Արամ Սարգսյան. Մաքսային Միությանը պետք է ասենք այո, եթե…
«Ինտեգրացիոն համակարգերից հրաժարվելը սխալ է և եթե Եվրոպան մեզ չի պարտադրում, որ մենք միայն ու միայն իրենց շրջանակում լինենք և կա հնարավորություն լինել Մաքսայինում ու հետագայում Եվրասիական միությունում, ապա դա ձեռնտու է Հայաստանին»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Մաքսային Միությանը Հայաստանի անդամակցության հեռանկարներին և անդամակցությունից բխող դիվիդենտներին ասաց Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ եթե խնդիրը դրվի «կամ-կամ», այսինքն կամ ինտեգրում եվրոպական կառույցներին, կամ անդամագրում Մաքսային Միությանը, ապա Հայաստանը պետք է լրջագույն քննարկումներ անցկացնի այդ հարցի հետ կապված, քանի որ այդ հարցը առնչվում է երկրի ազգային անվտանգությանը:
«Եթե մենք Մաքսային Միությունը դիտարկում ենք որպես նախադրյալ` Եվրասիական Միությանը անդամագրվելու առումով, ապա պետք է տեսնել, արդյոք նրանք պատրաստ են մեզ համար ստեղծել համապատասխան ֆորմատ, որը թույլ կտա Երևանին անդամագրվել այդ միությանը`հաշվի առնելով մեր պետական շահերը»,- ասաց Ա. Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ ԼՂՀ-ը գտնվում է Հայաստանի հետ միևնույն տնտեսական համակարգում և ԼՂՀ-ի հետ գոյություն ունի միասնական մաքսային տարածք ու տարադրամ:
«Եթե իրոք ձևավորվի այնպիսի ֆորմատ, որտեղ ՀՀ-ը ԼՂՀ-ի հետ միասին կընդգրկվեն Մաքսային Միության մեջ, ապա պարտադիր մենք պետք է դրան համաձայնվենք և գնանք, քանի որ դրանով անուղղակի ճանաչվելու է ԼՂՀ-ն, որպես Հայաստանի մաս և այն կմտնի ապագա Եվրասիական Միության կազմի մեջ որոշակի սուբյեկտի կարգավիճակով»,- նշեց նա:
Ըստ բանախոսի՝ չպետք է ոչ ասենք Մաքսային Միության, այլ հակառակը, «մենք պետք է ասենք, այո` բայց»:
Ա. Սարգսյանը նշեց, որ Եվրոպայի առաջարկած ասոցացման համաձայնագիրը բաղկացած է 800 էջից և այն անծանոթ է լայն շրջանակներին:
«Կան տաք գլուխներ, որոնց համար ամենակարևորն է հակադրվել Ռուսաստանի հետ, սակայն մի հատ ուսումնասիրեք, այդ Եվրոպան ձեզ ինչ է առաջարկում»,- ասաց Դեմոկրատական կուսակցության նախագահը:
Նա հավելեց, որ Մաքսային Միության անդամակցության վերաբերյալ պետք է անցկացնել տարբեր ֆորմատներով, տարբեր մասնագիտական խմբերի մասնակցությամբ լուրջ քննարկումներ, քանի որ խոսքը գնում է Հայաստանի առաջիկա ապագայի մասին:
Նշենք, որ Մաքսային Միությունը Բելառուսի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի առևտրա-տնտեսական ինտեգրացիոն միավորում է, որը ենթադրում է միասնական մաքսային տարածքի գոյություն և փոխադարձ առևտրական կապերի ժամանակ մաքսատուրքերի գանձումից հրաժարում:
ՌԴ-ի ԳԱԱ-ի գնահատականներով, Մաքսային Միության պոտենցիալի լիարժեք օգտագործումը հնարավորություն կտա մինչև 2015թ.-ը 15%-ով ավելացնել անդամ-երկրների ՀՆԱ-ն:

It would be incorrect to reject integration systems, and if Europe does not force us to stay only within its framework and there is an opportunity to join the Customs Union and later also the Eurasian Union, it will be advantageous to Armenia,” Chairman of the Democratic Party of Armenia Aram Sargsyan said during a talk with Aysor.am.
According to him, if the country has to choose between the integration with European structures and the entry into the Customs Union, then Armenia should hold serious discussions on this issue related to the country’s national security.
“If we consider the Customs Union as a prerequisite for joining the Eurasian Union, then we should examine whether they are ready to create for us the necessary format allowing Yerevan to join that union, while taking into account our state interests,” the DPA chairman noted.
In his words, the Nagorno Karabakh Republic is in the same economic system as Armenia: the two republics have a common customs territory and a common currency.
“If a format allowing Armenia and NKR to be included together in the Customs Union is set up, then we should agree to it because in this way the NKR will be indirectly recognized as part of Armenia and it will enter into the future Eurasian Union, while having the status of a subject,” Aram Sargsyan said.
He noted that the Association Agreement proposed by Europe is an 800-page document and is unfamiliar to the general public.
“Some hotheads consider it important to oppose Russia, but it is necessary first of all to examine what Europe offers you,” Aram Sargsyan said.
He stressed the necessity to conduct discussions regarding the entry into the Customs Union, adding that discussions should be held in various formats and with the participation of many expert groups as the matter concerns Armenia’s future.