«Կուրացիո» ընկերությունը տուգանվեց 10 մլն դրամով
Այսօր ՏՄՊՊՀ-ն դեղորայքի իրացմամբ զբաղվող «Կուրացիո» ընկերությանը անբարեխիղճ մրցակցության համար տուգանեց 10 մլն դրամով և արգելեց 3 տարի մասնակցել պետական գնումների մրցույթներին:
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ հանձնաժողով է դիմել դեղորայքի ներկրմամբ զբաղվող «Բեյբի Սիմ» ընկերությունը, տեղեկացնելով, որ մրցակից «Կուրացիո» ՍՊԸ-ն խոչընդոտում է իր գործունեությանը՝ թույլ չտալով մասնակցել դեղորայքի մատակարարման մի շարք մրցույթների:
Խոսքը էնտերալ զոնդային սննդի համար մրցույթների մասին է, այս դեղամիջոցը նախատեսված է սննդի ընդունման դժվարություններ ունեցող կամ անգիտակից վիճակում գտնվող հիվանդներին համար:
ՏՄՊՊՀ ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ բոլոր այն դեպքերում, երբ «Կուրացիո» ընկերությունը բուժհաստատությունների կողմից հայտարարված պետական գնումների մրցույթներում հանդիսացել է միակ մատակարարը, հայտերում շատ բարձր գնային առաջարկ է ներկայացրել, իսկ այն դեպքերում, երբ մրցակից է ունեցել, դեղորայքը վաճառել է գրեթե ինքնարժեքին հավասար գնով: Ընկերությունն արհեստականորեն խոչընդոտել է մրցակից ընկերության մուտքը շուկա:
Արտակ Շաբոյանը նաև նշեց, որ այն դեպքերում, երբ այդ դեղորայքի գինը միջազգային շուկայում իջել է անգամ 80 տոկոսով, «Կուրացիո» ընկերությունը Հայաստանում գները չի նվազեցրել:

Fine of 10 million AMD imposed on Kuratsio Company
The State Commission for the Protection of Economic Competition today imposed a fine of 10 million AMD on Kuratsio pharmaceutical sales company for unfair competition and banned the company from participating in state procurement tenders for three years.
According to the commission chairman Artak Shaboyan, Baby Sim drug importing company informed the commission that a rival company – Kuratsio was hindering their activities by not allowing them to participate in tenders to supply drugs. The matter concerns enteral (tube) feeding tenders.
The commission conducted studies which show that in all the cases when Kuratsio was the only supplier in state procurement tenders, it always submitted a very high price bid, whereas in cases when the company had a rival, it sold drugs at almost cost prices. Kuratsio artificially prevented its rival companies from entering the market.
Artak Shaboyan said that Kuratsio has never reduced drug prices in Armenia even when the price of a drug fell by 80% in international market.