Արցախցիների համար գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագիները ևս բարձրացան
ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովի այսօրվա նիստում քննարկվեցին գազի, ջրի և էլեկտրաէներգիայի սակագների մասին հարցերը։ Այս մասին տեղեկանում ենք karabakh-open.info կայքից:
Գազի սակագինը, ինչպես և Հայաստանում, մինչև 10.0 հազար խորանարդ մետր սպառում ունեցող սպառողների համար 1 խորանարդ մետրը կկազմի 156 դրամ։
Այս սակագինը ուժի մեջ կմտնի օգոստոսի 1-ից, իսկ ահա 10.0 հազար խորանարդ մետր և ավելի սպառում ունեցող սպառողներին վաճառվող յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետր բնական գազի նոր սակագինը / հազար խորանարդ մետրի արժեքը՝ 290 դոլար/ կգործի հուլիսի 10-ից։
Այսօր քննարկման էր դրված նաև էլեկտրաէներգիայի սակագինը. հանձնաժողովը որոշեց այն սահմանել՝ ցերեկային ժամերի համար 38 դրամ/կՎտժ, իսկ գիշերային ժամերի համար՝ 33 դրամ/կՎտժ։ Հանձնաժողովի նախագահ Լևոն Մնացականյանը սակայն նշեց, որ բնակիչների համար սակագինը չի փոխվի, քանի որ վարչապետից գրություն են ստացել, ըստ որի՝ կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել սուբսիդավորել ցերեկայինի համար 13, իսկ գիշերայինի համար՝ 8 դրամի չափով, ինչը նշանակում է, որ բնակիչների համար տարբերություն չի լինի՝ գիշերն են էլեկտրաէներգիա սպառում, թե ցերեկը՝ կվճարեն 25 դրամ։ Ի դեպ, ներկայում ցերեկային ժամերի սակագինը 25 դրամ է, գիշերայինը՝ 15 դրամ։ Նոր սակագները կգործեն հուլիսի 10-ից։
Նոր սակագին սահմանվեց նաև խմելու ջրի և ջրահեռացման մասով. այստեղ բնակիչների համար սակագինը կմնա նույնը՝ 1 խորանարդ մետր ջրի դիմաց կվճարեն 100 դրամ, ջրահեռացման ծառայության համար՝ 12 դրամ, իսկ ահա այլ սպառողների համար խմելու ջրի խորանարդ մետրը հուլիսի 10-ից կկազմի 134 դրամ, իսկ ջրահեռացմանը՝ 16 դրամ։

Electricity, gas and water tariffs raised in NKR
The Commission for Public Services Regulation and Economic Competition of the Nagorno Karabakh Republic held a sitting today to discuss the planned increases in water, gas and electricity tariffs.
According to Karabakh-open.info, the gas tariff for those using up to 10,000 cubic meters a month will be raised to 156 AMD per cubic meter, i.e. the same tariff as in Armenia. The decision will take effect on August 1. The new tariff for those using over 10,000 cubic meters of gas a month is 290 AMD per cubic meter, starting from July 10.
The commission also decided to set the new day tariff of electricity at 38 AMD per one kWh and the new night tariff at 33 AMD per one KWh. Yet the commission chairman said the tariff will remain the same for citizens as the prime minister had issued a statement, in which the government expressed willingness to subsidize the day tariff by 13 AMD and the night tariff by 8 AMD, which means that the population will pay 25 AMD for electricity in the daytime and at night. Citizens currently pay 25 and 15 AMD respectively. The new tariffs will be used starting from July 10.
The commission discussed water tariffs as well: the tariff was left the same for citizens – 100 AMD per cubic meter of water plus 12 AMD for sewer services. For other users, the tariffs were raised to 134 AMD and 16 AMD, respectively.