Եվրոպան խստորեն քննադատում է Ադրբեջանին
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիկսը և ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը խիստ մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հունիսի 4-ին հաստատված օրենսդրական փոփոխությունները, որով քրեականացվում է համացանցում զրպարտությունն ու վիրավորանքը:
Մուժնիկսն ու Միյատովիչը, ովքեր բացահայտ կոչ են արել նախագահ Ալիևին չստորագրել այդ փոփոխությունները խորհրդարանի կողմից մայիսի 14-ին օրինագծի ընդունելուց հետո, ափսոսանք են հայտնում այս քայլի համար, որը հստակորեն հակասում է զրպարտության ապաքրեականացման և ընդհանրապես մամուլի ազատության հարցում Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորություններին և պարտականություններին:
Եվրոպացի պաշտոնյաները կարծում են, որ այս օրենքի սարսափելի ազդեցությունը կլինի այն, որ փոփոխությունները կքայքայեն երկրում արդեն իսկ սահմանափակված ազատ արտահայտման հնարավորությունը:
Նշելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունները ներկայումս զրպարտության օրենսդրության բարեփոխման հարցում համագործակցում են Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ, պաշտոնյաները Ադրբեջանի իշխանություններին խստորեն հորդորում են իրական ջանքեր գործադրել` ապահովելու, որ այս գործընթացի արդյունքում ընդունվելիք օրենսդրությունը լիովին համապատասխանի Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային և ԵԱՀԿ առջև ստանձնած պարտավորություններին:
Նշենք, որ Ադբեջանի կողմից համացանցում զրպարտության և վիրավորանքի քրեականացման օրենքի ընդունման կապակցությամբ քննադատական հայտարարությամբ են հանդես եկել նաև ԵՄ արտաքին հարաբերությունների հատուկ ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և Եվրամիության ընդլայնման և Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆլուլեն:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ Եվրամիությունը մտահոգված է Ադրբեջանում ազատ արտահայտման սահմանափակումներով:
«2013 թ-ն Ադրբեջանի համար ընտրական է: Երկիր, որըվ պարտավորվել է բարելավել միջավայրը դեմոկրատական ընտրություններ անցկացնելու համար: Ժողովրդավարական մրցակցության ստեղծման նախապայմաններից մեկն էլ ազատ արտահայտման իրավունքն է հանրային լրատվության բոլոր միջոցներով»:
Հատուկ ներկայացուցիչն ու հանձնակատարը Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ են անում ստեղծել բազմակարծիք քննարկումների հնարավորություն:

СЕ, ОБСЕ и ЕС обеспокоены ограничением свободы выражения в Азербайджане
В четверг Комиссар по правам человека Совета Европы Нилс Муйжниекс и Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Дунья Миятович выразили серьезную обеспокоенность подписанием президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 4 июня 2013 г. поправок, распространяющих уголовную ответственность за диффамацию на онлайн пространство. Об этом сообщает азербайджанское информагентство «Туран».
Муйжниекс и Миятович, которые ранее открыто призывали президента Азербайджана не подписывать данные законодательные поправки после их принятия парламентом 14 мая, выразили сожаление по поводу данного шага, который явным образом противоречит обязательствам Азербайджана в отношении декриминализации диффамации и свободы выражения в целом.
Опасаясь сдерживающего эффекта, который эти поправки возымеют на желающих высказывать свои обоснованные критические мнения в Интернете, Нилс Муйжниекс и Дунья Миятович также выразили обеспокоенность тем, что новые поправки еще больше сузят и так ограниченное пространство для свободы выражения в Азербайджане.
Оба должностных лица отметили, что азербайджанские власти сейчас сотрудничают с Венецианской Комиссией Совета Европы по вопросам реформирования законодательства о диффамации в Азербайджане. Они настоятельно призвали власти Азербайджана предпринять серьезные усилия, дабы результатом этого процесса стало полное соответствие законодательства Азербайджана принципам Европейской конвенции по правам человека и обязательствами в рамках ОБСЕ по свободе СМИ, как в онлайн так и в офлайн пространстве.
Сегодня же пресс-секретари Верховного представителя ЕС по иностранным делам и безопасности Кэтрин Эштон и комиссара ЕС по расширению и политике соседства Штефана Фюле, выступили с совместным заявлением в связи с утверждением: «Высокий представитель и комиссар были разочарованы, узнав об окончательном утверждении поправок в Уголовный кодекс, которые устанавливают карательные меры за клевету и оскорбления в Интернете».
В заявлении также сказано: «ЕС обеспокоен ограничением свободы выражения мнений в Азербайджане. 2013 год является годом выборов для Азербайджана, страны, которая взяла на себя обязательство улучшить общие условия для демократических выборов. Одной из предпосылок для создания открытой платформы для демократической конкуренции является свобода слова во всех формах общественной информации. ЕС неоднократно выражал твердое убеждение, что уголовное законодательство о диффамации - контрпродуктивно. Опыт показывает, что гражданские меры достаточны и позволяют юстиции действовать эффективно и прозрачно в случаях предполагаемой клеветы или оскорбления. Такой подход соответствует и международным стандартам».
Верховный представитель и комиссар ЕС призвали власти Азербайджана создать пространство для плюралистической дискуссии и сотрудничества с международным сообществом в целях выполнения добровольно принятых на себя международных обязательств. ЕС вновь заявляет о своей готовности оказать помощь Азербайджану в этом процессе.