ԱՄՆ կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող նոր օրինագիծ է ներկայացվել
Կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը և Մայքլ Գրիմը, Դեյվիդ Վալադոյի և Ֆրենք Փալոնի հետ Ներկայացուցիչների պալատ են ներկայացրել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագիծ: Այս մասին տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Ադամ Շիֆի գրասենյակից «Ազատություն» ռ/կ-ին տրամադրված տեղեկատվության համաձայն, բանաձևը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահին կոչ է անում քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև արդարացի, կառուցողական և տևական հարաբերություններ ստեղծելու ուղղությամբ` Թուրքիայի Հանրապետության կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստերի և հետևանքների լիարժեք ճանաչման հիման վրա:
Նշենք, որ բանաձևի նախագիծը Ներկայացուցիչների պալատ է ներկայացվել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանի` ԱՄՆ այցելելու օրը` մայիսի 16-ին:

В Палату представителей представлен законопроект о признании Геноцида армян
Конгрессмены Адам Шиф, Майкл Грим, Дейвид Валадо и Френк Паллоуне представили в Палату представителей законопроект о признании Геноцида армян, сообщает радиостанция «Свобода».
Согласно предоставленной офисом Адама Шифа информации, резолюция призывает президента США предпринять шаги в направлении формирования между Арменией и Турцией справедливых, конструктивных и долгосрочных отношений на основе полноценного признания со стороны Турции фактов и последствий Геноцида армян.
Отметим, что проект резолюции представлен в Палату представителей в день визита премьер-министра Турции Реджепа Тайип Эрдогана в США, 16 мая.