Թուրքագետ. Թուրքիայի հայ համայնքի ակտիվ հատվածը հարում է ձախ շարժումներին
Թուրքիան խիստ անկանխատեսելի հասարակությամբ պետություն է և այստեղ ամեն փոքր երևույթից կարող են ի հայտ գալ նոր շարժումներ, հետևաբար չի բացառվում, որ բնապահպանական շարժումը կվերածվի քաղաքականի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Չմոռանանք, որ օրինակ Թունիսում ամեն բան սկսվեց կանաչի վաճառողի սպանությունից: Չեմ կարող ասել կլինի Թուրքական գարուն, թե` ոչ, բայց ոչինչ բացառել չի կարելի»,- ասաց Ռուբեն Մելքոնյանը:
Թուրքագետի կարծիքով, հարևան հանրապետությունում այսօր ներթուրքական պայքար է սկսվել` ավելի փափուկ դիրքորոշում որդեգրած նախագահ Աբդուլա Գյուլի և կոշտ դիրքորոշումով հանդես եկող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հայ համայնքի մասնակցությանը տեղի ունեցող իրադարձություններին, Ռուբեն Մելքոնյանը նշեց, որ մի հատված ակտիվ մասնակցում է դրանց.
«Հայ համայնքը, բնականաբար, չէր կարող անմասն մնալ տեղի ունեցող իրադարձություններից: Եվ այսօր դրա մի առավել ակտիվ հատվածը հարում է ձախ շարժումներին»,- ասաց Ռուբեն Մելքոնյանը:

Turkey is a state with unpredictable society as even an insignificant event there may give rise to a new movement, Turkologist Ruben Melkonian said at a meeting with reporters today. In his words, one cannot rule out that an environmental movement may grow into a political one.
“We should not forget that in Tunisia the death of a street vendor became a catalyst for the revolution. I cannot say if a “Turkish revolution” will start or not, but nothing can be ruled out,” Melkonian noted.
He expressed an opinion that an internal political struggle has begun between President Abdullah Gul who takes a soft stance and Prime Minister Recep Tayyip Erdogan whose position is rather tough.
As regards the Armenian community’s involvement in the ongoing developments in Turkey, Ruben Melkonian said that some of the Turkish Armenians take an active part in these developments.
“Naturally, the Armenian community couldn’t stand aside and the most active of the Armenians in Turkey currently support the leftist movement,” the expert said.