ՀԱԳՄ. Շուկայում կա որակյալ մասնագետների պակաս
Հայաստանում առանց ՏՏ ոլորտի, ինովացիոն տեխնոլոգիաների՝ ոչինչ հնարավոր չէ անել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյան` շեշտելով, որ ՏՏ ոլորտի զարգացումը ոչ թե կարիք է, այլ անհրաժեշտություն, առանց որի գործարարը տանուլ է տալիս. Մի խոսքով՝  Ա. Ղազարյանը տեսնում է Ինովացիոն Հայաստան:
Թեև այսօր բարձր տեխնոլոգիաները դարձել են կյանքի անքակտելի մաս, սակայն, Ա. Ղազարյանի խոսքով, սա ունի նաև հակադրաձ կողմը` նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման ժամանակ աշխատատեղերի կրճատումը անխուսափելի է:
Արսեն Ղազարյանը գտնում է, որ աշխատաշուկան այս դեպքում պետք է օպտիմալացվի դեպի այլ ոլորտներ. այս իրավիճակը նրա համար զարմանալի է, մի կողմից կա զանգվածային գործազրկություն, մյուս կողմից` որակյալ կադրերի պակաս: «Թվում է շուկան մեծ է, սակայն կադրերի պահանջարկ կա, օրինակ` միջազգային չվերթերի վարորդներ, տեխնիկական ոլորտի մասնագետներ»:
Հունիսի 21-22-ին Երևանում նախանշված «ԴիջիԹեք 2013» թ-ի ֆորումից այս տարի գործարարները կարող են ակնկալել կառավարման համակարգերի, ձեռնարկությունների կառավարման համակարգերի, պահեստների կառավարման համակարգերի, տրանսպորտի համար GPS համակարգերի լուծումներ:

Arsen Ghazarian: There is skilled labor shortage in Armenia
The IT sector and innovations are of importance to Armenian economy, Chairman of the Union of Manufacturers and Businessmen Arsen Ghazarian said at the meeting with reporters today.
“Armenia’s future is related to the IT sector,” he stressed. In his words, the development of the IT sector is a necessity, without which business may suffer.
According to Arsen Ghazarian, although high technology has become an integral part of life, there is also a reverse side of the process: the introduction of new technology results in job cuts.
He underlined the necessity of optimizing the labor market in the direction of other spheres. According to him, the situation is notable for mass unemployment on the one hand and a skilled labor shortage on the other.
“It may seem that there is a surplus of labor, but at the same time, for example, technical experts and pilots for international flights are in great demand,” the union chairman said.
The 5th DigiTec 2013 Business Forum under the slogan “Smart Solutions for Smart Counties” will be held on June 21-22 in Yerevan. The event aims to promote the use of IT both in private companies and government organizations.