Ազատամարտիկ. Անհատական մոտեցում մեզ պետք չէ, պետական մոտեցում ենք ուզում
Կառավարությունը, կարելի է ասել, պետության ծնողն է: Կան չէ՞ ծնողներ, որոնք չեն հետևում իրենց երեխաներին: Դե հիմա մեր կառավարությունն էլ այդ վատ ծնողներից է: Այս մասին այսօր Ազատություն ռ/կ եթերում ասաց ազատամարտիկ, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանը:
Ավետիսյանի խոսքով` այսօր անտեսվում են ազատամարտիկների մի շարք իրավունքներ.
«Օրինակ տեսեք` ասում են անվճար բուժօգնություն: Հենց եթերից առաջ ես զանգ ստացա մեր ընկերներից մեկից` Կենտրոնական հոսպիտալում է պառկած ու ստանում է իբր ավճար բուժօգնություն: Զանգել էր ու խնդրում էր, որ լրագրողներով գնանք մոտը: Մարդը պառկած է, ասում են` քեզ էսինչ դեղն է պետք, բայց հիվանդանոցը չունի` գնա առ բեր: Այդ դեղն էլ 20 հազար դրամ արժե` հիմա եղավ անվճա՞ր»,- ասաց Վոլոդյա Ավետիսյանը:
Ազատամարտիկի խոսքով` իրենց հետ հանդիպման ժամանակ վարչապետը անկեղծորեն մտահոգ էր.
«Կարծում եմ, որ մեզ լսելուց հետո լուծում կտա խնդիրներին»,- ասաց ազատամարտիկը:
Ազատամարտիկը համաձայն է, որ երկրում ինչ-որ տեղ կա վախի մթնոլորտ.
«Ինձ երբեք ոչ ոք չի սպառնացել: Նստացույցը սկսելուց հետո շատերն են եկել` խոսել: Սպառնալիք չի եղել, հակառակը` անհատական մակարդակով օգնություն են առաջարկել: Բայց միշտ ասում ենք` մեզ անհատական օգնություն պետք չի` պետք է պետական մոտեցում»,- ասաց Վոլոդյա Ավետիսյանն ու ավելացրեց.
«Բայց էսպիսի մի բան էլ կա: Այն անգամ ազատամատիկ ընկերներիցս մեկի կնոջ հետ էի խոսում: Նրանց տղան բանակում է ծառայում: Կինն ասում է` Վոլոդյա, ամուսինս ուզում ա գա, միանա ձեզ, բայց վախենում ա` մեր տղան բանակում ա ծառայում»,- ասաց Վոլոդյա Ավետիսյանը:
«Ես հակառակն եմ մտածում: Նա պիտի գա, ակտիվ լինի հրապարակում, որ մարդիկ տեսնեն կռված տղա է: Որ հարգանքը ձևավորվի ու իր տղային մի բան էլ ավելի լավ նայեն բանակում»,- կարծիք հայտնեց ազատամարտիկը:
Նշենք, որ այս պահին ազատամարտիկները սպասում են կառավարության կոնկրետ քայլերին:
Հիշեցնենք` նախօրեին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության արտագնա նիստի ժամանակ հայտարարել էր, որ ազատամարտիկները հավասարվելու են զինծառայողներին:

Karabakh war veteran: We need state approach, and not personal one
The government is the parent of the state. Yet some parents neglect their children. Our government is such a bad parent, the retired Colonel Volodya Avetisian, a veteran of the Karabakh war, told RFE/RL Armenian Service, adding that a number of rights of Karabakh war veterans are being ignored.
In his words, the prime minister was sincerely concerned at his recent meeting with Karabakh veterans. “I think he will give solution to our problems after that meeting,” Avetisian noted.
He shared the opinion that In Armenia there is an atmosphere of fear, to some extent. “No one has ever threatened me. Many people approached to speak to me after I began the sit-in. There were no threats, quite the opposite, they offered personal help. I always replied that we need a state approach, rather then personal help,” Volodya Avetisian said, adding:
“The wife of a friend of mine, who is also a veteran of the Karabakh war, told me once: “Volodya, my husband wants to join you, but he is afraid – our son now serves in the army”.
“I believe that on the contrary, her husband should join us and be active in Liberty Square so that people would consider him a war participant and respect him and his son would be treated well in the army,” the veteran said.
It should be noted that Karabakh war veterans are now expecting the Armenain government to take concrete steps.
Let us remind you that at the government session yesterday Prime Minister Tigran Sargsyan announced that azatamartiks (Karabakh war veterans) will receive the same status as servicemen.