ՀԱԳՄ. Շուկայում կա որակյալ մասնագետների պակաս
Հայաստանում առանց ՏՏ ոլորտի, ինովացիոն տեխնոլոգիաների՝ ոչինչ հնարավոր չէ անել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյան` շեշտելով, որ ՏՏ ոլորտի զարգացումը ոչ թե կարիք է, այլ անհրաժեշտություն, առանց որի գործարարը տանուլ է տալիս. Մի խոսքով՝  Ա. Ղազարյանը տեսնում է Ինովացիոն Հայաստան:
Թեև այսօր բարձր տեխնոլոգիաները դարձել են կյանքի անքակտելի մաս, սակայն, Ա. Ղազարյանի խոսքով, սա ունի նաև հակադրաձ կողմը` նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման ժամանակ աշխատատեղերի կրճատումը անխուսափելի է:
Արսեն Ղազարյանը գտնում է, որ աշխատաշուկան այս դեպքում պետք է օպտիմալացվի դեպի այլ ոլորտներ. այս իրավիճակը նրա համար զարմանալի է, մի կողմից կա զանգվածային գործազրկություն, մյուս կողմից` որակյալ կադրերի պակաս: «Թվում է շուկան մեծ է, սակայն կադրերի պահանջարկ կա, օրինակ` միջազգային չվերթերի վարորդներ, տեխնիկական ոլորտի մասնագետներ»:
Հունիսի 21-22-ին Երևանում նախանշված «ԴիջիԹեք 2013» թ-ի ֆորումից այս տարի գործարարները կարող են ակնկալել կառավարման համակարգերի, ձեռնարկությունների կառավարման համակարգերի, պահեստների կառավարման համակարգերի, տրանսպորտի համար GPS համակարգերի լուծումներ:

А.Казарян: На рынке труда есть недостаток квалифицированных кадров
В Армении без сферы IT и инновационных технологий ничего нельзя сделать. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Союзом промышленников и предпринимателей (Работодателей) Армении Арсен Казарян.
«Будущее Армении связано со сферой информационных технологий», - подчеркнул он.
По его словам, развития сферы IT сферы – просто необходимость, без которой бизнес проигрывает.
Как отметил А.Казарян, несмотря на то, что сегодня высокие технологии стали неотъемлемой частью жизни, тем не менее, есть обратная сторона этого процесса, поскольку внедрение новейших технологий неизбежно приводит к сокращению рабочих мест.
А.Казарян считает, что в такой ситуации необходима оптимизация рынка труда в направлении других сфер. По его словам, ситуация примечательна тем, что с одной стороны наблюдается массовая безработица, а с другой – недостаток квалифицированных кадров.
«Кажется, что на рынке труда имеется большой избыток предложения, однако при этом есть спрос на кадры, к примеру, специалистов технической сферы, пилотов на международных рейсах», - сказал А.Казарян.
Отметим, в Ереване 21-22 июня пройдет пятый ежегодный бизнес-форум «DigiTech 2013» под девизом «Умные решения для умных стран». Форум призван способствовать росту уровня применения информационных технологий в бизнесе, как в частных компаниях, так и в государственных структурах.