել էր 1.5 անգամ: Դա նշանակում է, որ տարվա կտրվածքով Հայաստանից կարտագաղթի առնվազն 70 հազար մարդ, վերջին հինգ տարիների կտրվածքով` 330 հազար մարդ»:

«Айкакан жаманак»: Миграционная служба избегает публикации данных
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что Миграционная служба Армении пока не опубликовала статистические данные о прибывших и отбывших из Армении в течение трех месяцев этого года. Этот показатель всегда публикуется в середине месяца, следующего за отчетным периодом. Как сообщил в беседе с корреспондентом издания начальник Миграционной службы Гагик Еганян, Национальная статистическая служба Армении эти данные пока не представила.
«Несколько дней назад мы получили сведения о том, что статистика отбытий не публикуется, поскольку картина позорная. Эта статистика создает приблизительную картину того, насколько увеличилось число отбывающий из Армении граждан. Затягивая публикацию этого показателя, статисты или пытаются немножко «сгладить» показатели, или дотянуть до выборов в Совет старейшин Еревана», - пишет газета.
Как отмечает издание, согласно данным за два месяца этого года отрицательное сальдо прибывших и выбывших лиц выросло в 1.5 раза по сравнению с прошлым годом. Это значит, что в годовом разрезе из Армении мигрирует минимум 70 тысяч человек, а в разрезе последних пяти лет – 330 тысяч человек.