Թուրքագետ. Թուրքիայի հայ համայնքի ակտիվ հատվածը հարում է ձախ շարժումներին
Թուրքիան խիստ անկանխատեսելի հասարակությամբ պետություն է և այստեղ ամեն փոքր երևույթից կարող են ի հայտ գալ նոր շարժումներ, հետևաբար չի բացառվում, որ բնապահպանական շարժումը կվերածվի քաղաքականի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Չմոռանանք, որ օրինակ Թունիսում ամեն բան սկսվեց կանաչի վաճառողի սպանությունից: Չեմ կարող ասել կլինի Թուրքական գարուն, թե` ոչ, բայց ոչինչ բացառել չի կարելի»,- ասաց Ռուբեն Մելքոնյանը:
Թուրքագետի կարծիքով, հարևան հանրապետությունում այսօր ներթուրքական պայքար է սկսվել` ավելի փափուկ դիրքորոշում որդեգրած նախագահ Աբդուլա Գյուլի և կոշտ դիրքորոշումով հանդես եկող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հայ համայնքի մասնակցությանը տեղի ունեցող իրադարձություններին, Ռուբեն Մելքոնյանը նշեց, որ մի հատված ակտիվ մասնակցում է դրանց.
«Հայ համայնքը, բնականաբար, չէր կարող անմասն մնալ տեղի ունեցող իրադարձություններից: Եվ այսօր դրա մի առավել ակտիվ հատվածը հարում է ձախ շարժումներին»,- ասաց Ռուբեն Մելքոնյանը:

Тюрколог: Наиболее активная часть армян Турции поддерживает левое движение
Турция – это государство с непрогнозируемым обществом, поскольку здесь каждое незначительное явление может привести к новому движению. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами тюрколог Рубен Мелконян.
Как отметил Р.Мелконян, нельзя исключать, что экологическое движение может перейти в политическое.
«Не следует забывать о том, что в Тунисе все началось с убийства торговца зеленью. Не могу сказать, начнется «турецкая весна», или нет, однако нельзя ничего исключать», - заявил Рубен Мелконян.
По мнению тюрколога, в соседнем государстве сегодня началась внутриполитическая борьба между президентом Абдуллой Гюлем, который придерживается мягкой позиции, и выступающим с жестких позиций премьер-министром Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Что касается участия армянской общины Турции в происходящих событиях, Рубен Мелконян отметил, что некоторая часть армян активно участвует в них.
«Армянская община, естественно, не могла остаться в стороне, и сегодня наиболее активная часть армян поддерживает левое движение», - сказал тюрколог.