Նախագահականում կընդունեն «Նաիրիտի» աշխատողներին
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատողները, ովքեր բողոքի ակցիա էին իրականացնում Կառավարության շենքի դիմաց` պահանջելով իրենց աշխատավարձերը, այս պահին տեղափոխվել են նախագահական նստավայր:
Նշենք, որ ավելի վաղ «Նաիրիտի» ներկայացուցչին ընդունել էին Կառավարությունում ու խոստացել, որ վաղը կվճարվի 2 ամսվա աշխատավարձ, սակայն այս պատասխանը չի գոհացրել ցուցարարներին ու նրանք շարժվել են դեպի Բաղրամյան 26` նախագահի նստավայր:
Րոպեներ առաջ նախագահականից ցուցարարներին հայտնեցին, որ 5 լիազորված անձ, ովքեր կկարողանան ներկայացնել խնդիրը, կարող են մտնել նախագահական ու խոսել պատասխանատու անձանց հետ:

Officials of presidential residence to receive Nairit representatives
Workers of Nairit Plant staged a protest outside the Armenian government today, demanding repayment of their wage arrears. They then went to the presidential residence.
We would remind you that government officials earlier received a representative of Nairit, promising that their wages for two months will be paid tomorrow, but the protesters were not satisfied with the answer and they went to the presidential residence at 26 Baghramian Avenue in Yerevan.
A few minutes ago it was announced that protesters should choose five authorized persons who could enter the presidential residence and talk with officials there.