«Եղած գործոնները գազի սակագնի բարձրացմանն անհմաաչափ են»
Հայաստանի «Սպառողների ասոցիաիա» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը նամակով դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանին:
«Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում բնակչության համար գազի սակագնի բարձրացման խնդրին: Կոմունալ ծառայությունների որակը և սակագները մշտապես եղել են մեր ուշադրության ներքո: Ըստ այդմ, մտահոգված ենք գազի սակագնի ձևավորմամբ՝ այն համարելով խիստ անարդարացի:
ՀՀ հանրային ծառայություների սակագնային քաղաքականության սկզբունքների համաձայն, թանկացման պատճառներ կարող են լինել ներկրվող գազի թանկացումը, ՀՀ դրամ/ԱՄՆ դոլար փոխարժեքի փոփոխությունը, սպառման ծավալի նվազումը, կատարվող ներդրումները:
Այս բոլոր գործոններն առկա են, սակայն, մեր խորին համոզմամբ, սակագնի բարձրացմանն անհմաաչափ են և առաջացնում են չհիմնավորված շահույթ ի հաշիվ սպառողների իրավունքի և շահերի:
Պատրաստ ենք համատեղ քայլերով ազդարարել այս խնդիրը և համապատասխան պետական մարմիններում (ՀԾԿՀ, Ազգային ծողով, ՀՀ Կառավարություն) պահանջել, որպեսզի սակագնի վերանայումը, լինելով անխուսափելի, դուրս չգա համաչափության սահմաններից»:

А.Погосян: Повышение тарифов на газ несоразмерно с объективными факторами
Председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян направил омбудсмену Армении Карену Андреасяну письмо, в котором призвал обратить внимание на проблему повышения цены на газ для потребителей.
«Обращаем Ваше внимание на проблему повышения тарифов на газ, поставляемый населению. Качество и тарифы коммунальных услуг всегда находились в центре нашего внимания. В связи с этим мы обеспокоены формированием тарифа на газ, считая его несправедливым.
Согласно принципам тарифной политики общественных услуг Армении, причинами повышения цен могут быть повышение тарифов на импортируемый газ, изменение обменного курса драм РА/ доллар США, сокращение объемов потребления, осуществляемые инвестиции.
Все эти факторы имеют место, однако, по нашему глубокому убеждению, несоразмерны с повышением тарифов и вызывают необоснованную прибыль за счет прав и интересов потребителей.
Мы готовы совместными шагами заявить об этой проблеме и потребовать в соответствующих органах государственной власти (Комиссия по регулированию общественных услуг Армении, Национальное Собрание, правительство), чтобы пересмотр тарифов, будучи неизбежным, не выходил за пределы соразмерности»,- отмечается в письме А.Погосяна.