Սուրեն Սուրենյանց. Երեկ ԲՀԿ-ն իշխանությունից ուժեղագույն ապտակ ստացավ
«ԲՀԿ-ն իշխանությունից ուժեղագույն ապտակ ստացավ երեկ, երբ կառավարության նոր կազմի ձևավորման ժամանակ սպորտի նախարարի պաշտոնից ոչ միայն հեռացրեց ԲՀԿ-ական Հրաչյա Ռոստոմյանը, այլև նշանակվեց Գագիկ Ծառուկյանի հետ, մեղմ ասած, շատ վատ հարաբերություններ ունեցող մեր լեգենդար մարզիկ Յուրի Վարդանյանը»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը:
Այս ամենով, ըստ Սուրենյանցի, իշխանությունները ԲՀԿ-ին ասացին` «Եղբայր, գնա այն ընդդիմադիր տեղը, որտեղ դու շատ վաղուց ես ուզում հայտնվել»:
«Ավագանու ընտրությունների մասով` ԲՀԿ-ն ու Բարև Երևանը պետք է պարտադիր վերցնեն իրենց մանդատները և ավագանիում լինեն հնարավորինս ակտիվ: Մանդատ չվերցնելն առաջին հերթին արհամարհանք կլինի քեզ ձայն տված քաղաքացու նկատմամբ: Եվ սպորտի մասով մի բան էլ, չեմ ուզենա, որ նախարարական այս փոփոխությունից հետո Գ. Ծառուկյանը հրաժարվի ՀԱՕԿ նախագահի պաշտոնից, նա մեր սպորտի համար իրոք շատ բան է արել»,-ասաց Ս. Սուրենյանցը:
Քաղաքագետն անդրադարձավ ՀԱԿ-ի, ՕԵԿ-ի ու ՀՅԴ-ի՝ ավագանու կազմում չհայտնվելուն:
«ՕԵԿ- ի մասով կարծում եմ, ամեն բան պարզ է, ՕԵԿ-ը ստացավ այնքան ձայն, որքան վստահեցին անձամբ Արմեն Երիցյանին և ոչ թե կուսակցությանը: ՀՅԴ-ն ու ՀԱԿ-ը չանցան, կարելի է ասել, միևնույն պատճառով` նրանք քարտուղարություն էին անում: Հիմա դուք ինձ ասեք, ինչո՞ւ ընտրողը պետք է ձայն տար ոչ թե ԲՀԿ-ին, այլ ԲՀԿ-ի քարտուղարությամբ զբաղվող ՀԱԿ-ին, ինչո՞ւ պետք է ընտրեր ՀՅԴ-ին և ոչ թե Բարև Երևանին»- ասաց Ս. Սուրենյանցը:
Ինչ վերաբերվում է ԲՀԿ-ին, ապա, ըստ Ս. Սուրենյանցի, ամենաուշը մինչև սեպտեմբեր ամիս այս կուսակցությունը կամ պետք է հրաժարվի իր գործարար մասից ու հստակ ընդդիմադիր դառնա, կամ պետք է հրաժարվի Վարդան Օսկանյանից և քաղաքական թևից ու բռնի իշխանություն ճամփան:

“BHK (Prosperous Armenia Party) received a slap in the face yesterday: during the formation of the new government, not only BHK member Hrachia Rostomian was relieved of his post as sport minister, but also the legendary sportsman Yuri Vardanian, who is not on friendly terms with Gagik Tsarukian – to put it mildly – was appointed to that position,” political scientist Suren Sureniants said at a meeting with journalists today.
According to him, in this way the authorities told BHK: “Go to the place that you have long wanted to go”.
“As for the elections to Yerevan Council of Elders, I think BHK and Hello Yerevan bloc should take up their seats in the Council and work actively there. Rejecting seats would mean that you show contempt for the citizens who elected you. And after the replacement of sport minister, I would not like Gagik Tsarukian to resign as President of the National Olympic Committee because he has greatly contributed to the development of sports in Armenia,” Sureniants noted.
The political scientist also commented on the failure of Armenian National Congress (HAK), Orinats Yerkir Party (OEK), and ARFD to have their representatives in Yerevan Council.
“OEK votes were collected by Armen Yeritsian, rather than by the party itself. As regards HAK and ARFD, these parties lost for the same reason: they carried out secretarial duties. Why should the voter have voted for HAK that carried out secretarial duties for BHK instead of voting for BHK? Why should the voter have voted for ARFD and not for Hello Yerevan?” Sureniants said.
He expressed an opinion that by the autumn at the latest, BHK should either reject its business wing and become an opposition force or reject Vartan Oskanian and the political wing and back the authorities.