Վրացագետ. Վրաստանում նախագահ կընտրվի «Վրացական երազանքի» թեկնածուն
«Վրաստանում նախագահական ընտրությունները կայանելու են հոկտեմբերին և չնայած նոր սահմանադրությամբ Վրաստանը դառնում է խորհրդարանական երկիր ու նախագահական լիազորությունները բավականին կրճատվում են, որոշում կայացվեց ընտրությունները անցկացնել Վրաստանի ամբողջ տարածքում: Նախագահին ընտրելու է ոչ թե խորհրդարանը, այլ ամբողջ ժողովուրդը»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Վրաստանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին և «Վրացական երազանք» կոալիցիայի թեկնածու Գեորգի Մարգվելաշվիլիի շանսերին, ասաց Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը:
Նա նշեց, որ «Վրացական երազանք» կոալիցիան գալիք նախագահական ընտրություններում առաջադրել է Գեորգի Մարգվելաշվիլիի թեկնածությունը, ով Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարն է:
«Մայիսի սկզբին «Վրացական երազանք» կոալիցիայի քաղխորհրդի նիստից հետո հայտարարվեց, որ ընտրություններում իրենց միակ թեկնածուն լինելու է փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր Մարգվելաշվիլին»,-նշեց Ջ. Մելիքյանը:
Ըստ նրա՝ դեռևս պարզ չէ, թե ով է լինելու Միխեիլ Սահակաշվիլիի «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության նախագահական թեկնածուն, սակայն սոցիոլոգիական վերջին հարցումները ցույց են տալիս, որ բնակչության 62%-ը նախընտրել էր «Վրացական երազանք» կոալիցիան, իսկ Սահակաշվիլիի կուսակցությունը ստացել էր ընդամենը 9%:
Բանախոսն ասաց, որ ով էլ լինի «Վրացական երազանք» կոալիցիայի թեկնածուն, նա ունի բոլոր շանսերը առաջին փուլում նախագահ ընտրվելու համար:
«Եթե խոսենք քաղաքական ռեյտինգներից, Վրաստանում առաջին տեղում է պատրիարքը, 2-րդ տեղում` 75%-ով Բիձինա Իվանիշվիլին և Սահակաշվիլին ունի մոտ 25 %-ոց ռեյտինգ»,- ասաց նա:
Մելիքյանը հավելեց, որ այդպիսի ռեյտինգներով, Բիձինա Իվանիշվիլիի խոսքը որոշիչ կլինի Վրաստանում կայանալիք նախագահական ընտրություններում:
Նշենք, որ 44-ամյա Գեորգի Մարգվելաշվիլին հանդիսանում է Թբիլիսիի պետական համալսարանի փիլիսոփայական ֆակուլտետի շրջանավարտ:

На выборах в Грузии победит кандидат от коалиции «Грузинская мечта»
«В Грузии президентские выборы будут проходить в октябре и, несмотря на то, что по новой конституции Грузия становится парламентской республикой, и полномочия президента сократятся, принято решение о проведении выборов на всей территории страны. Президента будет выбирать не парламент, а народ», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт по вопросам Грузии Джонни Меликян, касаясь шансов кандидата от коалиции «Грузинская мечта».
Он отметил, что «Грузинская мечта» выдвинула в качестве кандидата на предстоящих президентских выборах Гиоргия Маргвелашвили, который занимает должность министра образования и науки Грузии.
«После заседания политсовета коалиции «Грузинская мечта» в начале мая было объявлено, что единственным кандидатом от коалиции будет доктор философских наук Маргвелашвили», - отметил Дж.Меликян.
По его словам, пока неясно, кто будет кандидатом на президентских выборах от партии Михаила Саакашвили «Единое национальное движение», однако последние социологические опросы показали, что 62% населения предпочитают коалицию «Грузинская мечта», а партия президента получила всего 9%.
«Если говорить о политическом рейтинге, то первое место в Грузии занимает патриарх, на втором месте – Бидзина Иванишвили (75%), рейтинг Михатла Саакашвили составляет 25%», - сказал эксперт.
Дж.Меликян отметил, что при столь высоком рейтинге, слово Бидзины Иванишвили будет решающим на предстоящих в Грузии президентских выборах.
Отметим, что 44-летний Гиоргий Маргвелашвили является выпускником факультета философии Тбилисского государственного университета.