ԼՂՀ ԱԳՆ. «Օղակ» գործողությունը ամրապնդեց Արցախի ժողովրդի վճռականությունը
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը՝ «Օղակ» ռազմական գործողության 22-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել.
««Օղակ» ռազմական գործողությունը, որը 1991թ․ ապրիլ-մայիս ամիսներին իրականացվել է Ադրբեջանի միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատների (ՕՄՕՆ) կողմից, ԽՍՀՄ ներքին զորքերի աջակցությամբ, առանձնակի տեղ է զբաղեցնում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմության մեջ ոչ միայն իր մասշտաբներով, այլև՝ հետևանքներով։
Ադրբեջանական իշխանությունների և ԽՍՀՄ որոշ ղեկավարների հանցավոր համաձայնությամբ իրականացված «Օղակ» գործողության արդյունքում հայաթափվեցին և ավերվեցին Հյուսիսային Արցախի, Շահումյանի, Հադրութի և Շուշիի շրջանների երկու տասնյակից ավելի գյուղեր։ Այն դադարեցվեց միայն մեկ ամիս անց՝ մայիսին, ԽՍՀՄ ներսում և նրա սահմաններից դուրս ստացած լայն արձագանքի և դատապարտման շնորհիվ։
Սակայն, պատերազմի թափանիվն արդեն գործի էր դրվել։ Գործողությունը, որն առանձնանում էր դաժանությամբ և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով, կտրուկ բարձրացրեց տարածաշրջանում լարվածության մակարդակը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տեղափոխեց ռազմական հարթություն՝ սկիզբ դնելով ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիային։
Այնուհանդերձ Ադրբեջանին չհաջողվեց հասնել իր բուն նպատակին՝ ահաբեկել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը և ճնշել նրա ինքնորոշման օրինական ձգտումը։ Ավելին, «Օղակ» գործողությունը ամրապնդեց Արցախի ժողովրդի վճռականությունը պայքարել իր իրավունքների և ազատությունների համար»,- նշված է հայտարարությունում։

The Foreign Ministry of the Nagorno Karabakh Republic issued a statement in connection with the 22nd anniversary of Operation “Ring” on the seportation of border villages of Artsakh:
"The operation “Ring”, launched by the special police detachments (OMON) of the Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan, with the support of the USSR Interior Ministry's troops in April-May, 1991 holds a peculiar place in the history of the conflict between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh, both for its scope and consequences.
The operation, which became possible due to a criminal collusion between the Azerbaijani government and some USSR leaders, resulted in a complete devastation and destruction of more than two dozen villages of Northern Artsakh, as well as in Shahumyan, Hadrut and Shushi regions. It ended only after a month, thanks to wide publicity and condemnation both within the USSR and beyond.
But the wheels of the war were set in motion. The operation “Ring”, which stood out by its brutality and massive violations of human rights, sharply increased the level of tension in the region and shifted the Azerbaijani-Karabakh conflict to a plane of military actions, becoming a prelude to the subsequent full-scale aggression of Azerbaijan against Nagorno-Karabakh.
However, Azerbaijan has failed to achieve its main goal - to intimidate the population of Nagorno-Karabakh and suppress their legitimate aspirations for self-determination. On the contrary, the operation “Ring” only strengthened the determination of the people of Artsakh to fight for their rights and freedoms," the statement reads.