«Եղած գործոնները գազի սակագնի բարձրացմանն անհմաաչափ են»
Հայաստանի «Սպառողների ասոցիաիա» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը նամակով դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանին:
«Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում բնակչության համար գազի սակագնի բարձրացման խնդրին: Կոմունալ ծառայությունների որակը և սակագները մշտապես եղել են մեր ուշադրության ներքո: Ըստ այդմ, մտահոգված ենք գազի սակագնի ձևավորմամբ՝ այն համարելով խիստ անարդարացի:
ՀՀ հանրային ծառայություների սակագնային քաղաքականության սկզբունքների համաձայն, թանկացման պատճառներ կարող են լինել ներկրվող գազի թանկացումը, ՀՀ դրամ/ԱՄՆ դոլար փոխարժեքի փոփոխությունը, սպառման ծավալի նվազումը, կատարվող ներդրումները:
Այս բոլոր գործոններն առկա են, սակայն, մեր խորին համոզմամբ, սակագնի բարձրացմանն անհմաաչափ են և առաջացնում են չհիմնավորված շահույթ ի հաշիվ սպառողների իրավունքի և շահերի:
Պատրաստ ենք համատեղ քայլերով ազդարարել այս խնդիրը և համապատասխան պետական մարմիններում (ՀԾԿՀ, Ազգային ծողով, ՀՀ Կառավարություն) պահանջել, որպեսզի սակագնի վերանայումը, լինելով անխուսափելի, դուրս չգա համաչափության սահմաններից»:

“Gas tariff increase is disproportionate to objective factors”
Chairman of the Association of Armenia’s Consumers Armen Poghosian sent a letter to Human Rights Defender Karen Andriasian, urging him to pay attention to the increase in the price of gas supplied to consumers.
“We want to draw your attention to the problem of the increase in tariffs of gas supplied to the population. The quality and tariffs of utilities services have always been the center of your attention. In this connection we are concerned about the formation of the gas tariff, which we consider as unfair.
According to principles of the tariff policy of public services in Armenia, prices can increase for such reasons as an increase in the tariff of imported gas, a change in the Armenian dram/ dollar exchange rate, a decline in consumption volumes, and investments.
All these factors exist, but, in our opinion, they are disproportionate to the increase in tariffs and generate an unfounded profit at the expense of rights and interests of consumers.
We are ready to raise this problem by taking joint steps and demand that the review of tariffs by appropriate government bodies (Public Services Regulatory Commission of Armenia, National Assembly, government) should not go beyond the limits of proportionality,” the latter said.