Ահազանգ ՀՅԴ պատգամավորից. Էներգետիկայի նախարարը չի տիրապետում իրավիճակին
Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը Որոտանի հիդրոհամակարգի մասնավորեցման վերաբերյալ երկու շաբաթ առաջ հնչեցրեց մի հայտարարությունը, որը ցույց տվեց, որ նա ոչ միայն չի տիրապետում ոլորտին, այլև՝ չի տիրապետում իրավիճակին: Բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ Ա. Մինասյանն ասաց, որ Որոտանի հիդրոհամակարգը 2006-07-ին ընդունված մասնավորեցման ծրագրից հանվել է, սակայն էներգետիկայի նախարարը հայտարարեց, որ ԱԺ-ն մասնավորեցնում է համակարգը՝ ներառելով ընկերությունը մասնավորեցման ծրագրում. «Սրա մասնավորեցումը նշանակում է՝ հերթական անգամ կատարել քայլ՝ վնաս պատճառելով պետությանը»:
Ա. Մինասյանը հայտնեց, որ Որոտանի հիդրոհամակարգը գրեթե կես ատոմակայան է, և Հայաստանի համար ոչ միայն էլեկտրաէներգիայի արտադրող է, այլև՝ լուրջ համակարգային ձեռնարկություն, որը լուրջ խնդիրներ է լուծում:
Էներգետիկ ոլորտը, ըստ Ա. Մինaսյանի, խայտառակ վիճակում է, և ինքը պատրաստվում է հրավիրել վարչապետի ուշադրությունը այդ ուղղությամբ:

ARFD deputy: Armen Movsisian unfamiliar with situation in energy sector
Armenian Minister of Energy and Natural Resources Armen Movisian two weeks ago made some statements about privatization of theVorotan series of hydropower plants, which showed that he is not familiar with the situation, the deputy of ARFD parliamentary faction Artsvik Minasian said in the National Assembly today.
Minasian said that Vorotan series of hydropower plants was removed from the 2006-2007 privatization program, whereas the minister declared that the parliament would privatize the Vorotan cascade by including it in the privatization program. “The privatization will mean yet another step that will cause damage to the state,” Artsvik Minasian said.
He reminded those present that the Vorotan cascade is half a nuclear power plant, that is to say, it not only generates electricity, but is also an important systemic enterprise with serious functions.
‘The energy sector is in a sad state. I want to draw the prime minister’s attention to this circumstance,” the deputy said.