Նախագահ. Փորձագետներն ադրբեջանական ֆիասկոյին արդեն 2-3 տարուց են սպասում
Այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ: Նիստի բացման ելույթում նախագահն ասել է.
«Հարգելի գործընկերներ, այսօրվա նիստում մենք քննարկելու ենք մեր երկրի էներգետիկ անվտանգության և տեղական ինքնակառավարման ինստիտուցիոնալ ամրապնդման հարցեր: Կարևոր հարցեր: Մենք շարունակելու ենք ոլորտ առ ոլորտ այնպիսի լուծումներ գտնել, որոնք խթանելու են պետական շինարարության ողջ գործընթացը և նպաստելու են սահուն գործող միասնական համակարգի ստեղծմանը:
Այսօր դժվարությունները շատ են Հայաստանում: Ոչ ոք դա չի վիճարկում: Բայց ճշմարտություն է նաև այն, որ Հայաստանի տնտեսական զարգացման միտումները խոստումնալից են: 2012 թվականին մեր երկրում տնտեսական աճը կազմեց 7.2 տոկոս: Տնտեսական ակտիվության նման բարձր մակարդակը պահպանվում է նաև 2013 թվականին: Եվ սա տեղի ունի գնաճի ոչ բարձր և կառավարելի մակարդակի պայմաններում:
Այո՛, Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերը 2012-ին գերազանցել են հարևան բոլոր երկրներին: Ի համեմատություն բնական պաշարներով հարուստ մի շարք երկրների, այդ թվում նաև մեր հարևանների, Հայաստանում տնտեսական փոխակերպումը և տնտեսության դիվերսիֆիկացիան իրական պտուղներ են տալիս: Արդյունքում՝ Հայաստանը 2012թ. աշխարհի 188 երկրների մեջ ամենամեծ տնտեսական աճ ապահոված 23-րդ երկիրն էր:
Սա թույլ տվեց ի վերջո վերականգնել նախաճգնաժամային վիճակը: Ընդ որում` տնտեսության բոլոր հիմնական ճյուղերի աճի հաշվին: Նախաճգնաժամային թողարկման և եկամուտների մակարդակը հնարավոր է եղել ապահովել նախկինում գերիշխող շինարարության ճյուղի՝ մոտ կիսով չափ ցածր թողարկման պայմաններում: Այսինքն` այս ընթացքում տնտեսության մյուս ճյուղերի աճը և զարգացումը փոխհատուցել և գերազանցել են շինարարության ոլորտի կրճատումը` առաջ բերելով արտադրության և ծառայությունների նոր ոլորտներ և տեսակներ, հանգեցնելով տնտեսության առավել առողջ կառուցվածքի: Եվ սա այն պայմաններում, երբ գրեթե կրկնակի աճել են նաև պետության եկամուտները: Այս փաստերն անհերքելի են և արձանագրվում են ոչ միայն մեր կողմից: Այսուհանդերձ, սա բոլորովին չի նշանակում, որ մենք պետք է բավարարված լինենք կամ անգամ գոհ: Իհարկե, ոչ:
Մենք պետք է ոլորտ առ ոլորտ մեր տնտեսությունը վերափոխենք թե՛ ձևի, թե՛ բովանդակության առումով: Մենք նոր տնտեսություն ենք կառուցում: Աստիճանաբար կարկուտների հետևանքների դեմ պայքարելու փոխարեն մենք պետք է սկսենք հակակարկտային ցանցեր արտադրել հենց տեղում, ոռոգում սուբսիդավորելու փոխարեն հենց տեղում կաթիլային ոռոգման համակարգեր արտադրել, սկսել իրենց հետևից ամբողջական ոլորտներ առաջ տանող նախագծեր՝ արագ և էժան ջերմոցներ հավաքելու համար, օրինակ, անհրաժեշտ սարքավորումների արտադրությունից մինչև, ասենք, արևային մարտկոցների հավաքում: Եվ այդպես շարունակ: Այսպիսի նախագծեր պիտի կարողանանք խրախուսել, ինչին և մենք ձեռնամուխ ենք եղել:
