Երաևնում գյուղմթերքի տոնավաճառները կվերաբացվեն
Հունիսի 8-ից Երևանում` Մալիբու սրճարանի հարակից տարածքում, բացվելու է գյուղմթերքների տոնավաճառ, որտեղ գործելու է 150 տաղավար, որոնց թիվը հասցնելու են 200-ի: Այս մասին Aysor.am-ին հայտնեց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը:
Նա նաև նշեց, որ առաջիկայում բացվելու է ևս երկու տոնավաճառ` Այրարատ տոնավաճառի հարևանությամբ և Կասյան փողոցում` ինչպես անցած տարի. Այրարատ տոնավաճառի հարևանությամբ գործող գյուղմթերքի տոնավաճառը կարող է տեղափոխվել, եթե նման պահանջ լինի քաղաքացիների կողմից:
Իսկ թե կգործե՞ն գյուղմթերքի տոնավաճառներ Երևանի այլ վարչական շրջաններում հարցին, փոխնախարարը պատասխանեց, որ այդ հարցը գյուղնախարարությունը կքննարկի քաղաքապետարանի հետ և եթե նման պահանջ լինի, կբացվեն:
Տաղավաները գյուղմթերք արտադրողներին տրվելու են անվճար, կտրվեն նաև կշեռքներ և սայլակներ. «Երևանցին թարմ միրգ և բանջարեղեն կարող է գնել, իսկ գյուղացուն առաջարկվում է այլընտրանք»,- շեշտեց Ռոբերտ Մնակարյանը:

В Ереване вновь откроются ярмарки сельскохозяйственной продукции
В Ереване 8 июня откроется ярмарка сельскохозяйственной продукции на прилегающей к кафе «Малибу» территории. Об этом корреспонденту Aysor.am сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян.
Он отметил, что на территории ярмарки будут действовать 150 павильонов, в дальнейшем их количество будет доведено до 200.
По словам Р.Макаряна, в ближайшее время в столице откроются еще две ярмарки сельхозпродукции – близ кинотеатра «Айрарат» и на площади, прилегающей к улице Касьяна.
На вопрос о том, будут ли действовать ярмарки сельскохозяйственной продукции в других административных общинах столицы, заместитель министра ответил, что этот вопрос предусматривается обсудить с мэрией Еревана и в случае необходимости и большого спроса будет рассмотрена возможность их организации.
Производителям сельхозпродукции будут предоставлены бесплатно павильоны, а также весы и тележки. «Жители Еревана получат возможность покупать свежие овощи и фрукты, а крестьяне – возможность альтернативы», - отметил Роберт Макарян.