«Իրանը չպետք է Ադրբեջանի սպառնալիքների նկատմամբ անտարբերություն ցուցաբերի»
Ադրբեջանը Իրանի համար վերածվել է անվտանգության սպառնալիքի: Այս մասին իրանական «իրդիփլոմասի.իռ» կայքին տված հարցազրույցում՝ նշել է Իրանի նախագահի թեկնածու, ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդում հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահի թեկնածուն, անդրադառնալով Իրանի արտաքին քաղաքականության հիմնախնդիրներին և որոշ հարևան երկրների հետ Թեհրանի ունեցած ոչ բնականոն հարաբերություններին, մասնավորապես պատասխանել է. «ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Կասպից ծովի տարածաշրջանում նոր պետություններ ստեղծվեցին, որոնց թվում էր նաև Ադրբեջանը: Առանց չափազանցության կարելի է ասել, որ Ադրբեջանը ներկայում Իրանի համար վերածվել է անվտանգության սպառնալիքի:
Ադրբեջանցի որոշ պաշտոնյաներ այնպիսի քայլեր են կատարում, որոնք սպառնում են Իրանի տարածքային ամբողջականությանը: Ուստի Իրանի պատասխանատու պաշտոնյաները չպետք է Ադրբեջանի սպառնալիքների նկատմամբ անտարբերություն ցուցաբերեն»:
Նշենք, հունիսի 14-ին Իրանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին 8 թեկնածու է մասնակցում: Մայիսի 21-ին ԻԻՀ Սահմանադրության պահապանների խորհրդի կայացրած որոշմամբ՝ ԻԻՀ նախկին նախագահ Հաշեմի Ռաֆսանջանին և գործող նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի թիմակիցը՝ Էսֆանդիար Ռահիմ Մաշային լիազորություն չեն ստացել մասնակցելու նախագահական ընտրապայքարին:
Ի տարբերություն Ռաֆսանջանիի և Մաշայիի՝ Սահմանադրության պահապանների խորհրդի որոշմամբ՝ ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին, Թեհրանի քաղաքապետ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, ԻԻՀ ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սայիդ Ջալիլին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի նախկին հրամանատար (ԻՀՊԿ) Մոհսեն Ռեզային, Մեջլիսի նախկին նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելը, ԻԻՀ ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդում հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Հասան Ռոհանին և ԻԻՀ նախկին նախագահ Մոհամմադ Խաթամիի (1997-2005թթ.) առաջին տեղակալ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը արժանացել են Խորհրդի հավանությանը:

Хасан Рохани: Иран не должен проявлять равнодушие к угрозам Азербайджана
Иран не должен проявлять равнодушие к угрозам Азербайджана. Об этом в интервью иранскому сайту «ирдипломаси.ир» заявил кандидат в президенты, представитель духовного лидера в Высшем совете национальной безопасности Хасан Рохани.
Касаясь проблем во внешней политике Ирана, а также сложных отношений Тегерана с некоторыми соседними странами, кандидат в президенты, в частности сказал: «После распада СССР в регионе Каспийского моря были созданы новые государства, в числе которых и Азербайджан. Без преувеличивания можно сказать, что в настоящее время Азербайджан стал угрозой для безопасности Ирана. Некоторые азербайджанские должностные лица предпринимают такие меры, которые угрожают территориальной целостности Ирана. Следовательно, ответственные чиновники не должны проявлять равнодушие к угрозам Азербайджана».
Отметим, что в предстоящих 14 июня президентских выборах в Иране примут участие 8 кандидатов. Согласно решению Совета стражей Конституции Ирана, принятому 21 мая, бывшему президенту ИРИ Хашеми Рафсанджани и члену команды действующего президента Махмуда Ахмадинежада Эсфандияру Рахиму Машаи не предоставлено право участия в борьбе за пост президента страны.
В отличие от Рафсанджани и Машаи, решением Совета стражей Конституции кандидатуры советника духовного лидера ИРИ Али Акбара Велаяти, мэр Тегерана Мохаммада Багера Калибафа, секретаря Высшего совета национальной безопасности ИРИ, кандидата в президенты Саида Джалили, бывшего командира Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Мохсена Резайи, бывшего спикера Меджлиса Ирана Голама Али Хаддад-Аделя, представителя духовного лидера Ирана в Высшем совете национальной безопасности Ирана Гасана Рохани, первого заместителя президента Ирана Мохаммада Хатами (1997-2005гг.) Мохаммада Реза Арефа удостоились одобрения Совета стражей Конституции.