3-4 տարուց տարածաշրջանում պատկերը լիովին փոխվելու է: Մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան: Փորձագետներն ադրբեջանական անխուսափելի ֆիասկոյին արդեն երկու-երեք տարուց են սպասում: Շարժվելով դասական բռնապետության կանոններով՝ այդ երկրի իշխանությունները զբաղված են միայն սեփական ժողովրդին հայկական թշնամու կերպարի հրամցմամբ, գարշահոտ պատկերացումներ տարածելով մեր մասին: Մինչդեռ հենց Ադրբեջանում դրված հասարակական-քաղաքական և տնտեսական ականներն են սպառնում պայթել և պայթել շատ արագ ու կարծես՝ միաժամանակ: Նավթի ու գազի արդյունահանման քրոնիկ անկման պայմաններում հարևան պետության իշխանությունները շարունակում են կուտակած միջոցները այնպես ծախսել, ինչպես չէին կարող ծրագրել անգամ նրանց հակառակորդները: Միայն այսպահային խրախճանքներ՝ սա է իրականացվող քաղաքականության տրամաբանությունը: Գոյացած գումարները խելահեղ արագությամբ մսխվում են միանգամյա օգտագործման ուղղություններով՝ տեսանելիություն ապահովող հսկայական շինարարական ծրագրերում, սոցիալական ծախսերի ֆինանսավորմամբ, ինչը վաղը ստիպված կրճատելու են, աշխարհի տարբեր ծայրերում հանուն մեկ երեկոյի ծափողջյունների միլիարդներ շաղ տալով: Այսինքն՝ գործեր, որոնք երկու քայլ առաջ հաշվարկողի համար ամեն ինչ պարզ են դարձնում:
Մյուս կողմից գալիս են անթաքույց բռնապետության կամ բռնապետական ռեժիմի հետևանքները: Ընդդիմախոսների բանտարկելը, ազատ մամուլի գոյության մասին գրեթե տեղյակ չլինելը, հարկադրանքը, ահռելի կոռուպցիան կրկնակի ուժգնությամբ են հիշեցվելու այս երկրում նավթադոլարների նվազմանը զուգընթաց: Չեմ կարծում, թե որևէ մեկը դրանում կասկածում է: Եթե երկու տարի առաջ ադրբեջանցի երիտասարդները վախենում ու լռում էին, այսօր արդեն թեկուզ փոքր խմբերով, բայց արդեն քննարկում են, որ խոսք ասելու ժամանակը շուտով գալու է: Իսկ վաղը շատ մոտ է: Այն վաղը, երբ այս երկրում էլ սոցիալական ցանցերը ժողովրդի թշնամի են հռչակվելու: Ես ինչո՞ւ եմ անդրադառնում այս թեմային, որովհետև այդ երկրի իշխանությունները փոխանակ զբաղվեն սեփական պրոբլեմներով, սեփական ժողովրդի բարեկեցության խնդիրներով, սեփական հասարակության կառուցմամբ, կարծես թե լծվել են մեր դարդին դարման լինելու գործին, կարծես փորձում են մեզ խելք սովորեցնել, ինչպես ասացի, գարշահոտ պատկերացումներ տարածել մեր մասին:
Մենք պիտի շարունակենք մեր տնտեսության արդիականացումը և դիվերսիֆիկացումը մի քանի տարի հետո սպասվող տարածաշրջանային նոր վերադասավորումներում ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանալու համար: Եվ մենք այդ ճանապարհին ենք, որտեղ վայրկյան անգամ կանգնել չի կարելի: Չի կարելի հապաղել»:

С.Саргсян: Эксперты ожидают азербайджанского фиаско уже через 2-3 года
Президент Армении, председатель Совета национальной безопасности Армении Серж Саргсян созвал сегодня заседание Совета национальной безопасности, в повестке которого были вопросы энергетической безопасности и институционального укрепления органов местного самоуправления. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
На заседании присутствовали премьер-министр республики Тигран Саркисян, председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян, вице-премьер Армен Геворкян, секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян, руководитель аппарата президента Виген Саркисян, директор Службы национальной безопасности Горик Акопян, начальник полиции Владимир Гаспарян, начальник Генштаба ВС Армении Юрий Хачатуров.
В своем выступлении президент С.Саргсян отметил важность вынесенных на обсуждение вопросов и заявил о намерении продолжить последовательный – сфера за сферой – поиск решений для стимулирования всего процесса построения государства и содействия созданию беспрепятственно действующей единой системы.
