Գազն արդեն թանկացել է. Բացահայտում, թե ՞ բացթողում
«Հայռուսգազարդի»՝ գազի սակագնի վերանայման հայտը մուտք է եղել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձաժողով 2013 թվականի մայիսի 14-ին, սակայն գազի ներկրման պայմանագրի մեջ նշված է, որ գազի սակագինը 270 դոլար է հազար խմ-ի համար արդեն ապրիլի 1-ից: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը:
Թեև հինգ օրում հանձնաժողովում կարդացել էին Հայառուսգարզադի 170 էջանոց փաթեթը, այնուամենայնիվ, Գ. Բաղրամյանը չկարողացավ պատասխանել, թե գազի գնի հաջորդ վերանայումը ե՞րբ կլինի, թեև չբացառեց հետագայում ևս սակագնի վերանյման հարցի բարձրացումը: Ասուլիսին ներկա գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը, կարծես, ավելի լավ էր տեղյակ խնդրին: Նա փոխանցեց, որ «Հայռուսգազարդի» հայտում նշված է մինչև 2014 թ.-ի հուլիսի մեկը, որից հետո կրկին գազի սակագնի վերանայում կլինի:
Նշենք, որ ըստ որոշ լուրերի՝ ապրիլի 1-ից «Գազպրոմը» Հայաստանին գազը վաճառում է 1000 խմ-ն 240 դոլարով, չնայած, որ պաշտոնապես նշվում է 180 դոլար սակագինը: Ըստ «Հայռուսգազարդի»՝ գազի գնի վերանայումը նախատեսվում է հուլիսի 1-ից:
Հավելենք, նաև, որ 2013 թ.-ի առաջին եռամսյակի համար ՊԵԿ տվյալներում նշվում է, որ գազի սակագինը 243 դոլար է: Այս հակասությունների վերաբերյալ «Հայռուսգազարդից» խոստացել են պարզաբանումներ ներկայացնել շուտով:
Ըստ հանձնաժողովի պաշտոնյայի՝ պարզվում է, որ գազն արդեն թանկացել է, իսկ կառավարության կողմից գազի գնի 30 տոկոսի սուբսիդավորման պայմաններում սակագինը կսահմանվի 156 դրամ մեկ խմ-ի համար` ներկայիս 132 դրամի փոխարեն:
Գագիկ Մակարյանը զարմացավ հանձնաժողովի կարողությունների վրա. կառույցի աշխատակիցները հինգ օրում կարդացել էին Հայռուսգազարդի 170 էջանոց փաթեթ-հայտը, և մեծ արագությամբ դիտարկումներ մշակել: Գ. Մակարյանն այն կարծիքին է, որ հայտը պետք է հետ վերադարձնել և վերանայել:

В Армении газ уже подорожал? Примечательное заявление представителя КРОУ
«АрмРосгазпром» представил в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении заявку о пересмотре тарифа на природный газ 14 мая 2013 год, однако в договоре об экспорте газа отмечается, что тариф газа уже с 1-го апреля составляет $270 за 1000 кубических метров. Об этом сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник управления тарифной политики КРОУ Гарегин Баграмян.
Несмотря на то, что в комиссии за пять дней прочитали представленный компанией «АрмРосгазпром» 170-страничный пакет, Г.Баграмян, тем не менее, не смог ответить, когда ожидается следующий пересмотр тарифа на газ, не исключив, что в дальнейшем этот вопрос также может быть поставлен. Присутствующий на встрече председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян, кажется, был информирован лучше. Он сообщил, что в заявке ЗАО «АрмРосгазпром» отмечается дата до 1 июля 2014 года, после чего снова будет пересмотр тарифа на газ.
Отметим, что согласно некоторым слухам, с 1 апреля ОАО «Газпром» продает Армении газ по цене $270 за 1000 кубических метров, несмотря на то, что официально отмечается цена $180. Согласно ЗАО «АрмРосгазпром», пересмотр тарифа предусматривается с 1 июля.
Отметим также, что в данных Комитета государственных доходов Армении за первый квартал 2013 года указывается, что тариф на газ составляет $270. «АрмРосгазпром» обещал в ближайшее время представить разъяснения относительно этих противоречий.
Из слов представителя КРОУ становится ясно, что газ уже подорожал, а в условиях 30% субсидирования правительством Армении цены на газ, тариф будет установлен в размере 156 драмов за 1 кубический метр, вместо нынешних 132 драмов.
Гагик Макарян выразил удивление в связи с тем, что сотрудники КРОУ сумели за 5 дней прочитать 170-страничный пакет представленной ЗАО «АрмРосгазпром» заявки и так быстро разработали замечания. По мнению Г.Макаряна, заявка должна быть возвращена и пересмотрена.