Արցախի նախագահը պարգևատրել է Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ
Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման օրվա կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանի մոտ մայիսի 7-ին տեղի է ունեցել պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը շնորհավորել է ներկաներին Եռատոնի առթիվ և պետական պարգեւներ հանձնել մի խումբ երախտավորների:
Իր խոսքում Արցախի նախագահն ընդգծել է, որ Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին մեր հերոս պապերն ու հայրերն իրենց արիությամբ ու սխրանքով կերտեցին հայրենիքի խիզախ պաշտպանի կերպարը, որը միշտ ուղեկցում էր մեզ և որով դաստիարակվել ու դեռ կդաստիարակվեն շատ ու շատ սերունդներ:
Նախագահը Պաշտպանության բանակի ստեղծումն ու Շուշիի ազատագրումը բնութագրել է որպես մեր հետագա բոլոր հաղթանակների անկյունաքարը, որը շրջեց պատմության անիվը` ի օգուտ մեր ժողովրդի: Արարողությանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, քաղաքական կուսակցությունների և հասարակական կազմակերպությունների անդամներ, Հայրենական մեծ պատերազմի և Արցախյան ազատամարտի վետերաններ, պաշտոնատար այլ անձինք, Հայաստանի Հանրապետությունից և Սփյուռքից ժամանած հյուրեր:

Президент НКР вручил награды по случаю 21-й годовщины освобождения Шуши
По случаю Дня Победы, Армии обороны НКР и 21-ой годовщины освобождения Шуши 7 мая у президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна состоялась торжественная церемония награждения. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Глава государства поздравил присутствующих с тройным праздником 9 мая и вручил группе лиц государственные награды.
В своем слове президент подчеркнул, что в годы Великой Отечественной войны наши деды и отцы, благодаря проявленному героизму и отваге создали образ храброго защитника Отечества, который всегда был перед нашими глазами и на примере которого воспитывались и еще будут воспитывать много поколений. Создание Армии обороны и освобождение Шуши Президент назвал краеугольным камнем, заложившем основы для всех наших будущих побед, давших возможность нашему народу повернуть колесо истории в свою пользу.
В мероприятии приняли участие предводитель Арцахской епархии ААЦ, архиепископ Паргев Мартиросян, председатель парламента НКР Ашот Гулян, премьер-министр Ара Арутюнян, члены политических партий и общественных организаций, ветераны Великой Отечественной войны и Арцахской освободительной борьбы, другие должностные лица, гости из Армения и Диаспоры.