ՄԻՊ. Եթե չհատկացվի լրացուցիչ 65 մլն դրամը`կփակենք մարզային գրասենյակները
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի լիարժեք գործունեության համար պետական բյուջեից լրացուցիչ պետք է հատկացնել 65 մլն դրամ, այլապես մենք ստիպված կլինենք փակել ՄԻՊ մարզային գրասենյակներն ու արագ արձագանքման ծառայությունը: Այս մասին այսօր Ազգային Ժողովում բյուջեի կատարողականի քննարոկումների ժամանակ ասաց ՀՀ ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը:
«Չեմ ուզում ասել, թե սա շանտաժ է, բայց ուրիշ ճանապարհ ուղղակի չկա»,- ավելացրեց Կ. Անդրեասյանը:
ՄԻՊ-ն անդրադարձավ նաև միջազգային դոնոր կազմակերպություններից գրասենյակին տրվող դրամաշներհներին, նշելով, որ դրանք կարող են ազդել կառույցի անկախության վրա:
«Մասնավորապես՝ դոնորները դրամաշնորհ տրամադրելիս պահանջում են ՄԻՊ հայտարարությունները համաձայնեցնել իրենց հետ: Ես նույնիսկ երկրի ներսում իմ հայտարարությունները չեմ համաձայնեցնում որևէ մեկի հետ, առավելևս անհարմար է, որ օմբուդսմենն իր հայտարարությունները ճշտի որևէ այլ մարմնի հետ»,- ԱԺ-ում ասաց Կարեն Անդրեասյանը:

HRD: Regional offices will close if 65 million AMD not provided
Additional 65 million AMD should be allocated from the state budget for effective work of the Office of Human Rights Defender, otherwise we will have to close our regional offices and the rapid response service, Human Rights Defender Karen Andreasian said during the discussion of the state budget’s implementation in the National Assembly today.
“It is not blackmail. There is no other option,” K. Andreasian added.
He also spoke about grants given by international donor organizations, noting such grants may affect the independence of the HRD Office.
“In particular, when providing a grant, donors demand that Human Rights Defender’s statements be coordinated with them. Even in Armenia, I never coordinate my statements with anyone, and it would be even more inappropriate for the ombudsman to reconcile his statement with some other body,” Karen Andreasian said.