Քաղաքագետ. Հայաստանում ընդդիմության ինստիտուտը կայացման փուլում է
«Երևանի ավագանու ընտրություններն անցան նույն կերպ, ինչպես անցել էին նախագահական ընտրությունները: Ժողովուրդը նախապես գիտեր ինչ է լինելու և բարեբախտաբար, կամ դժբախտաբար եղավ այն, ինչ բոլորը ակնկալում էին»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Երևանի ավագանու ընտրությունների արդյունքներին և ընդդիմության գրանցած ցուցանիշներին, ասաց քաղաքագետ Հասմիկ Շափաղաթյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանում ընդդիմության ինստիտուտը դեռևս երկար ճանապարհ ունի անցնելու:
«Ընդդիմության ինստիտուտը դեռևս գտնվում է կայացման փուլում և Երևանի ավագանու ընտրությունները ցույց տվեցին, որ ընդդիմությունը միասնական չէր: Իմ կարծիքով՝ ընդդիմությունը դեռևս չի կարողանում իր տեղը գտնել այս քաղաքական համակարգում»,-նշեց Հ. Շափաղաթյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունները միշտ կարողանում են ընդդիմությունից ավելի համագործակցված գործել և հասնել հաջողությունների:
Անդրադառնալով «Բարև Երևան» դաշինքի Երևանի ավագանի ընտրություններում գրանցած արդյունքներին՝ բանախոսը նշեց, որ ինչքան էլ խոսվի, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի էլեկտորատը, կոնտինգենտը իրենը չէ, դժգոհների խումբ է, Երևանի ավագանու ընտրությունները ցույց տվեցին, որ նա ունի կայուն էլեկտորատ:
«Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ամենահավատարիմ էլեկտրոտատը իրեն ցուցադրեց Երևանի ավագանու ընտրություններում` ձայն տալով «Բարև Երևան» դաշինքին»,- հավելեց քաղաքագետը:

Политолог: Институт оппозиции в Армении находится на стадии становления
«Выборы в Совет старейшин Еревана прошли так же, как и президентские выборы. Народ заранее знал, что будет, и к счастью или несчастью, случилось то, чего все ожидали», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am преподаватель Ереванского государственного университета (ЕГУ), политолог Асмик Шапахатян.
Она отметила, что в Армении оппозиции еще предстоит пройти долгий путь.
«Институт оппозиции пока находится на стадии становления и выборы в Совет старейшин Еревана показали, что оппозиция не едина. На мой взгляд, оппозиции пока не удается найти свое место в этой политической системе», - отметила А.Шапахатян.
По ее словам, властям всегда удается действовать более скоординировано и достигать успехов.
Касаясь зафиксированных союзом партий «Здравствуй Ереван» результатов на выборах в Совет старейшин Еревана, политолог отметила, что, сколько бы не говорили о том, что сторонники Раффи Ованнисяна – это просто протестная масса, муниципальные выборы продемонстрировали, что у лидера партии «Наследие» есть свой стабильный контингент.
Как отметила А.Шахапатян, самая преданная часть электората Раффи Ованнисяна проявила себя на выборах в Совет старейшин Еревана, проголосовав за союз партий «Здравствуй, Ереван».