«На сегодня в Армении много проблем, никто с этим не спорит. Однако верно и то, что тенденции экономического развития Армении многообещающи. В 2012г. экономический рост в нашей стране составил 7,2%. Столь же высокий уровень экономической активности сохраняется и в 2013г. И это происходит в условиях невысокого, находящегося на уровне управляемого роста цен. Да, темпы экономического роста Армении в 2012г. превзошли показатели всех соседних стран. В отличие от некоторых богатых природными ресурсами стран, в том числе и соседних, в Армении экономическая трансформация и диверсификация экономики дают реальные результаты. В итоге Армения в 2012г. стала 23-й страной среди 188 государств, обеспечившей самый высокий уровень экономического роста», - сказал глава государства.
По его словам, все это позволило, наконец, вернуться к докризисному уровню, причем, за счет роста во всех основных отраслях экономики. Как сообщил президент, удалось обеспечить предкризисный уровень производства и доходов в условиях почти наполовину меньшей выработки в ранее доминировавшей сфере строительства. То есть, за этот период рост и развитие других отраслей экономики возместили и покрыли сокращения в области строительства, выдвинули на первый план новые сферы и виды производства и услуг, обеспечили путь к более здоровой структуре экономики.
«И это в условиях, когда практически вдвое выросли доходы государства. Эти факты неопровержимы и фиксируются не только нами. Тем не менее, это вовсе не означает, что мы должны быть удовлетворены или довольствоваться достигнутым. Безусловно, нет. Мы должны сфера за сферой менять нашу экономику как в плане формы, так и содержания. Мы строим новую экономику», - подчеркнул С.Саргсян.
Президент отметил, что, например, вместо прежней борьбы с последствиями града необходимо начать на месте производство антиградовых сеток, вместо субсидирования процесса орошения – производить на месте системы капельного орошения, необходимо начать реализацию проектов, способных повести за собой целые отрасли, – от запуска производства необходимого для сбора дешевых теплиц оборудования до сбора солнечных батарей, и т.д. «Эти проекты нам нужно суметь поощрить, за что мы уже и взялись», - отметил С.Саргсян.
«Через 3-4 года картина в регионе полностью изменится. Мы должны быть готовы к этому. Эксперты ожидают неизбежного азербайджанского фиаско уже через 2-3 года. Власти Азербайджана, руководствуясь классическими законами диктатуры, заняты исключительно вскармливанием своего народа образом армянского врага, распространением зловонных представлений о нас. Между тем, заложенные в Азербайджане общественно-политические и экономические мины грозят взорваться, и взорваться очень скоро и, кажется, одновременно. В условиях хронического спада добычи нефти и газа власти соседнего государства продолжают тратить накопленные средства так, что даже их противники не могли запланировать такого. Лишь сиюминутные удовольствия – в этом логика осуществляемой политики. Накопленные суммы с безумной скоростью тратятся по направлениям одноразового использования – на крупные строительные программы, финансирование социальных расходов, что завтра будут вынуждены сократить;
выбрасывая в различных уголках мира миллиарды ради аплодисментов на один вечер. То есть, поступки, последствия которых очевидны для тех, кто просчитывает на два шага вперед.
С другой стороны – последствия неприкрытой диктатуры или диктаторского режима. По ходу уменьшения нефтедолларов в этой стране с двойной силой напомнят о себе арест оппозиционеров, почти полная неосведомленность в существовании свободной прессы, принуждение, огромные масштабы коррупции. Не думаю, что это у кого-либо вызывает сомнения. Если два года назад азербайджанская молодежь боялась и молчала, то сегодня уже представители молодежи – хоть и небольшими группами – но обсуждают, что скоро наступит пора сказать свое слово. А завтра уже очень близко. То самое завтра, когда и в этой стране социальные сети будут провозглашены врагом народа. Почему я обращаюсь к этой теме? Поскольку власти этой страны вместо того, чтобы заниматься собственными проблемами, вопросами благосостояния своего народа, построением общества в своем государстве, кажется, принялись пособлять нашему горю, пытаются научить нас уму-разуму, распространять о нас отвратительные представления.
Мы должны продолжать модернизацию и диверсификацию нашей экономики для получения более благоприятных условий при ожидаемой через несколько лет в регионе новой расстановке сил. И мы на пути, где нельзя останавливаться ни на секунду. Промедление недопустимо», - заявил президент Армении.