Ազատամարտիկ. Մենք մեր երկրում փախստականի պես ենք ապրում
Ազատամարտիկների պայքարը երկարատև է լինելու, բայց ոչ թե խնդրողի, այլ` պահանջողի դերում: Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց մի քանի օր շարունակ նստացույց արած պահեստազորի գնդապետ, ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանը:
«Մենք ուզում ենք արժանապատիվ ապրել, մենք ոչ մեկից ողորմություն չենք մուրում: Պետությունը պետք է լինի մեր հովանավորը, ոչ թե անհատ բարերարներ: Պետությունը թող իր գործը կատարի, հետո նոր բարեգործները, եթե ցանկանան, թող օգնեն»,- ասաց նա:
Ասուլիսին մասնակից մեկ այլ ազատամարտիկ Կարեն Մելիքբեկյանն էլ իր հերթին ասաց, որ նույն խնդիրն ունեն բոլոր ազատամարտիկները, և «մենք անձնական շահ չենք հետապնդում»:
«Այս ամենի ամբողջ իմաստն այն է, որ բոլոր ազատամարտիկների վիճակը ծանր է, նրանք անօթևան են, ծանր սոցիալական պայմաններում են ապրում, ընտանիքի անդամները սոված ու հիվանդ են: Մենք մեզ մեր երկրում ընկճված ենք զգում: Այնպիսի տպավորություն է, որ ուրիշ երկրից ենք եկել ու փախստականի պես ենք ապրում»,- ասաց նա և հավելեց, թե ղեկավարությանը ներկայացված պահանջները սոցիալ-տնտեսական խնդիրներն են և բնակարանների ապահովման խնդիրը:
Մեկ այլ ազատամարտիկ Ստեփան Ստեփանյանն էլ, ով նույնպես միացել է ազատամարտիկների նախաձեռնած նստացույցին, ասաց, որ բանկը պատրաստվում է իր տունը վերցնել, քանի որ չի կարողանում վերադարձնել վերցրած գյուղացիական վարկը:
«Է թող վերցնեն, ես էլ քաղաքի կենտրոնում մի հատ «պալատկա» կխփեմ, ութ թոռներիս հետ կապրեմ այնտեղ, կդառնամ քաղաքացի, կարկուտից էլ կպրծնեմ»,- ասաց ազատամարտիկը:

Ветеран карабахской войны: Мы живем в своей стране как беженцы
Борьба ветеранов карабахской войны (азатамартиков) будет длительной, однако, не в роли просящего, а в роли требующего. Об этом заявили сегодня в ходе встречи с журналистами участник продолжающейся на площади Свободы в Ереване уже несколько дней сидячей акции протеста, полковник запаса Володя Аветисян.
«Мы хотим жить достойно, мы ни у кого не просим подаяния. Нас должно поддерживать государство, а не отдельные благотворители. Пусть государство сделает свое дело, а благотворители, если пожелают, пусть помогают потом», - сказал он.
Другой участник пресс-конференции, ветеран карабахской войны Карен Меликбекян в свою очередь отметил, что они не преследуют личных интересов, поскольку озвученные проблемы есть у всех прошедших карабахскую войну.
«Весь смысл происходящего в том, что все азатамартики находятся в бедственном состоянии, у них нет крыши над головой, они живут в тяжелых социальных условиях, члены их семей голодают и болеют. Мы чувствуем себя в нашей стране ущемленными. Такое впечатление, будто приехали сюда их другого государства и живем как беженцы», - сказал он.
Карен Меликбекян отметил, что представленные руководству требования – социально-экономические и касаются вопроса обеспечения жильем.
Другой присоединившийся к акции протеста ветеран карабахской войны Степан Степанян заявил, что банк готовится забрать у него дом, поскольку он не может вернуть сельскохозяйственный кредит.
«Пусть забирают, я собираюсь разбить в центре города палатку и жить там вместе со своими восемью внуками. Стану горожанином и заодно избавлюсь от града и его последствий», - сказал Степан Степанян.