Բարեկամության հռչակագիր՝ Լե-Պեն-Միրաբո և Արցախի Մարտունի քաղաքների միջև
Ֆրանսիայում այցով գտնվող ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը հունիսի 10-ին այցելեց Մարսելի հայ առաքելական եկեղեցի և հանդիպեց ծխական խորհրդի անդամների հետ: Այս մասին հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Այնուհետև Կ. Միրզոյանն աշխատանքային հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգման խորհրդի՝ Մարսելի մասնաճյուղի անդամների հետ:
Նույն օրը երեկոյան ԼՂՀ ԱԳ նախարարի պատվին ընդունելություն կազմակերպվեց Մարսելի քաղաքապետարանում, որին ներկա էին Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորներ, քաղաքական գործիչներ, տեղական իշխանությունների և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Իր ելույթում Կարեն Միրզոյանը գոհունակություն հայտնեց Մարսել քաղաքի և ԼՂՀ միջև հաստատված բարեկամական կապերի կապակցությամբ և կարևորեց դրանց զարգացման և խորացման անհրաժեշտությունը:
Հունիսի 11-ի առավոտյան ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարն այցելեց Մարսելի հայկական Համազգային դպրոց, որտեղ հանդիպեց մանկավարժական կազմի, վարչական խորհրդի անդամների, ծնողների և աշակետների հետ:
Այդ օրը Լե-Պեն-Միրաբո քաղաքում Կ. Միրզոյանը մասնակցեց քաղաքապետարանում կազմակերպված հանդիսավոր արարողությանը, որի ընթացքում բարեկամության հռչակագիր ստորագրվեց Ֆրանսիայի Լե-Պեն-Միրաբո և Արցախի Մարտունի քաղաքների միջև:
Հռչակագիրը ողջունում է ազատ և ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելուն և զարգացնելուն ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների հետևողական քայլերը և անընդունելի է համարում Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը: Հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում ամրագրված ազատության և ժողովրդավարական արժեքների բացարձակ կարևորությունը՝ կողմերը հռչակում են բարեկամական կապերի հաստատումը երկու քաղաքների միջև և դրանց միջոցով կրթության, մշակույթի, սպորտի, առևտրի և տեղական կառավարման ոլորտներում ծրագրերի իրականացումը»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Города Ле-Пен-Мирабо и Мартуни подписали декларацию о дружбе
Находящийся с визитом во Франции министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян посетил Армянскую Апостольскую церковь в Марселе и встретился с членами приходского совета.
Как сообщили в пресс-службе МИД НКР, К.Мирзоян провел также рабочую встречу с членами марсельского филиала координационного совета армянских организаций Франции.
Вечером того же дня в мэрии Марселя в честь главы МИД НКР был организован прием, на котором присутствовали депутаты французского парламента, политические деятели, представители местных властей и армянской общины. В своем выступлении Карен Мирзоян выразил удовлетворение дружественными связями, установленными между Марселем и Арцахом, отметив важность их дальнейшего развития и углубления.
Утром 11 июня глава МИД НКР посетил Общенациональную армянскую школу в Марселе, где провел встречи с педагогическим составом, членами административного совета, родителями и учениками.
В тот же день в городе Ле-Пен-Мирабо Карен Мирзоян принял участие в организованной в мэрии торжественной церемонии, во время которой была подписана декларация о дружбе между французским Ле-Пен-Мирабо и арцахским городом Мартуни.
Декларация приветствует предпринимаемые руководством и народом Нагорного Карабаха – Республики Арцах – последовательные шаги, направленные на создание и развитие свободного и демократического общества, и считает неприемлемой изоляцию арцахского народа. Принимая за основу исключительную важность ценностей свободы и демократии, закрепленных во Всеобщей декларации прав человека, стороны декларируют установление дружественных связей между двумя городами и готовность реализации программ в сфере образования, культуры, спорта, торговли и местного самоуправления.