Նախագահը շնորհավերել է դիրիժոր Վալերի Գերգիևին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստ, Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիևին՝ ծննդյան 60-ամյակի առթիվ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Ձեր արվեստը, որը լի է ջերմությամբ, անկեղծությամբ և մարդկայնությամբ, ստեղծում է բարության յուրահատուկ կոլորիտ և նպաստավոր մթնոլորտ, որին առնչվելով, իրոք, զգում ես արվեստի հրաշագործ ուժը:
Երաժշտարվեստի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ և երկրպագուներ ամբողջ աշխարհում Ձեզ գիտեն և սիրում են որպես մշակույթի ականավոր գործչի, միջազգային կարևորագույն նախաձեռնությունների ներշնչողի: Ձեր փայլուն ելույթները մշտապես պահանջված են ոչ միայն խստապահանջ քննադատների, այլև հանդիսատեսի ամենալայն շրջանակների կողմից:
Առանձնահատուկ ցանկանում եմ նշել Ձեր անձնական ներդրումը մեր երկրների միջև հումանիտար և մշակութային դինամիկ փոխգործակցության զարգացման գործում:
Մաղթում եմ Ձեզ հետագա հաջողություններ արվեստի բարդ և ազնիվ ասպարեզում: Թող Ձեզ միշտ ուղեկցի հաջողությունը բոլոր ձեռնարկումներում, ստեղծագործական մտքի թռիչքը, արվեստի անծայրածիր հորիզոնները նվաճելու ուրախությունը»,-ասված է Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

President Serzh Sargsyan today sent a congratulatory telegram to People’s Artist of Russia and Ukraine, artistic director of the Mariinsky Theater and principal conductor of the London Symphony Orchestra Valery Gergiev on the occasion of his 60th birthday.
“Filled with warmth, sincerity and humaneness, your creative work creates a favorable atmosphere of kindness, in which one feels the miraculous power of art.
A great many of representatives and fans of music around the world know and love you as a prominent cultural figure and an inspirer of important international initiatives. Your breathtaking performances have won acclaim from demanding critics and audiences.
I would like to stress your personal contribution to dynamic humanitarian and cultural cooperation between our countries.
I wish you success in your difficult and noble creative pursuits. May success, flight of thought and the joy of conquering new creative horizons always accompany you,” the congratulatory message reads.