Թուրքագետ. Թուրքիայում բողոքի ցույցերը ուղղված են վարչապետ Էրդողանի դեմ
«Թուրքիայում այժմ ծավալված իրադարձությունները սկսվեցին Ստամբուլի կենտրոնի Գեզի այգու պահպանությանը նվիրված ակցիայից, որը վերաճեց բողոքի ցույցերի`տարածվելով Թուրքիայի Հանրապետությունով մեկ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Թուրքիայում մի քանի օր շարունակվող բողոքի ցույցերին, ասաց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը:
Նա նշեց, որ Թուրքիայում երկար ժամանակ առկա էր լարված, հակաիշխանական մթնոլորտ և այդ այգու հետ կապված իրադարձությունը առիթ հանդիսացան, որը այդ լարվածությունը պայթեր:
«Մարդկանց կատաղեցնում է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ ժողովրդին դեմ գնալու քաղաքականությունը, և դրա համար մարդիկ դուրս են գալիս փողոցներ»,- ասաց թուրքագետը:
Նրա խոսքով՝ բողոքի ցույցերին մասնակցում են ընդդիմադիր բոլոր թևերը և ուղղությունները` սկսած ձախերից՝ մինչև ծայրահեղ աջեր, ազգայնականներ, հասարակական նախաձեռնություններ և բնապահպանական խմբեր:
«Նույսիսկ Ստաբուլի ֆուտբոլային թիմերի` Բեշիքթաշի, Ֆեներբախչեի և Գալաթասարայի երկրպագուները, որոնք խաղերի ժամանակ միմյանց են դանակահարում, այս անգամ կողք կողքի դուրս են եկել բողոքի ակցիայի»,- նշեց Ա. Իսպիրյանը:
Ըստ բանախոսի՝ ցույցերի հիմնական կարգախոսներն ուղղված են Էրդողանի դեմ և հնչեցվում են հիմնական «Էրդողան հրաժարական տուր», «Էրդողան հեռացիր» կոչերը:
Ա. Իսպիրյանը հավելեց, որ ոստիկանությունը անհամաչափ արձագանք է ցուցաբերում ակցիաների մասնակիցների նկատմամբ և ուժային մեթոդներով ճնշում այդ ակցիաները`կիրառելով արցունքաբեր գազ:
Նշենք, որ Թուրքիայում հակակառավարական ցույցերի մասնակիցները Իզմիր քաղաքում այսօր այրել են երկրի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության գրասենյակը:
Ոստիկանության և ցուցարարների միջև ամենաթեժ մարտերը տեղի են ունեցել Ստամբուլի կենտրոնում գտնվող Բեշիքթաշ թաղամասում` Բոսֆորի ափին:
Ստամբուլում գտնվող Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նստավայր տանող ճանապարհները փակ են:
Ցուցարարները փորձել են շարժվել դեպի վարչապետի գրասենյակը, սակայն ոստիկանությունը նրանց նկատմամբ արցունքաբեր գազ է կիրառել:

А.Испирян: Акции протеста в Турции направлены против премьера Эрдогана
«События в Турции начались с экологической акции против строительства развлекательного центра на месте стамбульского парка Гези, которая переросла затем в масштабные беспорядки и демонстрации протеста по всей стране», - об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Андраник Испирян, касаясь внутриполитической ситуации в этой стране.
Он отметил, что в Турции уже длительное время атмосфера была напряженной и экологическая акция стала поводом к тому, чтобы это напряжение прорвалось и перешло в антиправительственные выступления, охватившие уже полстраны.
«Людей выводит из себя, возмущает политика премьер-министра Турции Реджепа Эрдоган, готовность идти против народа, поэтому они выходят на улицы», - сказал тюрколог.
По его словам, в акциях протеста участвуют все оппозиционные направления, начиная от левых партий, до правых радикалов, националистов, гражданских инициатив и экологических групп.
«Даже фанаты стамбульских клубов Бешикташ, Фенербахче и Галатасарай, между которыми во время матчей происходят жесткие столкновения, объединились и вместе вышли на эту акцию протеста», - отметил А.Испирян.
По его словам, основной лозунг митингующих направлен против Эрдогана и озвучиваются такие требования, как «Долой турецкое правительство!», «Эрдоган уходи!».
Тюрколог отметил, что действия турецкой полиции в отношении участников акции были неадекватными и чрезмерно жесткими, с использованием слезоточивого газа.
Отметим, что в ночь с воскресенья на понедельник в Турции продолжились протестные акции. В Измире демонстранты подожгли здание правящей партии «Справедливость и развитие», бросив в него зажигательные бомбы. Здание частично сгорело.
Серьёзными беспорядками был отмечен Стамбул, где оппозиционеры выстроили баррикады в районе Бешикташ в центре города, на европейском берегу пролива Босфор. Протестующие использовали для этих целей брусчатку, дорожные знаки, разломанные автобусные остановки и проч.
В Анкаре сотрудники полиции были вынуждены применить слезоточивый газ для того, чтобы остановить толпу демонстрантов, направлявшихся к резиденции премьера.
За последние дни власти задержали более 1,7 тысячи протестующих. По данным Amnesty International, которые приводят мировые СМИ, в ходе столкновений правоохранительных органов с демонстрантами пострадали в свыше 1 тыс. человек.