30 %-ը դրական է գնահատել նախագահական ընտրությունները, 62 %-ը` բացասական
Gallup International Association-ի անցկացրած հարցումների համաձայն` հարցվածների 30 տոկոսը դրական է գնահատել փետրվարի 18-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունները: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը, ներկայացնելով իրենց կազմակերպության սոցհարցման արդյունքները, ասաց Gallup International Association հայկական գրասենյակի տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
Այսպես` նախագահական ընտրությունները բացասական է գնահատել հարցվածների 62 տոկոսը, իսկ 7 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
Նշենք, որ հարցումն անցկացվել է ապրիլի 12-20-ն ընկած ժամանակահատվածում, որին մասնակցել է 1067 մարդ։
Հարցվողների 33,5 տոկոսը, ինչպես ներկայացրեց Ա. Նավասարդյանը, հայտնել է, որ նախագահական ընտրությունների ժամանակ քվեարկել է գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի օգտին, իսկ 23,8 տոկոսը` «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին։ Ինչ վերաբերում է հետընտրական շրջանում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի վարած քաղաքականությանը, ապա, ըստ հարցման, 49 տոկոսը բացասական է գնահատել, իսկ 39 տոկոսը` դրական:
Միևնույն ժամանակ` հարցվողների 47 տոկոսը կարծում է, թե Ս. Սարգսյանի վերընտրմամբ երկրի վիճակն էապես չի փոխվի, 22 տոկոսը` լավատես է, նույնքան տոկոս էլ բացասական փոփոխությունների են սպասում։

Президентские выборы в Армении оценили положительно 30%, негативно – 62%
Согласно результатам соцопроса Gallup International Association, в Армении лишь 30% респондентов положительно оценили президентские выборы 18 февраля. Об этом сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами директор армянского офиса Gallup International Association Арам Навасардян, представляя итоги проведенного соцопроса.
«Отрицательную оценку выборам дали порядка 62% респондентов, а 7% опрошенных затруднились ответить», - сказал А.Навасардян.
Отметим, что опрос проводился в период с 12 по 20 апреля, в опросе приняли участие 1067 респондентов.
33,5% опрошенных, как представил А.Навасардян, сообщили, что на президентских выборах проголосовали за действующего президента Сержа Саргсяна, а 23,8% – за лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна. Что касается проводимой Раффи Ованнисяном в поствыборный период политики, то 49% респондентов расценивают ее негативно, а 39% –положительно.
При этом 47% считает, что с переизбранием президента Сержа Саргсяна ситуация в стране существенно не изменится, 22% настроены оптимистично, столько же респондентов (22%) ожидают негативных изменений.