ՄԻՊ. Եթե չհատկացվի լրացուցիչ 65 մլն դրամը`կփակենք մարզային գրասենյակները
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի լիարժեք գործունեության համար պետական բյուջեից լրացուցիչ պետք է հատկացնել 65 մլն դրամ, այլապես մենք ստիպված կլինենք փակել ՄԻՊ մարզային գրասենյակներն ու արագ արձագանքման ծառայությունը: Այս մասին այսօր Ազգային Ժողովում բյուջեի կատարողականի քննարոկումների ժամանակ ասաց ՀՀ ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը:
«Չեմ ուզում ասել, թե սա շանտաժ է, բայց ուրիշ ճանապարհ ուղղակի չկա»,- ավելացրեց Կ. Անդրեասյանը:
ՄԻՊ-ն անդրադարձավ նաև միջազգային դոնոր կազմակերպություններից գրասենյակին տրվող դրամաշներհներին, նշելով, որ դրանք կարող են ազդել կառույցի անկախության վրա:
«Մասնավորապես՝ դոնորները դրամաշնորհ տրամադրելիս պահանջում են ՄԻՊ հայտարարությունները համաձայնեցնել իրենց հետ: Ես նույնիսկ երկրի ներսում իմ հայտարարությունները չեմ համաձայնեցնում որևէ մեկի հետ, առավելևս անհարմար է, որ օմբուդսմենն իր հայտարարությունները ճշտի որևէ այլ մարմնի հետ»,- ԱԺ-ում ասաց Կարեն Անդրեասյանը:

Омбудсмен Армении требует у правительства дополнительные 65 млн. драмов
Офис омбудсмена Армении затребовал у правительства дополнительных 65 миллионов драмов, в противном случае будет вынужден прекратить деятельность представительств в областях республики.
«Не хочу, чтобы это прозвучало в качестве шантажа, но иного пути просто нет», - сказал омбудсмен Карен Андриасян.
При этом он отметил, что гранты международных организаций могут повлиять на независимость Офиса защитника прав человека, поскольку предоставляющие суммы донорские организации требуют согласования с ними текстов заявлений и отчетов.