Արցախցիների համար գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագիները ևս բարձրացան
ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովի այսօրվա նիստում քննարկվեցին գազի, ջրի և էլեկտրաէներգիայի սակագների մասին հարցերը։ Այս մասին տեղեկանում ենք karabakh-open.info կայքից:
Գազի սակագինը, ինչպես և Հայաստանում, մինչև 10.0 հազար խորանարդ մետր սպառում ունեցող սպառողների համար 1 խորանարդ մետրը կկազմի 156 դրամ։
Այս սակագինը ուժի մեջ կմտնի օգոստոսի 1-ից, իսկ ահա 10.0 հազար խորանարդ մետր և ավելի սպառում ունեցող սպառողներին վաճառվող յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետր բնական գազի նոր սակագինը / հազար խորանարդ մետրի արժեքը՝ 290 դոլար/ կգործի հուլիսի 10-ից։
Այսօր քննարկման էր դրված նաև էլեկտրաէներգիայի սակագինը. հանձնաժողովը որոշեց այն սահմանել՝ ցերեկային ժամերի համար 38 դրամ/կՎտժ, իսկ գիշերային ժամերի համար՝ 33 դրամ/կՎտժ։ Հանձնաժողովի նախագահ Լևոն Մնացականյանը սակայն նշեց, որ բնակիչների համար սակագինը չի փոխվի, քանի որ վարչապետից գրություն են ստացել, ըստ որի՝ կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել սուբսիդավորել ցերեկայինի համար 13, իսկ գիշերայինի համար՝ 8 դրամի չափով, ինչը նշանակում է, որ բնակիչների համար տարբերություն չի լինի՝ գիշերն են էլեկտրաէներգիա սպառում, թե ցերեկը՝ կվճարեն 25 դրամ։ Ի դեպ, ներկայում ցերեկային ժամերի սակագինը 25 դրամ է, գիշերայինը՝ 15 դրամ։ Նոր սակագները կգործեն հուլիսի 10-ից։
Նոր սակագին սահմանվեց նաև խմելու ջրի և ջրահեռացման մասով. այստեղ բնակիչների համար սակագինը կմնա նույնը՝ 1 խորանարդ մետր ջրի դիմաց կվճարեն 100 դրամ, ջրահեռացման ծառայության համար՝ 12 դրամ, իսկ ահա այլ սպառողների համար խմելու ջրի խորանարդ մետրը հուլիսի 10-ից կկազմի 134 դրամ, իսկ ջրահեռացմանը՝ 16 դրամ։

В НКР повысились цены электроэнергию, газ и воду
На сегодняшнем заседании Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Нагорного Карабаха были обсуждены вопросы повышения тарифов на газ, электроэнергию и воду.
По сообщению karabakh-open.info, как и в Армении, для потребителей, использующих до 10 тыс. куб. метров газа, 1 куб. метр будет стоить 156 драм. Этот тариф войдет в силу с 1 августа. Для потребителей, использующих более 10 тыс. куб. метров, новый тариф - 290 драм за каждый куб. метр природного газа, будет действовать с 10 июля.
Сегодня обсуждался также тариф на электроэнергию: комиссия решила установить его в размере 38 драм за Квт/ч в дневные часы и 33 драма за Квт/ч – в ночные часы. Однако председатель комиссии отметил, что для граждан тариф останется неизменным, поскольку есть послание премьер-министра, согласно которому правительство выразило готовность субсидировать 13 драм – за дневное время и 8 срам – за ночное, что означает, что население будет платить по тарифу 25 драм как в дневные, так и в ночные часы. Отметим, что в настоящее время граждане платят 25 и 15 драм соответственно. Новые тарифы будут действовать с 10 июля.
Установлен также за новый тариф за питьевую воду и водоснабжение: для граждан тариф останется прежним – за 1 куб. метр воды они будут платить 100 драм, еще 12 драм – за канализационные услуги. Для иных потребителей с 10 июля эти тарифы будут установлены на уровне 134 драм и 16 драм соответственно.