Թուրքիայում հայկական եկեղեցին քանդվում է ու վերածվում հանրակացարանի
Թուրքիայի Մարդու իրավունքների կազմակերպության (İHD) Սիիրթի մասնաճյուղը ուսումնասիրել է Էրուհի շրջանում հայերին պատկանող եկեղեցիների ու գերեզմանոցների ոչնչացման քաղաքականությունը և հանդես եկել զեկույցով: Այս մասին հայտնում է Ermenihaber.am-ը:
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում կազմակերպության ներկայացուցիչները ներկայացրել են զեկույցը: Մասնավորապես անդրադարձել են Էրուհի Սբ. Հովհաննես հայկական եկեղեցու ապամոնտաժման հարցին: Եկեղեցին առանց քաղաքապետարանի թույտվության վերածվում է մահմեդական կրոնական կրթություն ստացող ուսանողական հանրակացարանի:
İHD ներկայացուցիչները մամուլի ասուլիսի ընթացքում ցույց են տվել Սբ. Հովհաննես եկեղեցու հուշաքարերի լուսանկարները, որոնց վրա կան հայերեն գրություններ ու խաչ` տեղեկացնելով, որ այդ քարերն օգտագործվել են հանրակացարանի շինարարության մեջ:
Կազմակերպության անդամներից Զանա Աքսուն հիշեցրել է, որ վերջերս Էրուհ-Սիիրթ ավտոճանապարհի շինարարական աշխատանքների ընթացքում ոչնչացվել էին մոտ 100 հայկական գերեզմաններ, և մահացածների ոսկորներն այս ու այն կողմ էին նետվել, այնուհետև գյուղացիները հավաքել են դրանք ու ամփոփել հողում: Եվ այս միջադեպի առնչությամբ իրավասու մարմինները ոչ մի քայլ չեն ձեռնարկել:
«Սա հայ ժողովրդի հավատքի և կենցաղի նկատմամբ վիրավորանք է: Տիրող իրավիճակի պատասխանատուների նկատմամբ պետք է քրգործ հարուցվի: Անցյալից մինչև այսօր շարունակվող ասիմիլացիայի, ոչնչացման ու հերքման քաղաքականության դրսևորումներից մեկն է նաև հայկական եկեղեցին ուսանողական հանրակացարանի վերածելը, հատկապես որ քաղաքապետարանից շինարարության թույլտվություն չի տրվել: Ժամ առաջ անհրաժեշտ է դադարեցնել այս շինարարությունը: Ուսանողական հանրակացարանը թող մեկ այլ տեղ կառուցվի : Հնագույն և պահպանության կարիք ունեցող վայրում այս նորակառույցի շինարարությունը գնահատում ենք որպես հետին միտք ունեցող նախաձեռնություն»,-ասել է Աքսուն:

В Турции армянскую церковь превратят в студенческое общежитие
Филиал Организации по правам человека Турции (İHD) в провинции Сиирт изучила политику по уничтожению принадлежащих армянам церквей и кладбищ в районе Эрух, выступив с докладом. Об этом сообщает информационный сайт Ermenihaber.am.
Согласно информации, сотрудники организации представили данный доклад в ходе пресс-конференции. Авторы доклада, в частности, обращаются к вопросу демонтажа здания армянской церкви Святого Ованнеса в Эрухе. Церковь без разрешения мэрии превращается в общежитие для получающих исламское религиозное образование студентов.
В ходе пресс-конференции сотрудники İHD продемонстрировали снимки расположенных на территории церкви Святого Ованеса мемориальных камней с надписями на армянском языке и крест, сообщив, что эти камни использовались в ходе строительства общежития.
Один из членов организации Зана Аксу напомнил, что недавно во время строительства дороги, проходящей через район Эрух в провинции Сиирт (Сгерт), в результате дорожно-строительных работ на около 100 могилах останки усопших оказались на поверхности земли. Местные жители собрали их и вновь захоронили. Однако надлежащие органы не предприняли мер в связи с этим инцидентом.
«Это оскорбление веры и быта армянского народа. В отношении лиц, ответственных за произошедшее, должно быть возбуждено уголовное дело. Одним из проявлений начавшейся издавна и продолжающейся по сей день политики ассимиляции, уничтожения и отрицания является превращение армянской церкви в студенческое общежитие, в особенности учитывая то, что мэрия дала разрешение на это. Необходимо как можно быстрее предпринять меры с целью приостановить это строительство. Пусть строят студенческое общежитие в другом месте. Мы считаем, что лица, по инициативе которых и осуществляется строительство в этой старинной и нуждающейся в охране местности, преследуют другие цели», - сказал Зана Аксу.