Տիգրան Սարգսյան. Պետական պարտքը կառավարելի է
Այսօր Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում սկսվել են «ՀՀ 2012-ի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումները:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ 2012-ի տնտեսության բարձր տեմպերը պայմանավորված են եղել ներքին տնտեսության գործոններով` նպատակաուղղված արդյունաբերական քաղաքականությամբ:
«Գրանցված 7.2 տոկոսանոց տնտեսական աճին նպաստել են տնտեսության բոլոր ճյուղերը»,- ասաց վարչապետը և հավելեց, թե գործարար միջավայրի բարելավման առումով Հայաստանը 18 կետով բարելավել է իր դիրքերը` 185 երկրների շարքում զբաղեցնելով 32-րդ տեղը:
Նախորդ տարի Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 1 տրիլիոն 508 մլրդ դրամ կամ 3 մլրդ 738 մլն ԱՄՆ դոլար: Պետական պարտքը, Տ. Սարգսյանի խոսքով, կառավարելի է, քանի որ ՀՆԱ-ի հետ համեմատ` պետպարտքը չի գերազանցել 50-ի տոկոսի շեմը:
Նշենք, որ քննարկմանը մասնակցում էին ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը, ՀՀԿ պատգամավորներ Խոսրով Հարությունյանը, Մանվել Բադեյանը, Սուքիաս Ավետիսյանը, «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Թևան Պողոսյանը, ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը և անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:

Prime minister: State debt is manageable
Discussions on the annual report about the implementation of the 2012 state budget of Armenia began today at the joint sitting of the Standing Committees of the National Assembly.
The main speaker, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, said the high rates of economic development in 2012 were conditioned by a purposeful industrial policy.
“All the sectors of the economy contributed to 7.2% economic growth,” he said, adding that Armenia was ranked 32nd among 185 countries by the business environment index, improving its position by 18 points.
Last year Armenia’s state debt was 1 trillion 508 billion AMD or $3 billion 738 million. In the prime minister’s words, the state debt of Armenia is manageable as it does not exceed a 50% threshold compared to GDP.