Ս. Գիմիշյան. ՀՀԿ-ն Սուրիկ Խաչատրյանի նման կադրեր շատ ունի
«Այս կայունությունը, որի մասին խոսում է իշխանությունը, շատ վտանգավոր է, այն պետք է խախտվի, կամ դա կանի իշխանությունը, կամ էլ ժողովուրդը, և տա Աստված, որ դա կառավարելի լինի, ոչ թե անկանոն, և այդ վտանգը կա: Իշխանությւոնը չի սիրում փոփոխություն, բայց նա ստիպված է լինելու գնալ փոփոխությունների, եթե ուշացնի, բոլորի համար ծանր հետևանքներ կունենա»,-այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ կուսակցության նախագահ Սոս Գիմիշյանը:
Նրա խոսքով ՝ ՀՀԿ-ն Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի նման կադրեր շատ ունի, որոնք կարող են փոխարինել իրեն այդ պաշտոնում, սակայն դեռևս քաղաքական վճիռ չի տեսնում:
«Երկրում պետք է իրավիճակ փոխվի, նման մարզպետ կլինի, բայց գոնե ժողովուրդը կուրախանա, որ մեկը պատժվեց: Մեր իշխանությունները միայն անձնական խնդիրներ են լուծում, իսկ երկրում ծանրագույն վիճակ է, և ՀՀԿ-ի ասած կայունությունը պետք է խախտվի»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ այս կառավարությունը ապացուցել է, որ չի կարող փոփոխություններ անել:
«Նույն էներգետիկայի նախարարի օրոք էլեկտրաէներգիայի սակագինը կրկնապատկվել է, իսկ մենք բազմաթիվ սուտ հերքիաթներ ենք լսում, որ Հայաստանում նավթ են գտնելու, հետո ատոմակայան ենք կառուցում, Մեղրիում երկու հզորգայուն ՀԷԿ են կառուցում, խաբերություն խաբեության հետևից, իսկ սակագները աճում են, ՌԴ-ն իր քաղաքական, տնտեսական շահերն ունի, և թեև նույն գնի պայմաններում հնարավոր է այլ սակագին ունենալ, բայց ՀՀ էներգետիկայի նախարարը ոչ թե բնակչության, այլ «Հայռուսգազարդի» շահերով է առաջնորդվում: Նա իր քաղաքականությունը համապատասխանեցնում է ոչ թե ժողովրդի, այլ մասնավորի շահերին, երևի ստացած աշխատավարձից է, ինչ աշխատավարձ է ստանում, ո՞ր>,-ասաց նա:

Сос Гимишян: В РПА есть много кадров, подобных губернатору Сюника
«Стабильность, о которой говорят власти Армении, очень опасна и должна быть нарушена или властями, или народом. Власти не любят изменений, но вынуждены будут пойти на эти изменения, поскольку в противном случае, столкнуться с тяжелыми последствиями», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель партии Христианско-народное возрождение Сос Гимишян.
По его словам, в Республиканской партии Армении есть много подобных губернатору Сюникской области Сурену Хачатряну кадров, которые могут заменить его на этом посту, однако такого политического решения нет.
«Необходимо изменить ситуацию в стране, по крайней мере, чтобы народ увидел, что хоть кто-то наказан. Власти решают только личные вопросы, при этом в стране сложилась очень сложная ситуация», - сказал он.
Как отметил С.Гимишян, сегодняшнее правительство доказало, что не может и не готово к изменениям в стране.
«За годы пребывания в должности нынешнего министра энергетики тариф на электроэнергию удвоился, а мы слышим многочисленные сказки о том, что в Армении ищут нефть, строят атомную станцию, две мощные ГЭС в Мегри, при этом тарифы растут. Россия преследует свои экономические и политические интересы, несмотря на то, что в условиях одной и той же цены можно иметь другой тариф, министр энергетики руководствуется интересами компании «АрмРосгазпром», а не народа», - отметил С.Гимишян.