Գ. Մակարյան. Գազի գինը հարվածելու է փոքր և միջին ձեռնարկություններին
Հայաստանի տնտեսությունը մեծապես կախված է էներգակիրներից, իսկ գազի սակագնի բարձրացման պարագայում տնտեսության որոշ ճյուղեր կամ պետք է տեղավորվեն իրենց շահույթի շրջանակներում` հանքարդյունաբերություն, իսկ այլ ճյուղեր կա՛մ պետք է թանկացնեն ապրանքը` չգնողականության պարագայում, կա՛մ պետք է փակվեն:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ գազի գնի ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա իր տեսակետը ներկայացրեց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Բանախոսի մտավախությունը հատկապես փոքր և միջին բիզնեսն էր. մոտ 80 հազար բիզնես-միավորների շարքում հիմնական տեղ է գրավում այս շերտը, որին էլ գազի սակագնի բարձացումը ցավոտ հարված կհասցնի:
Այս իրավիճակը Գագիկ Մակարյանը դիտարկեց Շրջանառության մասին օրենքի ֆոնին, որի դեպքում՝ փոքր և միջին բիզնեսը ավելի շատ հարկ է վաճարում, քան մինչև այդ. բացի հարկային պարտավորությունների ու գազի սակագնի բարձրացման հարվածից, այս հատվածը պետք է նաև 10 հազար դարմով բարձրացնի աշխատավարձերը. այժմ շրջանառվում է նվազագույն աշխատավարձի բարձրացում՝ մինչև 45 հազար դրամ, որի պարագայում ՓՄՁ-ները մեծապես կտուժեն:
Ինչ վերաբերում է բնակչության վրա գազի գնի ազդեցությանը, ապա մարդիկ, ովքեր մինչև այդ փայտ էին գործածում ձմռանը, գազի սակագնի բարձրացումից, նաև էլեկտրաէներգիայի թանկացումից հետո` էներգակիրների խնայողություններ կանեն, որի դեպքում էլ ավելի կմեծանա ճնշումը անտառների վրա:

Гагик Макарян: Повышение цены на газ ударит по малому и среднему бизнесу
Экономика Армении преимущественно зависит от энергоносителей. Такую точку зрения высказал сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.
По его словам, в условиях повышения тарифа на газ некоторые отрасли экономики должны будут уместиться в рамки своей прибыли – горнодобывающая промышленность – остальные отрасли или должны будут повысить цены на продукцию, в условиях низкой покупательной способности, или закрыться.
Г.Макарян выразил обеспокоенность дальнейшей судьбой малого и среднего бизнеса. По его словам, среди 80 тысяч бизнес-единиц основное место занимает малый и средний бизнес, которому повышение цены на газ нанесет наибольший удар.
Г.Макарян рассмотрел эту ситуацию на фоне нового закона о налоге с оборота, в случае которого, малый и средний бизнес платит больше налогов, чем до его принятия.
Как отметил Г.Макарян, кроме налоговых обязательств и повышения цены на газ, этот сектор должен также на 10 000 тысяч повысить зарплаты сотрудников. «Сейчас говорят о повышении минимальной зарплаты до 45 тысяч долларов, в случае чего малые и средние предприятия пострадают», - отметил он.