Բարեկամության հռչակագիր՝ Լե-Պեն-Միրաբո և Արցախի Մարտունի քաղաքների միջև
Ֆրանսիայում այցով գտնվող ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը հունիսի 10-ին այցելեց Մարսելի հայ առաքելական եկեղեցի և հանդիպեց ծխական խորհրդի անդամների հետ: Այս մասին հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Այնուհետև Կ. Միրզոյանն աշխատանքային հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգման խորհրդի՝ Մարսելի մասնաճյուղի անդամների հետ:
Նույն օրը երեկոյան ԼՂՀ ԱԳ նախարարի պատվին ընդունելություն կազմակերպվեց Մարսելի քաղաքապետարանում, որին ներկա էին Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորներ, քաղաքական գործիչներ, տեղական իշխանությունների և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Իր ելույթում Կարեն Միրզոյանը գոհունակություն հայտնեց Մարսել քաղաքի և ԼՂՀ միջև հաստատված բարեկամական կապերի կապակցությամբ և կարևորեց դրանց զարգացման և խորացման անհրաժեշտությունը:
Հունիսի 11-ի առավոտյան ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարն այցելեց Մարսելի հայկական Համազգային դպրոց, որտեղ հանդիպեց մանկավարժական կազմի, վարչական խորհրդի անդամների, ծնողների և աշակետների հետ:
Այդ օրը Լե-Պեն-Միրաբո քաղաքում Կ. Միրզոյանը մասնակցեց քաղաքապետարանում կազմակերպված հանդիսավոր արարողությանը, որի ընթացքում բարեկամության հռչակագիր ստորագրվեց Ֆրանսիայի Լե-Պեն-Միրաբո և Արցախի Մարտունի քաղաքների միջև:
Հռչակագիրը ողջունում է ազատ և ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելուն և զարգացնելուն ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների հետևողական քայլերը և անընդունելի է համարում Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը: Հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում ամրագրված ազատության և ժողովրդավարական արժեքների բացարձակ կարևորությունը՝ կողմերը հռչակում են բարեկամական կապերի հաստատումը երկու քաղաքների միջև և դրանց միջոցով կրթության, մշակույթի, սպորտի, առևտրի և տեղական կառավարման ոլորտներում ծրագրերի իրականացումը»,- նշված է հաղորդագրությունում:

On June 10, NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan, who was on a visit to France, met with members of the Parish Council of the Armenian Apostolic Church of Marseilles, according to the press service of NKR MFA.
Afterwards, Karen Mirzoyan had a working meeting with members of the Marseilles branch of the Coordinating Council of Armenian organizations of France.
The same evening, a reception was organized in honor of the NKR Foreign Minister at Marseilles Mayor's Office, which was attended by French MPs, political figures, representatives of the local authorities and the Armenian community. In his speech, Karen Mirzoyan expressed satisfaction with the friendly relations established between the town of Marseilles and Artsakh and noted the significance of their development and intensification.
In the morning of June 11, the NKR Foreign Minister visited the Armenian National School of Marseilles, where he met with the teaching staff, members of the administrative council, parents, and pupils.
The same day, Minister Mirzoyan participated in the ceremonial event organized at the Mayor’s Office of Les Pennes-Mirabeau town, during which a friendship declaration was signed between Les Pennes-Mirabeau of France and Martuni town of Artsakh.
The declaration welcomes the consistent steps of the people and authorities of Nagorno Karabakh – the Republic of Artsakh - aimed at the establishment and development of a free and democratic society. Basing on the exceptional significance of the values of freedom and democracy provided by the Universal Declaration of Human Rights, the sides declare the establishment of friendly relations between the two towns and their readiness for implementation of corresponding programs in the educational, cultural, sports, trade, and local self-government spheres.