Գնդապետի գործով Սյունիքի մարզպետն անցնում է որպես վկա
Սյունիքի մարզպետի առանձնատանը տեղի ունեցած սպանության գործի մանրամասները ներկայացնելիս, այսօր զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը նկատեց. անկախ գործում ներգրվված պաշտոնյաների դիրքից, քննչական խումբը չի ենթարկվել ու չի ենթարկվի որևէ քաղաքական ճնման:
Զինդատախազության քննչական խումբն արդեն առգրավվել է անվտանգության տեսախցիկները, որոնք հստակ պատկերացում են տալիս, թե ինչ է կատարվել հունիսի երկուսի կեսգիշերին: Ըստ Գևորգ Կոստանյանի, հարձակում է եղել Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի առանձնատան ուղղությամբ:
Կեսգիշերային փոխհրաձգության մասնակիցները չորս են ` մարզպետին որդին ու թիկնապահը և Բուդաղյան եղբայրները: Ավետիք Բուդաղյանը սպանվել է, եղբայրը գտնվում է հիվանդանոցում: Մարզպետի թիկնապահն ու որդին կալանավորված են` սպանության ու ապօրինի զենք կրելու, կասկածանքով:
Գևորգ Կոստանյանը չասաց, թե երբ կավարտվի նախաքննությունը: Այժմ գործը գտնվում է ուսումնասիրության, վկաների ու կասկածյալների հարցաքննության, իրեղեն ապացույցների ձեռքբերման և ուսումնասիրման փուլում: Միջադեպի տեսագրությունն այժմ ուսումնասիրում են փորձագետները: Թե ի՞նչ է այն արձանագրել` դեռ չեն կարող հրապարակել, սակայն, ըստ Գևորգ Կոստանյանի, փոխհրաձգության տեսագրությունում չկա Սյունիքի մարզպետը:
Այս գործով Սյունիքի մարզպետն անցնում է որպես վկա: Ինչ վերաբերում է Սյունիքի մարզպետի որդուն, ապա նա հայտարարել է, որ չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, թեև, ըստ Գևորգ Կոստանյանի, դա նախաքննության տեսնակյունից ոչինչ չի փոխում:
Նախաքննական մարմինը դեռ չի հարցաքննել Արտակ Բուդաղյանին: Նա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում: Նրա վիճակը կայուն ծանր է:
Զինվորական հոսպիտալի տնօրենի խոսքով` 2-3 օրից Արտակ Բուդաղյանը կտեղափոխվի ընդհանուր բաժանմունք: Հաշվի առնելով Արտակի առողջական վիճակը` նրան դեռ չեն տեղեկացրել եղբոր մահվան մասին: Երբ սկսվի ապաքինումը, նրան կտեղեկացնեն, հետո արդեն կհարցաքննեն: Այս մասին հաղորդում է «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությունը:

Г.Костанян: Губернатор Сюника проходит по этому делу в качестве свидетеля
Военный прокурор Армении Геворк Костанян, представляя сегодня подробности инцидента у дома губернатора Сюникской области, отметил, что независимо от позиции вовлеченных в дело должностных лиц, следственная группа не подвергалась, и не будет подвергаться какому-либо политическому давлению
Следственная группа военной прокуратуры уже конфисковала видеокамеры, записи которых позволяют составить четкое представление о том, что произошло в полночь 2 июня. По словам Г.Костаняна, было совершено нападение на дом губернатора Сюника Сурена Хачатряна.
В ночной перестрелке участвовали четверо – сын губернатора, его телохранитель и братья Будагяны. Аветик Будагян убит, а его брат – Артак Будагян – находится в больнице. Сын губернатора Сюникской области Тигран Хачатрян и телохранитель губернатора Зарзанд Никогосян арестованы по подозрению в совершении убийства и незаконном ношении оружия.
Геворк Костанян не сказал, когда завершится предварительное следствие. Пока дело находится на стадии изучения и допроса свидетелей и подозреваемых, сбора вещественных доказательств. Подробности следствия не могут разглашаться, однако, как отметил Г.Костанян, на записи видеокамер губернатора Сюника во время перестрелки нет.
Губернатор Сюника проходит по этому делу в качестве свидетеля. Что касается его сына, то он объявил, что не принимает предъявленные ему обвинения, хотя, по словам Г.Костаняна, с точки зрения предварительного следствия это ничего не меняет.
Орган предварительного следствия еще не допросил Артака Будагяна. Он находится в реанимационном отделении. Его состояние оценивается как стабильно тяжелое.
По словам директора военного госпиталя, через 2-3 дня Артак Будагян будет переведен в общее отделение. Учитывая состояние здоровья Артака Будагяна, ему пока не сообщили о смерти брата. Когда начнется процесс выздоровления, ему сообщат об этом, потом уже допросят. Об этом сообщает телеканал «Армньюз».