«Նարիրտի» շուրջ ընթացող բանակցությունները տապալման եզրին են
«Հայկական ժամանակի» տեղեկությունների համաձայն, ՀՀ կառավարության և ռուսական «Իտեռա» ընկերության միջև «Նաիրիտի» շուրջ ընթացող բանակցությունները տապալման եզրին են: Կողմերը համաձայնության չեն գալիս առանցքային հարցերի շուրջ: Ըստ այդ տեղեկությունների, ռուսական կողմը պահանջում է զրոյացնել «Նաիրիտի» պարտքերը և որպես որևէ պարտավորությամբ չծանրաբեռնված ձեռնարկություն՝ վաճառել իրենց: Հայկական կողմին, սակայն, դա ինչ-ինչ պատճառներով ձեռնտու չէ:
Խնդիրն այն է, որ տարիներ շարունակ «Նաիրիտի» հետ այնպիսի ֆինանսական մութ սխեմաներ են կիրառել, այնպես են «կթել» արդյունաբերական այդ հսկան, որ այսօր ոչ ոք չի կարող ասել, թե ի վերջո որքան պարտք ունի «Նաիրիտը», ում է պարտք, ինչպես են գոյացել այդ պարտքերը: Բավական է ասել, որ «Նաիրիտից» մի քանի տարի անընդմեջ «սնվել են» մի քանի օֆշորային ընկերություններ, որոնք տասնյակ միլիոնների շահույթներ են ստացել, իսկ «Նաիրիտը», մեղմ ասած, սնանկացել է: Ըստ որոշ հաշվարկների, «Նաիրիտի» պարտքերը տարբեր բանկերի և ընկերությունների կարող է հասնել մինչև 250-300 միլիոն դոլարի, իսկ «Նաիրիտի» վերազինման և արդիականացման համար անհրաժեշտ է մոտ կես միլիարդ դոլար»,- գրել է թերթը:

«Айкакан жаманак»: Переговоры вокруг «Наирита» на грани срыва
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что переговоры между правительством Армении и российской компанией «Итера» вокруг ЗАО «Завод Наирит» на грани провала. Стороны не могут достичь согласия по ключевым вопросам. Согласно сведениям, российская компания требует обнулить долги «Наирита» и продать завод как предприятие, не обремененное какими-либо обязательствами. Армянской стороне, однако, это по каким-то причинам невыгодно.
«Проблема в том, что на протяжении лет на заводе «Наирит» применялись такие темные финансовые схемы, этот крупный промышленный гигант так «доили», что сегодня никто не может сказать, в конце концов, какую задолженность накопил завод, кому он должен и как образовались эти долги. Достаточно сказать, что здесь на протяжении нескольких лет непрерывно «кормились» несколько оффшорных компаний, имеющие прибыль на десятки миллионов, доведя при этом завод, мягко говоря, до банкротства. Согласно некоторым подсчетам, задолженность «Наирита» перед различными банками и компаниями достигла 250-300 миллионов долларов, а для модернизации и переоснащения предприятия необходимо порядка полумиллиарда долларов», - отмечает газета «Айкакан жаманак».