«Ապարդյուն են Ադրբեջանի փորձերը նենգափոխելու հակամարտության էությունը»
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում ստատուս քվոյի անընդունելիության մասին Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանն «Արմենպրեսի» խնդրանքով անդրադարձել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
-Պարոն, Քոչարյան, օրերս Ադրբեջանի նախագահը, Ավստրիայում խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին, հայտարարել է ստատուս քվոյի պահպանման անընդունելիության մասին, և որ ստատուս քվոյի փոփոխությունը նշանակում է այսպես կոչված «ադրբեջանական օկուպացված տարածքներից» հայկական զինված ուժերի դուրսբերում: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը:
-Արդեն վաղուց ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ նման հայտարարությունների անընդհատ հնչեցումը Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից ուղղված է հենց ստատուս քվոյի փոփոխությունները կանխելուն: Եթե Ադրբեջանում իրոք ցանկանային ստատուս քվոյի փոփոխություն, ապա համաձայնության կգային Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված հակամարտության կարգավորման սկզբունքների շուրջ և կնպաստեին բանակցային գործընթացի առաջընթացին, այլ ոչ թե կտապալեին այն, ինչպես դա արվեց Կազանում:
Ադրբեջանն ունի միայն մեկ հնարավորություն բավարարելու իր անհագուրդ ձգտումը հասնելու ստատուս քվոյի փոփոխությանը եռանախագահների բանակցային ձևաչափը շրջանցելու միջոցով: Դրա համար Ադրբեջանը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և բանակցություններ սկսի ԼՂՀ հետ իր կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքների վերացման շուրջ` ներառյալ առկա ստատուս քվոն:
Ապարդյուն են Ադրբեջանի փորձերը նենգափոխելու ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության և բանակցային գործընթացի էությունը: Նմանատիպ նենգափոխումները, ինչպես և հայության դեմ թշնամանք սերմանող ռասիստական հայտարարություններն ու գործողությունները միայն մեծացնում են Ադրբեջանի ղեկավարության պատասխանատվությունը հայերի դեմ ջարդերի և էթնիկ զտումների, ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիայի, և դրա հետևանքների` ներառյալ Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ տարածքների օկուպացման համար:

Azerbaijan’s attempts to distort essence of Karabakh conflict are futile
At the request of Armenpress news agency, Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharian commented on Azerbaijani President llham Aliyev’s statement about the inadmissibility of the status quo in the Nagorno Karabakh conflict.
Question: When speaking about the Nagorno Karabakh conflict settlement, Azerbaijani president said recently in Austria that the status quo is inadmissible and that a change in the status quo means the withdrawal of Armenian troops from the so-called “occupied territories of Azerbaijan”. How would you comment on that statement?
Answer: It is no secret that such statements continuously voiced by Azerbaijani leadership are aimed at preventing a change in the status quo.
If Azerbaijan really wanted a change in the status quo, it would reach an agreement on the conflict settlement principles proposed by the OSCE Minsk Group Co-chairs and promote progress in the negotiating process instead of torpedoing it, which was done in Kazan.
Azerbaijan has one opportunity to satisfy its unrestrained aspiration to achieve a change in the status quo in circumvention of the Co-chairs’ format. In order to do it, Azerbaijan should recognize the Nagorno Karabakh Republic and start negotiations with NKR regarding the elimination of the consequences of its aggression, including the status quo.
Azerbaijan’s attempts to distort the essence of the Karabakh-Azerbaijani conflict and the negotiating process are futile. Such distortions, as well as racist statements and actions fomenting hatred for Armenians, only increase the Azerbaijani leadership’s responsibility for massacres and ethnic cleansing of the Armenian population, the armed aggression against the NKR and its consequences, including occupation of the NKR’s territories by Azerbaijan.