ՀՅԴ-ի նպատակը կառավարման համակարգը արմատապես փոխելն է
«Մեր հիմնական նպատակն է մեր ընտրողների գիտակցությանը հասցնել ընտրությունների նշանակությունը, քաղաքական նշանակությունը, նաև թույլ չտալ, որպեսզի նվազեցվի այս ընտրությունների քաղաքական դերը, որ մտածեն, թե գյուղում գյուղապետ են ընտրում, քաղաքում քաղաքապետ, որը պետք է միայն զբաղվի իրենց կենցաղսպասարկման հարցերի լուծմամբ»,- այսօր Դավիթաշեն վարչական շրջանում ընտրողների հետ հանդիպման շրջանակներում լրագրողերին ասաց ՀՅԴ ԳՄ անդամ, քաղաքապետի թեկնածու Արմեն Ռուստամյանը:
Նա նշեց, որ այս ընտրությունները պետք է կապել երկրի բարեփոխումների գործընթացի հետ և կարծում են, որ միայն ընդդիմադիր քաղաքապետը կարող է փոխել իրավիճակը երկրում, ինչպես դա թերևս կատարվեց համապետական ընտրությունների ժամանակ:
«Դժգոհ մեծ զանգված կար, որ չկարողացավ դա իրականացնել նախագահ փոխելու միջոցով, սակայն դա հնարավոր է անել ընդդիմադիր քաղաքապետ ունենալով»,- ասաց քաղաքապետի թեկնածուն:
Արմեն Ռուստամյանը նաև նշեց, որ այս ընտրությունները պետք է վերածել իշխանության անվստահության հանրաքվեի. «Քաղաքացիները պետք է ոչ ասեն իշխանություններին և այո ասեն ընդդիմադիր քաղաքական ուժին` ՀՅԴ-ին, որ ունի իր հստակ նպատակները»:
Ըստ նրա՝ իրենց հիմնական հարցը կառավարման համակարգը արմատական փոփոխությունն է, այն լիազորությունները, որ ունի քաղաքապետը և լինելով նույն թիմից, նա դա չի իրականացրել: Ա Ռուստամյանի խոսքով՝ պետք է իրականացնել համալիր փոփոխություններ, որպեսզի երևանցին կարողանա մասնակից դառնալ իր իսկ քաղաքի խնդիրների լուծմանը:

Армен Рустамян: Цель АРФД – в коренном изменении системы управления
Основная цель АРФ «Дашнакцутюн» – довести сознание избирателя до политического значения выборов, а также не позволить, чтобы политическая роль выборов в Совет старейшин Еревана снижалась и люди считали, что выбирают сельского старосту или мэра, который должен заниматься лишь решением бытовых проблем. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с избирателями административного района Давиташен руководитель парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн», кандидат в мэры Еревана Армен Рустамян.
Он подчеркнул, что эти выборы в Совет старейшин Еревана необходимо связывать с процессом реформ в стране. По словам кандидата, лишь мэр, представляющий оппозицию, может изменить ситуацию в стране.
Армен Рустамян также отметил, что предстоящие выборы в Совет старейшин Еревана следует превратить в референдум о недоверии к власти. «Граждане должны сказать «нет» власти и «да» оппозиционным политическим силам, АРФ «Дашнакцутюн», имеющей на своем пути четкие цели», - заявил А.Рустамян.
Депутат подчеркнул, что их основная задача в коренном изменении системы управления. По его словам, необходимо осуществить комплексные изменения, чтобы жители Еревана сами могли принять участие в решении проблем своего же города.