Արսենյանը, Օսկանյանը և Մանուկյանը կհրաժարվեն ավագանու մանդատներից
Մայիսի 5-ին կատարվածը դժվար է ընտրություն համարել, «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել նախկին արտգործնախարար, ԲՀԿ անդամ Վարդան Օսկանյանը։
Պատգամավորը կասկածում է ընտրությունների արդարությանը, կատարվածի համար էլ, ասում է, ամաչել է պետք. - «Ինչպե՞ս բացատրեմ ես, որ ՀՅԴ-ն, ՕԵԿ-ը, ՀԱԿ-ը չեն անցել։ Գուցե անցել են՝ չգիտենք։ Արդյունքը լավ է, թե վատ՝ ինչպե՞ս իմանամ ես, հաշվի առնելով այն, ինչ կատարվել է այդ օրը։ ՀՀԿ-ն հաղթե՞լ է, ի՞նչ իմանանք՝ հաղթել է։ Իրոք, այնպիսի բաներ են եղել այդ օրը, որ ասես, որ այդ արդյունքները իրոք ժողովրդական համակրանքի, հակակրանքի արդյունք են, սխալ կլինի։ Ես նույնիսկ կարող եմ ասել՝ ամաչելու բան է։ Ովքե՞ր էին այդ մարդիկ ընտրատեղամասերում, այդ երթուղայինները մարդիկ են բերում, ծերերին ուղղորդում են, հաշվելու ժամանակ ասվում է (մարդիկ պատմում են՝ ներկա են եղել)՝ գունավոր գրիչներով նշվածները, և բոլորը ՀՀԿ»։
Մանդատներ վերցնել-չվերցնելու հարցով «Բարգավաճ Հայաստանը» դեռ պաշտոնական որոշում չունի։ Հստակ է մեկ բան՝ ավագանու ցուցակի առաջին երեք համարները՝ Վարդան Օսկանյանը, Գուրգեն Արսենյանն ու Աբրահամ Մանուկյանը, պատգամավոր լինելով, կհրաժարվեն ավագանու մանդատներից։
Բայց Օսկանյանի կարծիքով, ինչպես գրում է աղբյուրը, ձեռքերը լվանալն ու ստացած բոլոր 17 մանդատներից հրաժարվելն էլ է սխալ։
«Իհարկե, զուտ քաղաքական տեսանկյունից կարելի է մտածել, որ միգուցե պետք չէ վերցնել, բայց վերջիվերջո ժողովրդի շահերից ելնելով կարելի է մտածել, որ միգուցե այնտեղ լինելով կարելի է շարունակել այդ խնդիրները ուշադրության կենտրոնում պահել, ճնշում դնել մեծամասնության վրա, ժողովրդի հետ հաղորդակցվել», - մեկնաբանում է ԲՀԿ-ական պատգամավորը։
Ընտրությունների օրերին հաղորդումներ եղան, որ իրենց օգտին քվեարկելու համար կաշառատվության գործում Հանրապետականից հետ չի մնում «Բարգավաճ Հայաստանը»։ «Չեմ լսել»,- այս մասին «Ազատության» դիտարկմանը արձագանքեց Վարդան Օսկանյանը, - «Ես միգուցե կտրված եմ եղել, չեմ կարողացել։ Ես որ չգիտեմ ինչ է եղել։ Եթե եղել է, դա հավասարապես դատապարտելի է»։

Осканян, Арсенян и Манукян откажутся от мандатов в Совете старейшин
Произошедшее 5 мая сложно считать выборами. Такое мнение высказал в интервью Радиостанции Азатутюн экс-глава МИД Армении, депутат парламента Армении от партии «Процветающая Армения» Вардан Осканян.
Вардан Осканян выразил сомнение в справедливости выборов, отметив, что за произошедшее должно быть стыдно. «Как мне объяснить то, что АРФД, партия «Оринац еркир», «Армянский национальный конгресс» не прошли в Совет старейшин? Возможно, и прошли, не знаем. Как мне узнать, хороший ли это результат или плохой? Как узнать, Республиканская партия победила, или нет? Кто были эти люди на избирательных участках, микроавтобусы привозили избирателей к участкам, стариков сопровождали, во время подсчета были отмеченные цветными ручками бюллетени (рассказывают люди, присутствовавшие при этом), и все за РПА» - сказал депутат.
Что касается вопроса мандатов, то партия «Процветающая Армения» пока не приняла официального решения относительно этого. Ясно одно, Вардан Осканян, Гурген Арсенян и Абраам Манукян, занимающие первые три места в списке партии, откажутся от мандатов в Совете старейшин.
При этом Вардан Осканян выразил мнение, что ошибочно отказываться от всех полученных 17 мандатов.
«Конечно, с сугубо политической точки зрения можно подумать, что возможно, не стоит принимать их, но, в конце концов, исходя из интересов народа можно подумать, что находясь там, можно продолжить держать эти проблемы в центре внимания, оказывать давление на большинство, общаться с народом», - завил он.
Комментируя сведения о раздаче взяток партией «Процветающая Армения», депутат подчеркнул: «Возможно, я был отрезан от происходящего? Лично я не знаю, что было. Если и было, то это достойно осуждения».