Լյուքս Ստեփանյանի ծնողների նկատմամբ բռնության դեպքը կքննվի
2013 թ. մայիսի 22-ին որոշ լրատվամիջոցներ տեղեկություններ էին տարածել, թե մայիսի 15-ին Նոյեմբերյանի զորամասերից մեկում սպանված Լյուքս Ստեփանյանի հարազատների նկատմամբ 2013 թ. մայիսի 18-ին Երևան-Սևան մայրուղում զինվորականների կողմից գործադրվել են բռնություններ:
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը` ՀՀ գլխավոր դատախազությունից տեղեկացնում են, որ հրապարակումներում մատնանշված հանգամանքները ստուգելու նպատակով ՀՀ զինվորական դատախազի հանձնարարությամբ ՀՀ ՊՆ ՔԾ ՀԿԳ քննչական բաժնում նախապատրաստվում են նյութեր:

Reports of violence against L. Stepanian’s relatives to be investigated
A number of media outlets reported yesterday that on May 18, military used violence against relatives of killed soldier Lyuks Stepanian on Yerevan-Sevan Highway, when L. Stepanian’s family and relatives intended to take the coffin with his body to the building of Armenian government and stage a protest there. We would remind you that L. Stepanian was killed in a military unit in Noyemberian on May 15.
The Office of Prosecutor General says that materials are being prepared by the Investigation Unit for Particularly Important Cases of the Defense Ministry’s Investigation Service in order to check the facts indicated in the reports.