Սուրեն Սուրենյանց. Երեկ ԲՀԿ-ն իշխանությունից ուժեղագույն ապտակ ստացավ
«ԲՀԿ-ն իշխանությունից ուժեղագույն ապտակ ստացավ երեկ, երբ կառավարության նոր կազմի ձևավորման ժամանակ սպորտի նախարարի պաշտոնից ոչ միայն հեռացրեց ԲՀԿ-ական Հրաչյա Ռոստոմյանը, այլև նշանակվեց Գագիկ Ծառուկյանի հետ, մեղմ ասած, շատ վատ հարաբերություններ ունեցող մեր լեգենդար մարզիկ Յուրի Վարդանյանը»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը:
Այս ամենով, ըստ Սուրենյանցի, իշխանությունները ԲՀԿ-ին ասացին` «Եղբայր, գնա այն ընդդիմադիր տեղը, որտեղ դու շատ վաղուց ես ուզում հայտնվել»:
«Ավագանու ընտրությունների մասով` ԲՀԿ-ն ու Բարև Երևանը պետք է պարտադիր վերցնեն իրենց մանդատները և ավագանիում լինեն հնարավորինս ակտիվ: Մանդատ չվերցնելն առաջին հերթին արհամարհանք կլինի քեզ ձայն տված քաղաքացու նկատմամբ: Եվ սպորտի մասով մի բան էլ, չեմ ուզենա, որ նախարարական այս փոփոխությունից հետո Գ. Ծառուկյանը հրաժարվի ՀԱՕԿ նախագահի պաշտոնից, նա մեր սպորտի համար իրոք շատ բան է արել»,-ասաց Ս. Սուրենյանցը:
Քաղաքագետն անդրադարձավ ՀԱԿ-ի, ՕԵԿ-ի ու ՀՅԴ-ի՝ ավագանու կազմում չհայտնվելուն:
«ՕԵԿ- ի մասով կարծում եմ, ամեն բան պարզ է, ՕԵԿ-ը ստացավ այնքան ձայն, որքան վստահեցին անձամբ Արմեն Երիցյանին և ոչ թե կուսակցությանը: ՀՅԴ-ն ու ՀԱԿ-ը չանցան, կարելի է ասել, միևնույն պատճառով` նրանք քարտուղարություն էին անում: Հիմա դուք ինձ ասեք, ինչո՞ւ ընտրողը պետք է ձայն տար ոչ թե ԲՀԿ-ին, այլ ԲՀԿ-ի քարտուղարությամբ զբաղվող ՀԱԿ-ին, ինչո՞ւ պետք է ընտրեր ՀՅԴ-ին և ոչ թե Բարև Երևանին»- ասաց Ս. Սուրենյանցը:
Ինչ վերաբերվում է ԲՀԿ-ին, ապա, ըստ Ս. Սուրենյանցի, ամենաուշը մինչև սեպտեմբեր ամիս այս կուսակցությունը կամ պետք է հրաժարվի իր գործարար մասից ու հստակ ընդդիմադիր դառնա, կամ պետք է հրաժարվի Վարդան Օսկանյանից և քաղաքական թևից ու բռնի իշխանություն ճամփան:

С.Суренянц: «Процветающая Армения» получила накануне пощечину от власти
«Партия «Процветающая Армения» получила накануне пощечину от власти, когда во время назначения нового правительства член «Процветающей Армении» Грачья Ростомян был не только освобожден с поста министра спорта и по вопросам молодежи, но и назначен легендарный спортсмен Юрий Варданян, имеющий, мягко говоря, не столь хорошие отношения с Гагиком Царукяном», - заявил сегодня в ходе пресс-конференции политолог Сурен Суренянц.
Тем самым, по мнению С.Суренянца, власти сказали партии «Процветающая Армения» – «отправляйся на то оппозиционное место, где уже давно хочешь оказаться».
«Что касается выборов, то партия «Процветающая Армения» и союз партий «Здравствуй, Ереван» должны обязательно взять свои мандаты и быть максимально активными в Совете старейшин. Отказ от мандата в первую очередь будет пренебрежением в отношении проголосовавшего за них избирателя. И еще, не хотелось бы, чтобы после смены министра спорта и по вопросам молодежи Гагик Царукян отказался от поста президента НОКА, поскольку он действительно сделал многое для армянского спорта», - отметил С.Суренянц.
Политолог обратился и к поражению на выборах в Совет старейшин АРФ «Даншакцутюн», партии «Армянский национальный конгресс» и «Оринац еркир».
«В связи с «Оринац еркир» все ясно, эта партия получила столько голосов, насколько люди поверили лично Армену Ерицяну а не политической силе. АРФД и партия АНК не прошли по одной и той же причине, поскольку занимались секретарством. Почему избиратель должен был проголосовать не за «Процветающую Армению», а за партию АНК, которая занималось секретарством, почему должен был избрать не союз «Здравствуй Ереван», а АРФД», - сказал С.Суренянц.
Обратившись к «Процветающей Армении», политолог отметил, что эта партия уже в сентябре должна или освободиться или от бизнесменов в своем составе, или отказаться от Вардана Осканяна и политического крыла.